Film „Wizyta” o płk. Kuklińskim ciągle zakazany w mediach mianujących się „Telewizja Polska”


Władysław Pasikowski, reżyser filmowy, w którego dorobku możemy doszukać się wielu bałamutnych przekrętów jak chociażby ten z wielce łaskawym sowieckim oficerem NKWD czy też KGB, a może innej Smersz’y z ludzkimi odruchami. Zapewne w całej tej bandyckiej formacji byli i tacy, którzy z różnych powodów mogli na coś przymrużyć oko. Nie mniej, w filmie o wymordowaniu dziesiątków tysięcy inteligencji polskiej wrzucanie motywu mającego osłabić w oczach odbiorcy bezwzględność działania NKWD, którego jak dzisiaj wiadomo kierownictwo w wiekszosci wywodziło się ze środowisk żydowskich, nie można uznać za przypadek.

Innym momentem wielkości Pasikowksiego to jego Pokłosie w którym tendencyjnie obciążając Polaków stara się wybielić Niemców, którzy jako pierwsi powinni być ociążeni za wszelkie tego typu zło na ziemiach polskich. Robiąc w tym filmie z mieszkańców Jedwabnego antysemitów stara się podlizać żydowskim środowiskom, które usilnie chcą z siebie zmazać swój wiekowy antypolonizm początkami sięgający czasów od kiedy to Żydzi znienawidzeni przez kraje Europy zachodniej osiedlili się na terenach gościnnej im Polski.

Jakim będzie „Jack Strong„, najnowszy film Pasikowskieo zobaczymy już na początku lutego.  Środowiska kombatanckie i niepodległościowe które wysoko cenią bohaterską postawę i dokonania płk. Ryszarda Kuklińskiego obawiają się kolejnych inwencji Pasikowskiego szkodzących Polakom. Wcześniejsze filmy tego reżysera i scenarzysty takie rozterki pogłębiają. Dlatego też list to prezesa Telewizji Polskiej aby zdjął kaluzulę „półkownik” z filmu dokumentalnego pt. „Wizyta” z pobytu w Polsce płk. Kuklinskiego przez dziennikarki Krakowskiego Ośrodka TVP Beatę Kołaczyk i Bożenę Toporek wraz zespołem na zlecenie kierownictwa I Programu Telewizji Polskiej w 1998 roku – 15 lat!!!

Waldemar Glodek, PCO

*     *     *

Film o wizycie płk. Ryszarda Kuklińskiego w Krakowie ( i nie tylko) od 15 lat na półce

wkrakowie2013.wordpress.com

 

Pomnik Płk. Ryszarda Kuklińskiego  w patriotycznym Parku Jordana w Krakowie.  Fot. Józef Wieczorek
Pomnik Płk. Ryszarda Kuklińskiego w patriotycznym Parku Jordana w Krakowie.
Fot. Józef Wieczorek

Pan Juliusz Braun
Prezes Telewizji Polskiej SA
Wielce Szanowny Panie Prezesie!

11 lutego 2014 roku minie 10 lat od śmierci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. W okolicach tej daty na ekrany polskich kin trafi film fabularny w reżyserii Władysława Pasikowskiego pt. „Jack Strong”, poświęcony działalności jednego z największych bohaterów w naszej współczesnej historii, przedstawionej zapewne w sensacyjnej, chociaż opartej na faktach konwencji.

W związku z tym zwracam się do Pana – jako były reprezentant prasowy płk. Kuklińskiego w Kraju oraz rzecznik walczącego od wielu lat o Jego dobre imię Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie – już teraz, z odpowiednim wyprzedzeniem z uprzejmą prośbą, aby Telewizja Polska wyemitowała 11 lutego w I Programie o dobrej godzinie (prime time) godzinny film dokumentalny pt. „Wizyta”. Nakręciły go dziennikarki Krakowskiego Ośrodka TVP Beata Kołaczyk i Bożena Toporek wraz zespołem na zlecenie kierownictwa I Programu na przełomie kwietnia i maja 1998 roku podczas pierwszej wizyty śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Polsce od momentu potajemnego wywiezienia go wraz z żoną i dwoma synami z kraju przez amerykańskie służby specjalne w listopadzie 1981 roku.

Film rzetelnie i w ciekawy sposób przedstawia 7-dniowy pobyt płk. Kuklińskiego w Krakowie, Zakopanem, Katowicach, Gdańsku i Warszawie. Miał on zostać zaprezentowany szerokiej widowni telewizyjnej wkrótce po zakończeniu wizyty, ale z niewyjaśnionych przyczyn nie doszło do tego na antenie I Programu TVP ani wtedy, ani nigdy potem.

Ponieważ patriotyczna misja, jakiej podjął się z narażeniem życia własnego i swojej rodziny płk. Kukliński nawiązując współpracę z Amerykanami dla ratowania światowego pokoju i odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez osłabienie potęgi militarnej Związku Sowieckiego wciąż stanowi przedmiot ogólnonarodowej dyskusji, emisja filmu mogłaby stać się jej ważnym elementem. Sporą część dokumentu stanowi bowiem wywiad z jego bohaterem, w którym tłumaczy on motywy swego wciąż nie zrozumianego przez wielu rodaków postępowania.

Dlatego też zwracam się do Pana Prezesa z uprzejmą prośbą o zdjęcie z archiwalnej półki filmu pt. „Wizyta”, który uzyskał podczas kolaudacji w 1998 roku wysokie oceny. Jego prezentacja w 10. rocznicę śmierci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego mogłaby stanowić wielkie wydarzenie medialne, stając się zarazem istotnym przyczynkiem do jednej z najważniejszych debat, jakie toczą w ostatnich latach Polacy o swojej najnowszej historii.

Z poważaniem

dr Jerzy Bukowski
były reprezentant płk. Ryszarda Kuklińskiego w Kraju
rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie

Za: Józef Wieczorek – blog – http://wkrakowie2013.wordpress.com/2013/12/30/film-o-wizycie-plk-ryszarda-kuklinskiego-w-krakowie-i-nie-tylko-od-15-lat-na-polce/ , 30 grudnia 2013.

POLISH CLUB ONLINE, 2013.12.31

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek