Mafia w Meksyku zmusza księży do płacenia haraczy


Meksyk: księża ofiarami gangsterów

Mexico Casino AttackKsięża w Meksyku coraz częściej padają ofiarą wymuszeń i szantaży. Wydaje się, że zjawisko to nie dotyczy wyłącznie działalności karteli narkotykowych, ale klasycznej mafii, która na „swoim” terytorium przymusza ludzi i instytucje do płacenia regularnego haraczu w zamian za spokój.

Ostatnio taki przypadek zanotowano w stanie Morelos w pobliżu granicy ze stołecznym Dystryktem Federalnym, gdzie proboszczowi złożono przez telefon „propozycję nie do odrzucenia”. Jednak informacje o podobnych zdarzeniach docierają z różnych części Meksyku. Niedawno mówił o tym otwarcie bp Ramón Castro, podając jeden anonimowy przykład ze swojej diecezji Cuernavaca.

Jego słowa potwierdził kard. José Francisco Robles Ortega, arcybiskup Guadalajary, gdzie trzech księży otrzymało pogróżki. Z kolei w stanie Meksyk liczba takich przypadków oceniona została na 15. Zdaniem purpurata zjawisko wpisuje się w szerszy kontekst braku bezpieczeństwa w kraju. Jako przykład kard. Robles podał śmierć proboszcza w mieście Colima pół roku temu. Wydaje się, że duchowny nie ugiął się przed szantażem ze strony młodocianych narkomanów, więc został przez nich napadnięty i zabity.

KAI, kra

Za: http://www.pch24.pl/meksyk–ksieza-ofiarami-gangsterow,16816,i.html#ixzz2b7Te3lhG

POLISH CLUB ONLINE, 2013.08.05

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek