Rola dzieci i wnuków stalinistów w odradzaniu się stalinizmu w Polsce (video)


Spotkanie w Centrum Prasowym Foksal. Fot. solidarni2010.pl
Spotkanie w Centrum Prasowym Foksal.
Fot. solidarni2010.pl

W spotkaniu zorganizowanym 15 października  przez Warszawską Gazetę uczestniczyli: Grzegorz Braun, Tadeusz Płużański, Aldona Zaorska i Leszek Żebrowski. Sala SDP na Foksal była wypełniona po brzegi.

Wystąpienia panelistów koncentrowały się na rodzinach komunistów, które do tej pory odgrywają ważną rolę w polskim życiu publicznym: w polityce, mediach, nauce i wymiarze sprawiedliwości ( m.in. Huebner, Michnik, Smolar, Kryże).

Kariery dzieci stalinistów w III RP- jak wszyscy podkreślali- były możliwe, gdyż nie przeprowadzono dekomunizacji i lustracji. W karierach tych ludzi widać ciągłość kadrową, operacyjną i instytucjonalną komunizmu. Dobrym przykładem jest tu Polska Akademia Nauk i prof. Stefan Żółkiewski, o którym wspominał Tadeusz Płużański. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że ci ludzie nie odcięli się od swoich rodziców, często nawet mieszkają w tych samych mieszkaniach np. w Al. Przyjaciół.

Grzegorz Braun wystąpienie urozmaicił projekcją fragmentów swoich filmów.

Choć, jak stwierdził Żebrowski, „staliniści wygrali”, to ich czas wyraźnie się kończy. Dowodem tego jest stale rosnące zainteresowanie młodych Polaków najnowszą historią Polski, m.in. odradzanie się kultu Żołnierzy Wyklętych.

Galeria zdjęć ze spotkania > > > TUTAJ

Maryla

Za: http://wirtualnapolonia.com/2013/10/18/rola-dzieci-i-wnukow-stalinistow-w-odradzaniu-sie-stalinizmu-w-polsce-konferencja-na-foksal/#more-30044

Rola dzieci i wnuków stalinistów w odradzaniu się stalinizmu w Polsce

Źródło: ascotv – http://www.youtube.com/watch?v=8uEj8QD64Ks#t=428


POLISH CLUB ONLINE, 2013.10.18

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek