Polscy naukowcy opracowali tanią technologię produkcji najczystszego na świecie grafenu.


Polacy opracowali najlepszą na świecie technologię produkcji grafenu

PolskieRadio.pl

Model struktury grafenu. Fot. Alexander AIUS / Wikipedia
Model struktury grafenu. Fot. Alexander AIUS / Wikipedia

Tablet zwinięty w rulon, superszybkie procesory, niezniszczalna karoseria samochodów – to nie bajka, a przyszłość. Polscy naukowcy opracowali tanią technologię produkcji najczystszego na świecie grafenu.

Grafen to pojedyncza warstwa węgla, wygląda jak plaster miodu wyjaśnia Jacek Boniarz Łuczak z Centrum Nauki Kopernik. To fascynujący materiał, który nie występuje w przyrodzie. Jest 300 razy bardziej wytrzymały niż stal, a jednocześnie 1000 razy jest lżejszy od papieru.

Zdaniem naukowca zastosowanie grafenu ogranicza tylko nasza wyobraźnia. Taki materiał może być na przykład „pergaminem elektronicznym”, gazetą, która pobiera treści z internetu, a przy okazji wyświetla filmy i jest niemal niezniszczalna ponieważ dowolnie składana nie traci swych właściwości.

Polski wynalazek polega na odkryciu najtańszej i jednocześnie najczystszej technologii produkcji grafenu. Jeżeli stanie się opłacalna w masowej produkcji czeka nas rewolucja – mówi Jacek Boniarz Łuczak. Dodaje, że Polska może odnieść sukces jedynie przy sprzedaży patentu, bo nie jesteśmy potentatem technologicznym.

Autorami polskiego sukcesu w opracowywaniu taniej technologii produkcji grafenu są uczeni z Politechniki Łódzkiej, współpracujący z warszawskim Instytutem Techniki Materiałów Elektronicznych oraz firmą Seco-Warwick ze Świebodzina.

Już w przyszłym roku pojawią się specjalistyczne urządzenia gotowe do produkcji grafenu.

mc / PR

Źródło: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/965100,Polacy-opracowali-najlepsza-na-swiecie-technologie-produkcji-grafenu ,  27.10.2013

POLISH CLUB ONLINE, 2013.10.27

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek