Nadwiślańskiego rządu bajki dla Polaków. W 2013 wzrosła liczba odmów wizowych do USA


Amerykanie nadal nie chcą Polaków

wGospodarce.pl

visaW ubiegłym roku do 10,8 proc. wzrósł odsetek odmów dla Polaków ubiegających się o wizy turystyczne do USA – wynika ze statystyk Departamentu Stanu, do których dotarła PAP. To może stanąć na przeszkodzie w przyjęciu Polski do programu ruchu bezwizowego.

Wzrost ten oznacza, że Polska nie spełniłaby kryteriów wejścia do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program), nawet gdyby Kongres USA kryteria te złagodził, o co od lat zabiegają władze w Warszawie.

W przyjętej w czerwcu przez Senat ustawie o reformie prawa imigracyjnego znalazł się przychylny dla Polski zapis o podniesieniu z obecnych 3 proc. do 10 proc. limitu odmów wizowych, którego nie może przekraczać kraj ubiegający się o włączenie do programu ruchu bezwizowego. Miało to umożliwić Polsce wejście do programu, tak, by polscy turyści, jak większość obywateli państw Unii Europejskiej, mogli bez wiz podróżować do Stanów Zjednoczonych.

W okresie od 1 października 2011 do 30 września 2012 roku odsetek odmów wiz dla Polaków wynosił 9,3 proc., a więc poniżej limitu 10 proc. W następnym okresie rocznym wzrósł jednak do 10,8 proc.

Na razie jednak ustawa imigracyjna, która łagodzi kryteria Visa Waiver Program utknęła w zdominowanej przez Republikanów Izbie Reprezentantów i nie wiadomo, czy zostanie poddana pod głosowanie przed jesiennymi wyborami do Kongresu. Wielu Republikanów, zwłaszcza związanych z konserwatywnym ruchem Tea Party, jest przeciwnych jej przyjmowaniu, argumentując, że doprowadzi ona do zwiększenia nielegalnej imigracji do USA z Meksyku. Ustawa otwiera bowiem drogę do uzyskania obywatelstwa dla 11 milionów nielegalnych imigrantów, głównie Latynosów.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

Za: http://wgospodarce.pl/informacje/9549-amerykanie-nadal-nie-chca-polakow , 3 stycznia 2014

POLISH CLUB ONLINE, 2014.01.03

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek