Romuald Szeremietiew: Sytuacja polskiego przemysłu zbrojeniowego


Romuald Szeremietiew. Fot. szeremietiew.pl
Romuald Szeremietiew. Fot. szeremietiew.pl

Został odwołany prezes Polskiego Holdingu Obronnego. Kolejne ekipy, które miały uzdrowić polską zbrojeniówkę nie spisują się. Nie wiemy co władze (rząd, ministrowie) zdecydują i czy rzeczywiście nastąpi jakaś istotna zmiana w zbrojeniówce. Chciałbym zwrócić uwagę, że Polska ma wydać ponad 40 mld dolarów na nowe uzbrojenie.

Pytanie dla nas, gdzie te miliardy trafią? Czy trafią do polskich zakładów, zarobią polscy inżynierowie, polscy pracownicy, czy też trafią za granicę, a polskie zakłady, które borykają się z różnymi kłopotami będą w coraz gorszym położeniu.

W Pionkach jest fabryka, która produkuje m.in. proch, materiały wybuchowe, ładunki miotające i okazuje się, że ta fabryka upada. W tej chwili pracuje tam już tylko około 150 osób, a mówi się o tym, że ma zostać 100 pracowników. Okazuje się, że ci co odpowiadają za ten zakład, chcą go zlikwidować. Ktoś doszedł do wniosku, że polskiemu wojsku nie jest potrzebny polski proch, bo można go przecież kupić za granicą. Nie są potrzebne ładunki miotające do naszych dział czołgowych i artyleryjskich, bo ktoś z zewnątrz go wyprodukuje. Nieprawdopodobne!

Proszę Państwa, można kupować za granicą licencje, a nie gotowe systemy uzbrojenia. Można w ostateczności kupić uzbrojenie, którego nie jesteśmy w stanie wyprodukować. Jednak naboje do naszych karabinów i karabiny dla naszego wojska powinniśmy produkować również w kraju. Nie dlatego, że możemy to robić, ale dlatego, że w sytuacji zagrożenia, jeżeli okaże się, że amunicję do tych karabinów trzeba będzie sprowadzać z zagranicy, to może zaistnieć taka ewentualność, że tej amunicji nie będzie…

Źródło: Romuald Szeremietiew – YT: www.youtube.com/watch?v=KXq6HmUmMUI&feature=youtu.be

Romuald Szeremietiew

  • por. rez. Wojska Polskiego, dr hab. nauk wojskowych, nauczyciel akademicki, wykładowca,publicysta, bloger;
  • były dyrektor Instytutu Prawa oraz dziekan Wydziału Zamiejscowego Prawa i Nauk o Gospodarce KUL w Stalowej Woli;
  • były wiceminister i minister obrony narodowej;
  • ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego;
  • działacz niepodległościowy, więzień polityczny w PRL.

Info za szeremietiew.pl

POLISH CLUB ONLINE, 2013.11.15

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek