Michał St. de Zieleśkiewicz: Dni Konia Arabskiego, Pride of Poland w Janowie Podlaskim w 2013 roku


Jak zwykle Pan Michał St. de Zieleśkiewicz sprawił miła niespodziankę szperającym po internecie. Tym razem swój obszerny wpis poświęcił Dniom Konia Arabskiego, Pride of Poland w Janowie Podlaskim w 2013 roku.

*   *   *

Ogiery-i-klacze-1Już od  ponad lat trzydziestu w pierwszej dekadzie sierpnia  w Stadninie Koni w Janowie Lubelskim odbywa się  Międzynarodowy Pokaz Koni Arabskich. Pokaz jak zwykle jest połączony z akcją koni.

*

Historia Aukcji Pride of Poland, jest bardzo długa i liczy sobie 149 lat. Licząc od daty  1864 roku, kiedy to  sułtan Abdul Aziz dla swej hodowli kupił od hrabiów Branickich dwa ogiery.

*

Czterdzieści cztery lata później Hiszpanie, kupują również od hrabiów Branickich Van Dyck.

W 1913 Anglicy kupują do swej stadniny w Lady Wentworth w Crabbet Park ogier Skowronek.

Etnologia i jej nowi właściciele Państwo S & R Wattsowie
Etnologia i jej nowi właściciele Państwo S & R Wattsowie

W końcu lat trzydziestych, amerykański generał  Dickinson i Henry Babson kupili w Janowie Podlaskim kilkanaście koni czystej krwi arabskiej.

W roku 1977 w 160 rocznicę powstania Stadniny Koni w Janowie, na aukcji, Polska sprzedała konie wartości miliona dolarów. W tamtym czasie była to suma ogromna.

*

Stałą bywalczynią Pride of  Poland jest  żona perkusisty” Charles „Charlie” Robert Watts;z zespołu  The Rolling Stones,  Pani Shirley Watts  za klacze Emilda w roku 1998 oraz Euza i Alejka w roku 2000 zapłaciła odpowiednio 200, 110 i 100 tys. dolarów.

*

Najdroższy ogier  sprzedany w Janowie, to  El Paso,  koń, gniady  ze stadniny  w Janowie Podlaskim, potomek ogiera Czorta i klaczy Ellory. Uśpiony 13 marca 1995 roku.uzyskał w 1976 roku zawrotną cenę 1 miliona dolarów.

Natomiast najdroższym koniem ze stadniny janowskiej była Penicylina sprzedana na aukcji w USA za półtora miliona dolarów.

*

Cały artykuł a w nim wiele ciekawostek i masa pięknych zjęć rasowych koni na blogu pana Michała St. de Zieleśkiewicza  >  >  > TUTAJ

Źródło: http://blogmedia24.pl/node/64531 , 22/08/2013

Czerwone Gitary – Wschód słońca nad stadniną koni

POLISH CLUB ONLINE, 2013.08.22

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek