Papież Franciszek: Maryja jest matką wiary każdego z nas


Image 10-12-13 at 11.36 AMNabożeństwem maryjnym sprawowanym na placu przed bazyliką watykańską uroczyście rozpoczęły się Dni Maryjne. Ich kulminacją będzie jutrzejsza Eucharystia, podczas której Franciszek zawierzy świat Matce Bożej Fatimskiej. Jej oryginalna figura przybyła z tej okazji do Watykanu. Jako pierwszy modlił się przed nią Benedykt XVI, a następnie w Domu św. Marty figurę powitał Papież Franciszek. Później w asyście watykańskiej żandarmerii i Gwardii Szwajcarskiej pielgrzymowała ona wśród wiernych przybyłych na Plac św. Piotra.

W swym rozważaniu Ojciec Święty mówił o wierze Maryi, która jak podkreślił jest Matką wiary każdego z nas. Papież wskazał, że Maryja rozwiązuje węzeł grzechu, który został zawiązany przez nieposłuszeństwo Ewy..

„Dla Bożego miłosierdzia nie ma rzeczy niemożliwych! Nawet najbardziej skomplikowane węzły rozwiązują się z pomocą Jego łaski. A Maryja, która swoim «tak» otworzyła drzwi Bogu, by rozwiązać węzeł dawnego nieposłuszeństwa, jest matką, która cierpliwie i czule prowadzi nas do Boga, aby rozwiązał On węzły naszej duszy swym ojcowskim miłosierdziem. Możemy postawić sobie pytanie: jakie węzły są w moim życiu? Czy proszę Maryję, by mi pomogła zaufać miłosierdziu Bożemu, abym się zmienił?” – wskazał Ojciec Święty.

Franciszek podkreślił, że Maryja obdarza Jezusa ludzkim ciałem. Oznacza to, że Bóg nie chciał stać się człowiekiem ignorując naszą wolność, ale pragnął przyjść przez dobrowolną zgodę Maryi, przez Jej „tak”.

„Czy uważamy, że Wcielenie Jezusa jest jedynie faktem z przeszłości, który nas osobiście nie angażuje? Wierzyć w Jezusa znaczy dać Mu nasze ciało z pokorą i odwagą Maryi, aby mógł On nadal mieszkać pośród ludzi. Oznacza dać Mu nasze ręce, żeby okazać czułość maluczkim i ubogim; nasze ręce, by wychodzić na spotkanie braciom; nasze ramiona, aby wspierać słabych i pracować w winnicy Pańskiej. Wszystko to dzieje się dzięki działaniu Ducha Świętego. Dajmy się Jemu prowadzić!” – mówił Franciszek.

Papież wskazał, że Maryja, jako dobra matka, uczy nas pielgrzymowania w wierze.

„Postęp w wierze, podążanie do przodu w owej pielgrzymce duchowej, jaką jest wiara, jest niczym innym jak pójściem za Jezusem; słuchaniem Go i daniem się kierować Jego słowami; postrzeganiem, jak On się zachowuje, i stawianiem naszych stóp w Jego ślady; posiadaniem tych samych uczuć i postaw, co On: są to pokora, miłosierdzie, bliskość, ale również stanowcze odrzucenie hipokryzji, obłudy, bałwochwalstwa. Droga Jezusa jest drogą miłości wiernej i to aż do końca, aż do ofiarowania swego życia: to droga krzyża” – podkreślił Ojciec Święty.

Po nabożeństwie na Placu św. Piotra figura Matki Boskiej Fatimskiej została przetransportowana helikopterem do sanktuarium maryjnego Divino Amore. Tam zaplanowane jest całonocne czuwanie modlitewne. Rozpoczęła je modlitwa różańcowa odmawiana w jedności z 10 sanktuariami maryjnymi na wszystkich kontynentach. Wśród nich znalazły się m.in. Jasna Góra i Luján w Argentynie. W specjalnym wideoprzesłaniu Papież zachęcił wierzących całego świata, by nie byli chrześcijanami tylko na pokaz, ale zakasali rękawy i odważnie budowali wraz z Jezusem Jego królestwo miłości, radości i pokoju.

Jutro rano Papież zawierzy świat Matce Bożej Fatimskiej. Będzie to główne wydarzenie Dni Maryjnych w Watykanie. Szacuje się, że uczestniczy w nich ponad 150 tys. ludzi z całego świata.

bz/ rv

Źródło: http://pl.radiovaticana.va/news/2013/10/12/papie%C5%BC_franciszek:_maryja_jest_matk%C4%85_wiary_ka%C5%BCdego_z_nas/pol-736864 – strona Radia Watykańskiego

*    *    *

Nasz Dziennik, 12 października 2013.

 

Maryja prowadzi do Jezusa

 
Treść wideoprzesłania Papieża Franciszka z rzymskiego sanktuarium Papiez-Franciszek-I-_thumb.jpgMatki Bożej Miłości:

Drodzy Bracia i Siostry,

Pozdrawiam wszystkich pielgrzymów obecnych w sanktuarium Divino Amore oraz tych, którzy łączą się z nami w sanktuariach maryjnych w Lourdes, Nazarecie, Luján, Vailankanni, Guadelupe, Akita, Nairobi, Benneux, Częstochowie i Marian Valley.

Dziś wieczór odczuwam jedność z wami wszystkimi w modlitwie Różańca Świętego i adoracji eucharystycznej pod macierzyńskim spojrzeniem Panny Maryi.

Spojrzenie! Jakże ono jest ważne! Jak wiele można wyrazić spojrzeniem! Uczucie, zachętę, współczucie, miłość, ale także upomnienie, nienawiść, pychę a wreszcie i nienawiść. Często spojrzenie mówi więcej niż słowa, albo mówi to, czego słowa nie potrafią lub nie ośmielają się powiedzieć.

Na kogo patrzy Maryja Panna? Spogląda na nas wszystkich, każdego z nas. A jak na nas spogląda? Patrzy na nas jak matka, z czułością, miłosierdziem, miłością. Tak patrzyła na swojego Syna, Jezusa, we wszystkich wydarzeniach Jego życia, w chwilach radosnych, świetlistych, bolesnych, chwalebnych – jak to rozważamy w tajemnicach Różańca Świętego, po prostu z miłością.

Kiedy jesteśmy utrudzeni, zniechęceni, przygnieceni problemami, spoglądamy na Maryję, odczuwamy Jej spojrzenie, które mówi naszemu sercu: „Odwagi synu, Ja ciebie wspieram!”. Matka Boża dobrze nas zna, jest matką, dobrze wie jakie są nasze radości i trudności, nasze nadzieje i rozczarowania. Gdy odczuwamy ciężar naszych słabości, grzechów, spoglądamy na Maryję, mówiącą naszemu sercu: „Wstań, idź do mojego Syna, Jezusa, w Nim znajdziesz przyjęcie, miłosierdzie i nową siłę, by pielgrzymować dalej”.

Spojrzenie Maryi kieruje się nie tylko ku nam. U stóp krzyża, kiedy Jezus powierza Jej apostoła Jana, a wraz z nim każdego z nas, mówiąc: „Niewiasto, oto syn Twój” (J 19,26), spojrzenie Maryi utkwione jest w Jezusie. A Maryja nam mówi, tak jak podczas wesela w Kanie: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2,5). Maryja wskazuje na Jezusa, zachęca nas, byśmy świadczyli o Jezusie, zawsze prowadzi nas do Swojego Syna, Jezusa, bo tylko w Nim jest zbawienie, tylko On może przemienić wodę samotności, trudności, grzechu w wino spotkania, radości, przebaczenia. Tylko On.

„Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła!”. Maryja jest błogosławiona, ze względu na swoją wiarę w Boga, ze względu na swą wiarę, bo spojrzenie Jej serca zawsze utkwione było w Bogu, na Synu Bożym, którego nosiła w łonie i kontemplowała na krzyżu. W adoracji Najświętszego Sakramentu Maryja nam mówi: „Spójrz na mojego Syna Jezusa, miej wzrok utkwiony w Nim, słuchaj Go, rozmawiaj z Nim. On patrzy na ciebie z miłością. Nie lękaj się! On ciebie nauczy, by pójść za Nim i świadczyć o Nim w małych i wielkich działaniach twego życia, w relacjach rodzinnych, w twojej pracy, w chwilach świątecznych. Nauczy ciebie wychodzenia z siebie, aby patrzeć na innych z miłością, tak jak On, który nie słowami, ale faktami umiłował ciebie i ciebie kocha!”.

O Maryjo, pozwól nam odczuć Twoje macierzyńskie spojrzenie, prowadź nas do Twojego Syna, spraw abyśmy nie byli chrześcijanami „na pokaz”, ale umiejącymi „pobrudzić sobie ręce”, żeby budować wraz z Twoim Synem, Jezusem, Jego królestwo miłości, radości i pokoju.

Źródło: Katolicka Agencja Informacyjna

Za:  http://www.naszdziennik.pl/wiara-stolica-apostolska/56647,maryja-prowadzi-do-jezusa.html

POLISH CLUB ONLINE, 2013.10.12

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek