Radio Watykańskie: Niemcy – kardynała Meisnera upamiętni fundacja jego imienia


Kard. Joachim Meisner, ordynariusz archidiecezji w Kolonii. Fot. RW
Kard. Joachim Meisner, ordynariusz archidiecezji w Kolonii.   Fot. RW

W Kolonii powstała fundacja kard. Meisnera. Będzie ona wspierać duszpasterstwo w archidiecezji kolońskiej oraz w krajach Europy środkowo-wschodniej i południowej, w tym również w Polsce. Fundacja jest prezentem urodzinowym archidiecezji dla kard. Joachima Meisnera, kończącego w Boże Narodzenie 80 lat.

Jak powiedziała Radiu Watykańskiemu Elke Böhme-Barz, dyrektor Archidiecezjalnego Centrum Fundacji w Kolonii, pomysł na taką fundację istniał już od kilku lat, a współpracownicy kard. Meisnera wiedzieli, na czym mu najbardziej zależy: „Dobre wykształcenie duchownych i rozwój parafii to tematy, które kardynałowi leżą najbardziej na sercu – mówi dyrektor centrum. – I dlatego fundacja wspierać będzie inicjatywy właśnie z tych zakresów”.

Elke Böhme-Barz podkreśliła, że fundacja otwarta jest też na prośby kierowane z Polski, bo „serce kardynała bije dla Kolonii i dla Polski”. Joachim Meisner urodził się osiemdziesiąt lat temu w ówczesnym Breslau, dzisiejszym Wrocławiu. Tuż po wojnie wraz z rodziną został przesiedlony do Turyngii. Już jako ordynariusz koloński chętnie wspominał słowa Jana Pawła II, który miał mu powiedzieć „Joachim, ty masz słowiańską duszę“. Powołana do życia fundacja jest gestem wdzięczności archidiecezji wobec odchodzącego na emeryturę kard. Meisnera. Według informacji tamtejszej kurii po uroczystościach jubileuszowych najprawdopodobniej w lutym 2014 r. fundacja rozpocznie w pełni swoją działalność. Jej kapitał startowy to 1 mln euro, ale archidiecezja kolońska liczy na dalszych darczyńców.

T. Kycia, Berlin

Tekst pochodzi ze strony  http://pl.radiovaticana.va/news/2013/12/22/niemcy:_kardyna%C5%82a_meisnera_upami%C4%99tni_fundacja_jego_imienia/pol-757943 strony Radia Watykańskiego

**   **   **

Od redakcji PCO:

Kiedy kardynał Meisner się rodził jego miasto nazywało się Breslau. Niemcy jak państwo wiodące w Europie zabiegają o integraloność Unii Europejskiej pod swoją dominacją. Czy słowa Jana Pawła II – budującego chrześcijańską Europę – skierowane do kard. Meisnera „Joachim, tym masz słowiańską duszę” pozwalają nam przyjąć wiadomość z Kolnii za dobrą monetę?

Kilka dni temu kanclerz Niemiec Angela Merkel powidziała, że państwa UE muszą zaakceptować utratę suwerenności!

W tym samy czasie Ślązacy coraz głośniej artykułują swoją narodwość piszac listy do Putina, który bez jakiegokolwiek oburzenia ze strony rządzących nad Wisłą stawia rakiety w Kaliningradzie (Królewiece) mogące nosić ładunki jądrowe na odległość 500 km.

Prezydent RP Komorowski zaś z premierem Tuskiem wcześniej już z psychiatrą rozbroili Wojsko Polskie, a co sprawniejszych wysłali do Afganistanu; teraz jakby to byśmy mieli mało kłopotów we własnym kraju dodatkowo rządzący organizują Polakom szanse na zdobycia guza w Afryce.

Ta beztroskość nic dobrego nie wróży. 

wg/PCO

POLISH CLUB ONLINE, 2013.12.22

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek