W Wołominie o kpt. pilocie Wojciechu Januszewiczu, obrońcy nieba nad Polską i Anglią


Zaproszenie-Pare-Minut-Wolomin

 

Spotkanie z Markiem Roguszem, autorem książki „PARĘ MINUT ŻYCIA” – Wspomnienie o pilocie kościuszkowskiej eskadry Wojciechu Januszewiczu.

Jest to opowieść o dowódcy 111 Eskadry Myśliwskiej, jednym z najlepszych pilotów Brygady Pościgowej, pilocie sławnego Dywizjonu 303.

Kpt. Wojciech Januszewicz jest dziś postacią prawie nieznaną, a przecież jego samotna walka powietrzna 3 września 1939 r. nad Zielonką nie ma sobie równych w historii.

Książka stanowi efekt ponad 4 letnich badań autora, ma objętość ponad 350 str. i zawiera 160 ilustracji.

Spotkanie odbędzie się 8 listopada 2013 roku o godzinie 17.30 na III piętrze w sali konferencyjnej w siedzibie Biblioteki w Wołominie przy ul. Wileńskiej 32.

Towarzystwo Przyjaciół Zielonki

* * *

Szczątki samolotu Brygady Pościgowej odnalezione!

Na terenie gminy Zielonka 2 listopada b.r. odbyły się prace archeologiczne będące ukoronowaniem kilku lat poszukiwań archiwalnych i terenowych. Cała historia zaczęła się od pracy nad książką „Zielonka. Zapomniane lotnisko września 1939 r.”, wydanej przy wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Zielonki i Gminy Zielonka.

Wstępne sortowane i identyfikacja znalezionych fragmentów, wkrótce cała płachta zapełni się znaleziskami. Fot. Mirosław Sobiecki
Wstępne sortowane i identyfikacja znalezionych fragmentów, wkrótce cała płachta zapełni się znaleziskami.
Fot. Mirosław Sobiecki

Stopniowo udawało się, zawężać teren poszukiwań w lasach Zielonki, aż wreszcie w ostatnią sobotę przy współpracy Stowarzyszenia Wizna 39 oraz programu „Było… nie minęło” pod redakcją Adam Sikorskiego cała sprawa znalazł swój finał w postaci prac wykopaliskowych pod nadzorem archeologa wykonywanych na podstawie decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Należy podkreślić, że całe wydarzenie nie doszłoby do skutku gdyby nie bardzo przychylna postawa Nadleśnictwa Drewnica, którego decyzja umożliwiła przeprowadzanie badań.

Znaleziono wiele drobnych części samolotu ze skrzydeł, silnika, śmigła, kabiny pilota (np. fragmenty szkła i przyrządów pokładowych, elementy pasów pilota). Niektóre z nich doskonale identyfikowalne – jak np. tabliczki znamionowe – inne przypominające bezkształtne bryły utlenionego metalu.

Samolot PZL P.11c należał do 111 Eskadry Myśliwskiej, a pilotował go ppor. Mirosław Ferić. Samolot został zestrzelony podczas pierwszej wielkiej bitwy samolotów myśliwskich II W.Ś., która miała miejsce 3 września 1939 r.

W powietrzu walczyło 18 samolotów PZL P.11 ze 111 i 112 Eskadry Myśliwskiej stacjonującej wtedy na lotnisku w Zielonce. Ich przeciwnikami było 18 Messerschmittów Bf-110 z I.(Z)/LG 1. Luftwaffe dysponowała w tym starciu tak wielką przewagą techniczną, że polskie eskadry powinny zostać unicestwione, jednak obie strony poniosły straty, przy czym żaden z polskich pilotów nie zginął, a Niemcy stracili trzech lotników.

Ppor. Ferić uratował się skacząc ze spadochronu, walczył dalej w wojnie obronnej 1939 r., Francji 1940 r. oraz Polskich Siłach Powietrznych w Anglii, był asem myśliwskim słynnego Dywizjonu 303, został odznaczony krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, zginął w 1942 r. w wypadku lotniczym na samolocie myśliwskim Spitfire.

Gościem specjalnym obecnym w czasie wykopaliskach był syn ppor. Fericia, Philip Ferić-Methuen, który na tę okazję specjalnie przyleciał z Anglii.

Korzystając z okazji zapraszamy w najbliższy piątek 8 listopada o godz. 17.30 do Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wołominie na prezentację ostatniej książki wydanej przez TPZ przy wsparciu Gminy Zielonka pod tytułem „Parę minut życia, Wspomnienie o pilocie kościuszkowskiej eskadry Wojciechu Januszewiczu”. Jej autorem jest Marek Rogusz inicjator przedsięwzięcia odszukania szczątków samolotu ppor. Fericia. Książka opowiada o dowódcy 111 Eskadry i pilocie 303 Dywizjonu – Wojciechu Januszewiczu, który nad Zielonką stoczył jedną z najbardziej niezwykłych walk powietrznych II Wojny Światowej.

Historię powyżej opisaną zamyka również symbolicznie uchwała Rady Miasta Zielonka, z   30 października b.r., o nazwaniu drogi prowadzącej do budowanego w Zielonce Laboratorium Aerodynamiki Przepływów Turbinowych nazwą „111 Eskadry Myśliwskiej”.

Serdecznie zapraszamy na odkrywanie historii polskich lotników związanych z Zielonką.

TPZ
Zdjęcia Mirosław Sobiecki

Źródło: Zielonka.pl – http://www.zielonka.pl/artykul/szczatki-samolotu-brygady-poscigowej-odnalezione

POLISH CLUB ONLINE, 2013.11.06

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek