Janusz Szewczak o Otwartym Funduszu Emerytalnym


Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK. Fot. TV Trwam
Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK.
Fot. TV Trwam

Główny ekonomista SKOK Janusz Szewczak nie ma wątpliwości reforma OFE z 1999 roku to był gigantyczny przekręt, na którym zyskali właściciele poszczególnych OFE ale stracili emeryci. Czy winni zostaną ukarani?

Był rok 1999 kiedy w Polsce wprowadzano reformę systemu emerytalnego i tworzono Otwarte Fundusze Emerytalne czyli tak zwane OFE. Polakom obiecywano zmianę na lepsze, dzięki dynamicznemu inwestowaniu części naszych składek przezzarządy OFE świadczenia przyszłych emerytów miały być wyższe.

W mediach specjaliści od PR stawali na głowie aby przyciągnąć do poszczególnych OFE jak największe rzesze klientów. W reklamach mieliśmy więc obietnice złotej jesieni i spokojnej starości. Reklamowi emeryci schludnie ubrani i dobrze odżywieni uśmiechali się z ekranów. Przekaz był prosty: oszczędzając w OFE będziesz miał sutą emeryturę: wystarczy nie tylko na jedzenie i leki ale nawet od czasu do czasu na wakacje.

Po 13 latach przedstawiciele najwyższych władz państwowych przyznają, że reforma OFE była jednym wielkim niewypałem. Okazuje się, że gdybyśmy oszczędzali przez te lata w skostniałym ZUS to mielibyśmy wyższe świadczenia na starość.  – Gdyby przez te 13 lat pieniądze jakie przekazywaliśmy do OFE leżałyby na kontach w ZUS, emerytura Polaków byłaby wyższa – obwieścił premier Donald Tusk (56 l.)

Według Janusza Szewczaka ze SKOK reforma OFE była gigantycznym przekrętem. – Dokonano oszukańczej prywatyzacji systemu ubezpieczeń emerytalnych która okazała się zwykłym szwindlem. Polscy emeryci wsparci przez państwo powinni wystąpić na drogę sądową przeciwko twórcom tej reformy – mówi Szewczak.

Wśród twórców reformy OFE znajdują się takie tuzy polskiej polityki – Leszek Balcerowicz, Jerzy Buzek i Michał Boni. Szewczak wskazuje, że w ciągu 13 lat działalności właściciele OFE zarobiły na tym systemie gigantyczne pieniądze – 16 miliardów złotych.

A co mają z tego zwykli emeryci? Pierwsi beneficjenci systemu OFE dostali średnio po 80 złotych z OFE. Spokojna starość za takie pieniądze? To kpina z uczciwie pracujących Polaków.

Bartłomiej Łęczek
Fakt.pl

Źródło:  http://www.fakt.pl/ofe-to-gigantyczny-przekret-zdaniem-ekonomisty,artykuly,417084,1.html

*     *     *

Poniżej wywiad dla TV TRWAM jakiego udzielił 15 października Janusz Szewczak dla programu POLSKI PUNKT WIDZENIA.

Polski punkt widzenia – 15.10.201 / TV Trwam

Źródło: TelewizjaTrwamPL:  www.youtube.com/watch?v=-QamjGI_nXQ

 

POLISH CLUB ONLINE, 2013.10.16

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek