Wejdą, nie wejdą ale mogą przelecieć


Lotniskowce US Navy zbliżają się do Syrii.  Fot. YaLibnan
Lotniskowce US Navy zbliżają się do Syrii.
Fot. YaLibnan

Sekretarz Obrony Stanów Zjednoczonych Chuck Hagel poinformował o decyzji prezydenta Baracka Obamy nakazującej Pentagonowi osiągnięcie gotowości bojowej do uderzenia na Syrię.

Pentagon zlecił lotniskowcom będącym na Pacyfiku przybliżenie się do Syrii na odległość zapewniającom samolotom możliwość wykonania postawionego przez prezydenta Baracka Obamę zadania, jeżeli zapadnie taka decyzja.

Chuck Hagel odmówił udzielenia jakichkolwiek szczegółów dokonywanych przesunięć jednostek zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Poinformował, że USA są w stałym kontakcie z innymi państwami aby mieć wiedzę co dzieje się w Syrii i czy faktycznie wojska rządowe użyły broń chemiczną przeciwko ludności cywilnej jak raportowano na początku tego tygodnia.

Przebywający w Seulu w południowokoreańskiej stolicy Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Mun powiedział, że użycie broni chemicznej w Syrii byłoby ocenione jako „zbrodnia przeciwko ludzkości, która pociągnęłaby za sobą poważne konsekwencje„.

W środę opozycja syryjska zarzuciła wojskom prezydenta Asada użycie broni chemicznej na przedmieściach Damaszku przeciwko rebeliantom. Podając, że z tego powodu miało zginąć nawet półtora tysiąca ludzi.

Władze Syryjskie zaprzeczają jakoby użyły broń chemiczną, twierdząc, że atak sarinem jest propagandowym działaniem opozycji.

Jak powiedziała dla agencji Reutera pielęgniarka z Syrii Bajan Baker ofiary przywożono z roszerzonymi źrenicami, zimnymi kończynami i pianą na ustach. Lekarze twierdzą, że to typowe objawy u ofiar gazów bojowych.

W nocy z środy na czwartek pilnie zebrała się Rada Bezpieczeństwa ONZ. W oświadczeniu podano, że należy wyjaśnić zarzuty syryjskiej opozycji, iż siły reżimowe użyły w rejonie Damaszku gazu bojowego. Rada nie zażądała jednak przeprowadzenia śledztwa przez inspektorów ONZ, którzy obecnie przebywają w Syrii.

W czwartek wieczorem w Białym Domu zebrali się przedstawiciele Narodowej Agencji Obrony, Pentagonu, Departamentu Stanu oraz wywiadu jednak nie podjęli żadnej wiążącej decyzji w sprawie Syrii.

W czasie weekendu w Białym Domu zbiorą się doradcy prezydenta Obamy do spraw obrony w celu przedyskutowania opcji US w sprawie Syrii włącznie z akcją militarną przeciwko syryjskiemu rządowi wobec przeprowadzonego ataku chemicznego na początku tego tygodnia – powiadomił przedstawiciel rządu USA.

na podstawie inormacji internetowych opr. wg/PCO

POLISH CLUB ONLINE, 2013.08.23

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek