Aleksander Szumański: PROTEST W SPRAWIE POCHÓWKU SŁAWOMIRA MROŻKA


Kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie.  Fot. WikiCom
Kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie.
Fot. WikiCom

SŁAWOMIR MROŻEK MA SPOCZĄĆ W KRYPCIE
KOŚCIOŁA ŚW. PIOTRA I PAWŁA ?

 

PROTEST TOWARZYSTWA PAMIĘCI NARODOWEJ
IM. PIERWSZEGO MARSZAŁKA POLSKI
JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO ZARZĄD GŁÓWNY

 

Sławomir Mrożek prowincjonalny inteligent z Ku – Klux – Klanem w tle

 

Kraków 1 września 2013 r.

Trwają przygotowania do pochowania 17 września b.r. Sławomira Mrożka w krypcie św. Piotra w kościele pod wezwaniem świętych apostołów Piotra i Pawła w Krakowie.

W tej krypcie, według ustaleń metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, po zamachu w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku, spocząć miał wielki Polak Janusz Kurtyka.

Niestety na skutek nacisków prezydenta Bronisława Komorowskiego, rządzącej Platformy Obywatelskiej , osobiście Donalda Tuska i jego popleczników braci Rasiów, skupionych przy swoich mistrzach, w tym kard. Stanisławie Dziwiszu, nie doszło do pochowania prezesa IPN w ustalonym uprzednio miejscu, zgodnie z haniebną zmianą decyzji krakowskiej Kurii Metropolitalnej.

Następna, również haniebna decyzja ,dokonania pochówku w owej krypcie św. Piotra dotyczy prochów Sławomira Mrożka.

Należy więc przypomnieć, przez niektórych Polaków nieznane, przez niektórych zapomniane,
zachowania Sławomira Mrożka, związane z niektórymi jego publicznymi wystąpieniami jak i niegodnymi Polaka decyzjami.

Krakowski „Dziennik Polski” w wydaniu z 8.10. 2007 roku zamieścił wywiad ze Sławomirem Mrożkiem. Nie byłoby w tym nic niecodziennego, gdyby nie fakt poniżania w tym wywiadzie Polaków i polskiej inteligencji.

Z niezmiernym uczuciem wstydu i poniżenia cytujemy znaczące fragmenty wynurzeń Sławomira Mrożka pomieszczone w owym wywiadzie.

„[…]Mam niechęć do polskiego inteligenta. denerwuje mnie jego prowincjonalność. Cokolwiek oni wydają i piszą, to jest niepoważne. W Polsce oświeconych inteligentów jest bardzo mało, można powiedzieć, że jest ich minimalna ilość…

…Boję się Polaków. Mnie to wszystko już nie obchodzi… To mnie przestało interesować zaraz po wyjeździe z Polski. Jeszcze we Francji. Poza Polską ludzie są poważniejsi. Mam niechęć do polskiego inteligenta. Można powiedzieć wyssaną z mlekiem matki[…]”.

Cóż jeszcze Sławomir Mrożek wyssał z mlekiem matki?

Gdy w kilka dni po wydaniu wyroków śmierci w procesie krakowskiej Kurii Metropolitalnej, ukazała się w prasie polskiej haniebna rezolucja podpisana przez 53 krakowskich literatów, Sławomir Mrożek wraz z Wisławą Szymborską byli jednymi z sygnatariuszy owej literackiej hańby.

Dla porządku przypomnę tekst owej rezolucji:

Rezolucja Związku Literatów Polskich w Krakowie w sprawie procesu krakowskiego – rezolucja z 8 lutego 1953 roku podpisana przez 53 sygnatariuszy – członków krakowskiego oddziału Związku Literatów Polskich, wyrażająca poparcie dla stalinowskich władz PRL po aresztowaniu pod sfabrykowanymi zarzutami duchownych katolickich, skazanych na karę śmierci w sfingowanym procesie pokazowym zwanym Procesem Księży Kurii Krakowskiej.

„ W ostatnich dniach toczył się w Krakowie proces grupy szpiegów amerykańskich , powiązanych z krakowską Kurią Metropolitalną. My zebrani w dniu 8 lutego 1953 roku członkowie krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, wyrażamy bezwzględne potępienie dla zdrajców Ojczyzny, którzy, wykorzystując swe duchowe stanowiska i wpływy na młodzież skupioną w KSM / Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży – dopisek A.S. /, działali wrogo wobec narodu i państwa ludowego, uprawiali – za amerykańskie pieniądze – szpiegostwo i dywersję. Potępiamy tych dostojników z wyższej hierarchii kościelnej, którzy sprzyjali knowaniom antypolskim i okazywali zdrajcom pomoc oraz niszczyli cenne zabytki kulturalne.

Wobec tych faktów zobowiązujemy się w twórczości swojej jeszcze bardziej bojowo i wnikliwiej niż dotychczas podejmować aktualne problemy walki o socjalizm, ostrzej piętnować wrogów narodu – dla dobra Polski silnej i sprawiedliwej.”

Poza Sławomirem Mrożkiem i Wisławą Szymborską, rezolucję podpisali jeszcze m. in. Kornel Filipowicz / późniejszy partner Szymborskiej/, Adam Włodek / mąż Szymborskiej, / Olgierd Terlecki – ujawniony konfident SB/, Jan Błoński – prof. UJ – apologeta antypolskiej twórczości Czesława Miłosza, Maciej Słomczyński – konfident SB, Bruno Miecugow – kontakt operacyjny St. Wałacha oficera SB – ojciec Grzegorza Miecugowa ,wychowanego na ideologii ojca, prezenter antypolskiego „Szkła kontaktowego” audycji TVN, Hanna Mortkowicz – Olczakowa – konfidentka SB, Władysław Machejek –konfident SB, Tadeusz Nowak –poeta –konfident SB w „Tygodniku Powszechnym”, Julian Przyboś, Tadeusz Śliwiak, Anna Świrszczyńska, Henryk Vogler, Bogdan Brzeziński, Ludwik Flaszen, Zygmunt Greń, Leszek Herdegen / prywatnie przyjaciel S. Mrożka /, Tadeusz Kwiatkowski konfident SB – mąż Haliny Kwiatkowskiej, Henryk Markiewicz – profesor UJ – konfident SB, Stefan Otwinowski, Adam Polewka, Karol Szpalski, Jan Wiktor, Jerzy Zagórski, Marian Załucki – później zakatowany przez SB / wyraził publiczny żal /,Witold Zechenter.

Nie musieli, a podpisali hańbę domową.
Sławomir Mrożek ponadto był od pozostałych sygnatariuszy „precyzyjniejszy”.

Wyszedł oto „przed orkiestrę”, aby wyróżnić się w zapisie rezolucji:

„Nie ma zbrodni, której byśmy się po nich nie mogli spodziewać. Zaciekłość niedobitków będzie tym większa, tym bardziej będą się upodobniać do SS – manów, do „rycerzy płonącego krzyża” – Ku- Klux- Klanu, do brunatnych i czarnych koszul – występując w tym samym co SS-mani, krzyżowcy, koszule i inni falangiści interesie.”

Aleksander Szumański

w uzgodnieniu z prezesem Towarzystwa Pamięci Narodowej im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego Jerzym Korzeniem.

Dokumenty, źródła, cytaty:

 Źródło: http://blogmedia24.pl/node/64660 , 01/09/2013
POLISH CLUB ONLINE, 2013.09.01
Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek