Michel Platini: „EURO 2020 dla Europy” w 13 różnych europejskich miastach.


Michel Platini, prezydent UEFA. 22.09.2013 Fot. uefa.org
Michel Platini, prezydent UEFA. Dubrownik, Chorwacja, 22.09.2013
Fot. uefa.org

Do udziału w organizowaniu EURO 2020 wstępny akces wyraziło 32 kraje – informuje portal UEFA.org.

Zadowolony Michel Platini – prezydent UEFA , podkreślił, że tak liczne grono krajów chcących przyjąć na swoje barki organizowanie piłkarskiego festiwalu dobrze świadczy o przyszłości piłki nożnej na kontynencie europejskim.

Organizacja piłkarska Europy – UEFA – zrzesza 53 państwa z kontynentu oraz Izrael z Bliskiego Wschodu.

W odróżnieniu od dotychczasowych turniejów organizowanych przez jedno, lub dwa panstwa, finałowy turniej EURO 2020 odbędzie się w 13 europejskich miastach różnych krajów wybranych przez władze UEFA.

Tak zdecydowano ponieważ rok 2020 jest 60 jubileuszem organizowania europejskich mistrzostw w piłce nożnej i z tej to okazji – jednorazowo -zwiększono ilość reprezentacji w rozgrywkach finałowych do 24 krajów; co byłoby trudne do przeprowadzenia w jednym lub dwu krajach.

Oferty miast pretendujących do zorganizowania meczy mistrzostw EURO 2020 powinny wpłynąć do UEFA najpóźniej 25 kwietnia 2014 roku. Zarząd UEFA dokona selekcji a decyzję które z ubiegających się miast dostąpią zaszczytu organizacji mistrzostw EURO 2020 ogłosi 25 września 2014 roku.

UEFA wymaga aby stadion na którym będzie rozegrany finał i pół finały miał conajmniej 70 tysięcy miejsc, na ćwierć finały wymagane jest minimum 60 tysięcy, dla 1/16 finału i pojedynków w grupach zakłada się pojemność 50 tysięcy, przy ewentualnie ustępstwach w nie więcej jak dwóch przypadkach stadionów z minimum 30 tysięcy.

Polskie stadiony podszykowane do EURO 2012 mogą pretendować do organizowania meczy. W Warszawie Stadion Narodowy mieści 56 tysięcy, pozostłe mistrzowskie: Gdańska PGE Arena i Miejskie Stadiony we Wrocławiu i Poznaniu po 40 tysięcy.

Uzyskanie statusu jednego z organizatorów mistrzostw EURO 2020 nie kwalifikuje automatycznie reprezentacji tego kraju do udziału w finałach.

Zanim będziemy się martwić 2020 rokiem mamy jeszcze wcześniejsze EURO 2016, do którego zostało już mniej niż 1000 dni do pierwszego gwizdka sędziego. Odbędą się one we Francji między 10 czerwca a 10 lipca 2016 r. Czy zobaczymy tam reprezentację Polski?

Aktualnie mamy na głowie Brazil-2014. Aczkolwiek wielu fachowców i kibiców uważa nie bez racji, że mamy już z głowy mistrzostwa świata w przyszłym roku a do Brazyli możemy ewentualnie jechac jako kibice.

Mizernie grająca reprezentacja Polski jest aktualnie na 4 miejscu z 13 punktami. Wyprzedzają nas Anglia 16 pkt., Ukraina i Czarnogóra po 15 pkt.

Do rozegrania zostały jeszcze dwie kolejni. Z Ukrainą gramy w Krakowie 11 paździenika i z Anglią na Wembley 15 paździenika. Jak będzie to zobaczymy. Na dzień dzisiejszy nawet wielcy optymiści sceptycznie podchodzą do tego abyśmy naszych piłkarzy oglądali w Brazylii. Jednak trener i piłkarze jak twierdzą nie tracą nadziei i jak zwykle do tej pory liczą na zwycięstwo. Oby tym razem te ich życzenia się sprawdziły i żebyśmy nie przedłużali obaw do repasaży, bo w nich też nie ma kelnerów, z którymi bywało że się namęczyliśmy aby odnieść zwycięstwo.

Waldemar Głodek

www.polishclub.org

POLISH CLUB ONLINE, 2013.09.25

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek