Szef amerykańskiej dyplomacji w Watykanie w sprawie Izraela i Palestyny oraz Syrii


John Kerry w Watykanie

Radio Watykańskie

John Kerry z wizytą w Watykanie.  Fot. AFP / RW
John Kerry z wizytą w Watykanie.
Fot. AFP / RW

W Watykanie gościł amerykański sekretarz stanu John Kerry. Został on przyjęty przez watykańskiego sekretarza stanu abp Pietra Parolina. W spotkaniu, które trwało niemal dwie godziny, wzięli też udział amerykański ambasador przy Stolicy Apostolskiej i trzej pracownicy waszyngtońskiego Departamentu Stanu, a ze strony watykańskiej szef papieskiej dyplomacji i dwaj pracownicy Sekretariatu Stanu specjalizujący się w tematyce bliskowschodniej. Szef amerykańskiej dyplomacji odbywa bowiem międzynarodową podróż, by wesprzeć negocjacje między Izraelem i Palestyną oraz konferencję pokojową na temat Syrii Genewa 2. Jak podał watykański rzecznik, zagadnienia te leżały w centrum rozmów w Watykanie. Odbyły się w pozytywnej i konstruktywnej atmosferze – zaznaczył ks. Federico Lombardi SJ.

„Spotkanie było bardzo owocne i treściwe – oświadczył watykański rzecznik. – Oczywiście przedstawione zostały niepokoje i pragnienia Stolicy Apostolskiej, którym wczoraj dał wyraz sam Papież w przemówieniu do korpusu dyplomatycznego. A zatem: pragnienie pokojowego rozwiązania konfliktu i udzielenia pomocy humanitarnej tak bardzo doświadczanemu społeczeństwu. Wyrażono też pragnienie pomyślnego zakończenia negocjacji między Izraelem i Palestyną. Przedmiotem rozmów była również Afryka. Znamy sytuację w Sudanie, która ostatnio stała się bardzo dramatyczna. Stąd nadzieja, że trwająca aktualnie mediacja między stronami konfliktu doprowadzi do pozytywnych rezultatów. Podjęto też temat Stanów Zjednoczonych. W jedności z amerykańskimi biskupami wyrażono zaniepokojenie Stolicy Apostolskiej kwestiami, które dotyczą reformy służby zdrowia w odniesieniu do gwarancji dla wolności religijnej i sprzeciwu sumienia. Mówiono też o planach prezydenta USA odnośnie do przeciwdziałania ubóstwu i poprawy sytuacji najbiedniejszych warstw społeczeństwa”.

kb/ rv

Źródło:  http://pl.radiovaticana.va/news/2014/01/14/john_kerry_w_watykanie/pol-764062 – strona Radia Watykańskiego, 14 stycznia 2014

POLISH CLUB ONLINE, 2014.01.14

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek