Obronić prawdę!


Bohdan Poręba, reżyser Fot. YT
Bohdan Poręba, reżyser
Fot. YT

Drodzy Rodacy w kraju i za granicą!

Zwraca się do Was Bohdan Poręba, reżyser ”Hubala”, „Polonii Restituta”, „Katastrofy w Gibraltarze”, producent „Nad Niemnem”, „Sekretu enigmy” i 86 innych polskich filmów fabularnych. Dwukrotny rekordzista frekwencji:  jako reżyser  „Hubala” – 12 milionów widzów tylko w kinach i kilkadziesiąt emisji  telewizyjnych, oraz jako producent – „Nad Niemnem” – 14 milionów widzów w kinach.

Po „Hubalu”, na dziesiątki lat została obezwładniona „szkoła szyderców” z polskości, polskiego czynu zbrojnego, polskiej historii, polskiej godności. Wiadomo, ze dzisiejsze władze , jak za stalinowskich czasów, znowu promują wszystko, co osłabia naszą narodową tożsamość. Po festiwalu chucpy, bezczelności i bezkarności  Jana Tomasza Grossa, który Polakom przypisał wbrew faktom, niemiecki mord na Żydach w Jedwabnem, czego mimo ubeckich tortur, stalinowski sąd nie mógł udowodnić, mamy polakożerczy film, powielający tezy Grossa – „Pokłosie”.

Jeśli nie damy odporu jawnym fałszom, które przypieczętował autorytetem prezydenta RP Aleksander Kwaśniewski, to nasze władze z radością wypłacą żydowskim hochsztaplerom z USA, raz już wypłacone w 1960 roku przez PRL, miliardy dolarów odszkodowania za straty poniesione przez Żydów z rąk niemieckiego okupanta, na polskiej ziemi.  A przybywać zacznie filmów, powieści, sztuk teatralnych, odzierających polską historię z prawdy historycznej i dzięki propagandzie wewnętrznej i zewnętrznej, nasz naród powoli zamieni się w opinii świata a co gorzej w umysłach polskiej młodzieży w sojusznika Hitlera.

Nasz film nie ma szans na wsparcie przez czynniki oficjalne. Powstanie drogą obywatelskiego mecenatu nad kulturą narodową.

Producentem filmu jest Fundacja „Polskie Gniazdo”.

Patronat medialny: Portal  „Nowy Ekran”, Redakcja „Myśli Polskiej”, Wirtualna Polonia

Powołujemy Komitet Honorowy, w którym jak dotąd zgodzili się uczestniczyć:

 • Rada Miejska Miasta Jedwabne – na zasadzie jednomyślnej uchwały z dnia 27 września 2013 roku.
 • Iwo Cyprian Pogonowski – profesor z USA –  inżynier wynalazca, autor wielu książek i artykułów żarliwie broniących polskiej godności.
 • Ksiądz Stanisław Małkowski – legendarny kapelan „Solidarności”.
 • Ks. Dr Roman Piwowarczyk – Wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Katolickich
 • Ryszard Parulski – adwokat – 3 krotny mistrz świata w szermierce ( w każdej broni), członek P:olskiego Komitetu Olimpijskiego, prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich
 • Piotr Radowski – Prezes Klubu „Sierpień 80” w Wiedniu
 • Alojzy Szablewski – inżynier budowy okrętów, przewodniczący Komitetu Zakładowego Stoczni Gdańskiej, w stanie wojennym  przewodniczący Tajnej Komisji „Solidarności” Stoczni Gdańskiej.
 • Kazimierz Świtoń – prezes Ruchu Obrony Krzyża w Polsce. Obrońca Krzyża na Żwirowisku w Oświęcimiu. Założyciel Wolnych Związków Zawodowych 23 lutego1978 roku w Katowicach.
 • Jan Niewiński – prezes Kresowego Ruchu Patriotycznego.
 • Artur Górski  –  poseł RP.
 • Jadwiga Stokarska  – b. senator  RP.
 • Zygmunt Wrzodak – b. poseł RP, b. przewodniczący Komitetu Zakładowego zakładów Ursus.
 • Czesław Ryszka – b. poseł Sejmu RP i b. senator Senatu RP
 • Zdzisław Jankowski – b. poseł RP.
 • Maria Loryś Mirecka – Dyrektor Kongresu Polonii USA. Zasłuzona Działaczka Stronnictwa narodowego, kapitan Armii Krajowej.
 • Marek Stawiarski – b. prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Stanu Illinois.
 • Bolesław Szenicer – Przewodniczący Gminy „Starozakonni” w Warszawie.
 • Kazimierz Józef Węgrzyn – poeta narodowy.
 • Maciej Wróblewski – bard narodowy.
 • Lech. Z.  Niekrasz  –  pisarz – autor „Operacja Jedwabne”.
 • Wiktor Węgrzyn – prezes Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.
 • Robert Artur Winnicki – Honorowy Przewodniczący Młodzieży  Wszechpolskiej, członek Rady Decyzyjnej Ruchu Narodowego.
 • Marian Kowalski – Członek Rady Decyzyjnej Ruchu Narodowego.
 • Włodek Kuliński
 • Jan Bodakowski – publicysta narodowy.
 • Józef Goszczycki – wieloletni przewodniczący Rady Miasta Jedwabne.
 • Jan Grudniewski – generał, prezes Polskiego Ruchu Uwłaszczeniowego, naczelny komendant Polskich Drużyn Strzeleckich.
 • Adam Wądołowski – przedsiębiorca z miasta Jedwabne.
 • Ryszard Rudzki – przedsiębiorca z Kanady, pochodzący z Jedwabnego.
 • Wiesław Wielopolski – publicysta. Autor „Bez antysemityzmu” – wywiadu rzeki z oskarżonym w stalinowskim procesie Zygmuntem Laudańskim.
 • Mira Modelska – Creech – dziennikarka z USA.
 • Janusz Sanocki – redaktor Naczelny „Nowin Nyskich”.
 • Jerzy Ziomek – przewodniczący Rady Fundacji „Polskie Gniazdo”.
 • Marian Jakubiszyn – prezes Zarządu Fundacji „Polskie Gniazdo”.
 • Stanisław Draguła – Ks. Kanonik, kapelan Fundacji „Polskie Gniazdo”.

Zwracamy się do polskich Fundacji i Stowarzyszeń w kraju i poza jego granicami, a także do polskich firm i osób fizycznych o masowe przyłączanie się do współtworzenia filmu o tymczasowym tytule „Obronić prawdę”. Podajemy konto:

 • Dla wpłat w Polsce:

PKO BP S.A. 3 Odział we Wrocławiu

Nr konta:  84  1020  5242  0000  2002  0306  8905

 • Dla wpłat z zagranicy:

PKO BP S.A. 3 Odział we Wrocławiu

Kod SWIFT:  BPKOPLPW

IBAN: PL84102052420000200203068905

 • Odbiorca wpłaty: Fundacja „Polskie Gniazdo” : 50-433 Wrocław ul. Generała Ignacego Prądzyńskiego 26B
 • Opis wpłaty: darowizna na film „Obronić prawdę” Obywatelski Mecenat Nad Kulturą.

Przewidujemy też zakup cegiełek w wysokości 200 zł wraz z imiennym certyfikatem oraz książką „Obronić polskość” Bohdana Poręby i Lecha Niekrasza, z załączoną płytą z wywiadami Bohdana Poręby z całego jego twórczego życia.

Przewidujemy też certyfikaty potwierdzające  udziały w zyskach z filmu w zamian za wpłatę na produkcję w wysokości minimalnej 5000 zł.

Jaki to ma być film?

Po wielomiesięcznej kwerendzie w archiwach białostockiej prokuratury IPN, w tej chwili wraz z Janem Marszałkiem –  poetą, pisarzem i publicystą, autorem wielu książek ,miedzy innymi trylogii „Ukrzyżować ks. Jankowskiego” i „Polska zdradzona” o Jedwabnem, pracujemy nad scenariuszem  filmu, który ukaże Podlasie, jako ziemię kresową, położoną miedzy Prusami a Związkiem Radzieckim, z ludnością na poły szlachecką, na poły wieśniaczą, już wcześnie przed wojną narażoną na obustronną dywersję. Jednocześnie wcześnie mobilizowaną do obrony przez II Oddział Sztabu Generalnego. Tu, w twierdzy w Osowcu, dowodził dowódca Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”, generał Czesław Młot Fijałkowski. Tu zbudowano linię bunkrów Wizna, której tak bohatersko bronił kpt. Władysław Raginis. I właśnie za udział w budowie tych bunkrów, nastąpiły represje obu okupantów. Tu, już we wrześniu 1939, powstało na uroczysku Kobielno nad Biebrzą, zgrupowanie liczące niemal tysiąc partyzantów. W jego obronie przed obławą NKWD zginęła szwagierka bohatera naszego filmu. Ciekawe, że wśród oskarżonych o mord Żydów w Jedwabnem, czego nawet sąd stalinowski w 1949 roku, mimo zastosowanych w śledztwie tortur, nie potrafił udowodnić, główni oskarżeni byli w większości zaprzysiężonymi żołnierzami ZWZ a później AK!

Bohaterami filmu będzie rodzina budowniczych kościoła i bunkrów Wizny, z której jeden z synów przeszedł tortury NKWD i Gestapo, oraz Oświęcim, Dachau i Sachsenhausen. A w 1949 był oskarżonym w stalinowskim procesie.

Bohaterami filmu będą również dwaj proboszcze, organizatorzy ruchu oporu, zamordowani przez NKWD księża Marian Szumowski i Stanisław Cudnik.

W filmie wystąpią również biskup łomżyński Stanisław Kostka Łukomski, sekretarz episkopatu oraz jego przyjaciele, księża Stefan Wyszyński i Maksymilian Kolbe. Ta ziemia i jej godność i dzisiaj szarpana, wymaga obrony nie przez polemikę z paszkwilantami, ile przez ukazanie prawdy, która ma tutaj taki ciężar, że zgniecie wieloletnią pracę nowej szkoły szyderców z polskiej historii. Nasz film rzuci ten skrawek kresowej,  ziemi na szerokie tło machinacji politycznych Stalina, Churchilla i Roosevelta. A przez to powie prawdę o kraju, który pierwszy przyjął na swe piersi uderzenie Hitlera i Stalina w ludzkość, który najdłużej się bronił, przelewał krew na wszystkich frontach,  był czwartą siłą antyhitlerowskiej koalicji , który zatknął swój sztandar na gruzach Berlina, który w ramach unikalnego w świecie podziemnego państwa, mimo wyznaczonej za to kary śmierci dla całych rodzin, zorganizował przy całkowitym milczeniu zachodu, instytucjonalną i spontaniczną  pomoc dla swych żydowskich obywateli. I który w swej bohaterskiej walce, została cynicznie oszukany i osamotniony. To nasz mandat, nakazujący nam nie ugiąć się przed szantażem wewnętrznym i zagranicznym, mającym na celu usprawiedliwienie wyłudzenia raz już spłaconego odszkodowania w wysokości 65 miliardów dolarów , przed czym przestrzega nas sprawiedliwy żydowski uczony z USA Norman Finkelstein w swej książce „Holocoust industry”.

Obrońmy razem prawdę !

Bohdan Poręba – reżyser filmu.
Kom: 501 394 583
[email protected]

Jerzy Ziomek – przewodniczący Rady Fundacji „Polskie Gniazdo”.
Tel. Kom: 601 710 774
[email protected]

Marian Jakubiszyn – Prezes Zarządu Fundacji „Polskie Gniazdo”.

Stanisław Draguła – ks. Kanonik, kapelan Fundacji „Polskie Gniazdo”.

Gmina Wyznaniowa  Starozakonnych
Przewodniczący
Bolesław Szenicer
Tel.602243150
[email protected]

Do Polaków i Żydów dobrej woli w sprawie poparcia inicjatywy reżysera Bohdana Poręby zrealizowania filmu “Obronić prawdę”

Gmina „Starozakonni” i ja, Bolesław Szenicer  osobiście, popieramy inicjatywę reżysera Bohdana Poręby, zrealizowania filmu „Obronić prawdę” . Film ten stawia sobie za zadanie  przywrócenie tej prawdy historycznej, która wpłynie na budowanie normalnych, sąsiedzkich stosunków polsko – żydowskich, jakie panowały w Polsce przed II wojną światową. Film ukaże lojalność dużej części społeczności żydowskiej wobec  polskich współmieszkańców i państwa polskiego. Jednocześnie zgodnie z prawdą pokaże zaczadzenie komunizmem pewnej części młodzieży żydowskiej, ale także polskiej. I nade wszystko, pokaże, że  w 1941 roku Niemcy, jeszcze przed oficjalną akceptacją zagłady narodu żydowskiego , już w 1941 roku dokonywali masowych mordów poprzez specjalnie powołane tzw. Einsatzkommanda, czyli grupy SS podległe Himmlerowi szkolone w mordowaniu ludności na zapleczu frontu. Dowódca takiego komanda Hermann Shaper został osądzony przez niemiecki sąd w Ludwigsburgu za pogromy dokonane w miejscowościach Wizna, Radziłów, Tykocin i Jedwabne.

Film zacznie się 27 czerwca ,kiedy Niemcy zajmują Białystok i dokonują mordu około 1000 Żydów przez ich spalenie żywcem w synagodze ( która była największą w Europie).

8 lipca przybywa do Białegostoku Himmler z Heidrichem , odznaczają morderców i wydają nowe rozkazy. Tego samego dnia Żydzi w Jedwabnem są wypędzeni na rynek . A 2 dni później spaleni.

Film ukaże Polaków ukrywających Żydów, pokaże niektórych Żydów uprzedzających Polaków przed aresztowaniami podczas okupacji sowieckiej i wywózkami na Sybir. Pokaże też Żydów wywożonych Na Sybir.

Jednym z bohaterów filmu będzie naczelny rabin Wojska Polskiego Baruch Steinberg, zamordowany przez NKWD w Katyniu i jego brat, Meyer Steinberg,  kapitan  II Oddziału Sztabu Generalnego, czyli wywiadu.

Będzie również pokazana współpraca w ratowaniu dzieci żydowskich, księży polskich z rabinem z Jedwabnego.

Takie ujęcie filmu wpłynie na przywrócenie prawdy, ostatnio często naginanej dla politycznych manipulacji.

Kiedy p. Poręba prowadził zespół filmowy,zrealizował jako producent film „W cieniu nienawiści” o ratowaniu dzieci z getta , przez jedyną w Europie organizację Polski Podziemnej, pod nazwą „ŻEGOTA”.

Osoba reżysera, naszego i nie tylko naszego przyjaciela,  bo również wybitnej, nieżyjącej już uczonej i pisarki polsko – żydowskiej,  Dory Kacnelson, niezwykle zasłużonej dla normalizacji stosunków polsko – żydowskich, która nie jeden swój utwór literacki dedykowała Bohdanowi Porębie, gwarantuje rzetelność spojrzenia na nasze wspólne, trudne, historyczne problemy.

O prawdziwej postawie reżysera Bohdana Poręby niech świadczy fakt,  iż w kwietniu 2009 roku, obchodziliśmy wspólnie  65 rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. Bohdan Poręba w swoim przemówieniu mówił o dotychczas przemilczanym ze względów ideologicznych Żydowskim Związku Wojskowym, organizacji powstałej w ramach Polskiego Państwa Podziemnego, złożonej z Żydów, oficerów i podoficerów Wojska Polskiego. Poręba mówił też o 2 oddziałach Armii Krajowej, które przez 3 dni walczyły wewnątrz getta, ponosząc straty w wysokości połowy swego stanu. A po bitwie ewakuowały swoich i żydowskich bojowców poza teren getta.Myślę, że tak, w prawdzie, należy budować dobre stosunki na polskiej ziemi. Ostatnio, miało miejsce sporo zadrażnień, związanych ze skrajnie nierzetelną książką Jana Tomasza Grossa i opartym na niej równie nierzetelnym filmie „Pokłosie”.

Bolesław Szenicer
https://mail.google.com/mail/u/0/images/cleardot.gif

Gmina Wyznaniowa  Starozakonnych
Przewodniczący
Bolesław Szenicer
Tel.602243150
[email protected]

Jedwabne, dnia 27.09. 2013r.

Stanowisko Rady

Rada Miejska w Jedwabnem podczas XXVIII zwyczajne sesji Rady Miejskiej odbytej

w dniu 27 września 2013r, podjęła jednogłośnie decyzję o przystąpieniu do Komitetu

Honorowego, powstałego dla moralnego wsparcia akcji powołania społecznego mecenatu nad

filmem „Obronić Prawdę”.

Przewodniczący Rady Miejskiej
Andrzej Górski

Za: http://wirtualnapolonia.com/2013/10/04/obronic-prawde/#more-29694

Zobacz również: 

POLISH CLUB ONLINE, 2013.10.03

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek