Wojna w Syrii oczami obserwatorów


Przekazujemy Panstwu list jaki otrzymaliśmy od Redakcji Portalu Xportal.pl z wyborem artykułów i innych materiałow poświęconych ocenie i analizie spraw aktualnie istotnych na arenie międzynarodowej, głownie poświęcone wojnie w Syrii.

Wśród czytelników opierających się na jednostronnych materiałach mogą one budzić pewne kontrowersje. Wychodzimy jednak z założenia, że w sprawach skomplikowanych wskazane jest poznanie różnych stanowisk i relacji.

Aczkolwiek nasza interpretacja czasami odbiega od ocen wydarzeń wystawianych przez redaktorów Xportalu.pl, to jednak od dawna na naszych stronach drukujemy publikacje za Xportal.pl. Odmienność spojrzenia nie może być blokadą na szukanie drogi do poznania prawdy a wręcz przeciwnie powinna otwierać szerzej oczy.

Jednocześnie przeglądając proponowane przez Xportal.pl materiały będą mogli się Państwo przekonać w jak skomplikowanej sytuacji politycznej się znajdujemy. 

Waldemar Glodek
PCO

*     *     *

Image 8-28-13 at 9.35 PMDziennik Xportal

Szanowni Państwo,

Niedawno redaktorzy Xportal.pl wzięli udział w wyjeździe do Syrii i Libanu. Na bieżąco przekazywaliśmy informacje na temat spotkań z przedstawicielami syryjskiego rządu oraz wspierających go ugrupowań takich jak Syryjska Partia Socjal-Nacjonalistyczna i Hezbollah, a także relacjonowaliśmy rozwój wydarzeń w tym kraju.

W obliczu przygotowywanej bezpośredniej zachodniej agresji na Syrię, prezentujemy przegląd wydarzeń z regionu (i nie tylko), opracowany na podstawie syryjskich, libańskich i irańskich źródeł. Zachęcamy do rozpowszechniania tych informacji i artykułów.

Irlandzka laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w liście otwartym do ministrów spraw zagranicznych Wlk. Brytanii i Francji sprzeciwia się zachodniej interwencji w Syrii.

Prawosławny patriarcha Antiochii wygłosił w bronionym przez chrześcijańskie oddziały samoobrony mieście Saidnaja homilię, w której podkreślił rolę braterstwa syryjskich chrześcijan i muzułmanów w zakończeniu trwającego konfliktu.

Wysoki przedstawiciel irańskiego parlamentu ostrzega, że za ewentualną agresję na Syrię odpowie Izrael.

Władze Syrii zapowiadają zdecydowaną obronę w wypadku zachodniej agresji, a potencjał Syryjskiej Armii Arabskiej sprawia, że nie są to czcze pogróżki.

Nowe informacje na temat rozmów szefa wywiadu Arabii Saudyjskiej z prezydentem Rosji ujawniła libańska gazeta. Saudyjczyk miał zapewnić, że czeczeńskie grupy terrorystyczne są kontrolowane przez Arabię Saudyjską. Podaliśmy tę informację jako pierwsi w Polsce.

Po zniszczeniu ostatnich kryjówek powiązanych z Al-Kaidą bojowników Frontu Al-Nusra i Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu w prowincji Lattakia, syryjskie wojsko odkryło masowe groby cywilnych ofiar pomordowanych przez terrorystów.

Rzecznik odpowiedzialnego za ostatni atak na terytorium Izraela Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny (Dowództwo Generalne) zapowiada odwet w razie ataku na Syrię.

Władze Libanu zapowiadają, że w obliczu konfliktu nie zaprzestaną wspierania antysyjonistycznego ruchu oporu.

Od Wenezueli przez Egipt i Włochy aż do władz ONZ płynie krytyka możliwej akcji zbrojnej USA przeciwko Syrii. Premier Polski również oświadczył, że Rzeczpospolita Polska nie weźmie udziału w agresji na Syrię w żadnej formie.

Źródło: Dziennik Xportal.pl

POLISH CLUB ONLINE, 2013.08.28

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek