Waldemar Glodek: Ręczne instruowanie Watykanu


Sekretarz Stanu US Kerry isntuuje abp. Piero Parolin. Fot. AP / nydailynews.com
Sekretarz Stanu US Kerry isntuuje abp. Piero Parolin. Fot. AP

W internetowym wydaniu nowojorskiego Daily News jest zdjęcie Sekretarza Stanu USA, który we wtorek 14 stycznia br. w Watykanie spotkał się ze swoim odpowiednikiem w Stolich Apostolskiej abp. Pietro Parolin’em.

Gest Kerrego na zdjęciu przypomniał mi niezapomniany obrazek sprzed wielu lat, na którym to ważna żydowska persona, rabin Joskowicz wygrażał Papieżowi Janowi Pawłowi II. Miało to miejsce pod koniec Jego rzymskiego żywota i mogło sprawiać wrażenie jakby Papież za mało dla wyznawców rabina będąc na Watykanie uczynił.

Z obu zdjęć emanuje wielka troska o Kościół Rzymskokatolicki zarówno Żydów jak i amerykańskich władz.

Wizyta Johna Kerrego w Watykanie poza rozmowami dotyczącymi sytuacji na Bliskim Wschodzie i zbliżającej się pokojowej konferencji w Genewie objęła więcej tematów.

Jednym z bardziej istotnych to chęć zaklepania Prezydentowi Obamie spotkania z Papieżem Franciszkiem. Zobaczymy jak przez Franciszka zostanie potraktowany ten temat wobec wspierania przez USA rebeliantów, którzy za jeden z celów mają wyniszczenie w Syrii katolików? Putin nie tak dawno zawitał na Watykan z kopią ikony Matki Bożej Włodzimierskiej i ku zaskoczeniu obecnych swym pocałunkiem oddał Jej należną cześć. Zapewne ta decyzja jest była przemyślana dogłębnie bo spóźnił się na audiencje prawie godzinę. Nie mniej Franciszek czekał cierpliwie.

Rabin Joskowicz grozi Papieżowi palcem. Fot. PAP
Rabin Joskowicz instruuje Papieża. Fot. PAP

 

Żydowska gazeta Haaretz ma jeszcze jeden problem do załatwienia przy okazji wizyty Kerrego. Otóż amerykański komputerowiec, który instalował systemy informatyczne dla żydowskich mieszkańców Kuby podpadł miejscowym władzom i wsadzili go do kicia na 15 lat.

Nomen omen ten pokrzywdzony gość nazywa się Gross, z tym że ten jest Alan Gross w odróżnieniu do naszego Tomasza Grossa, któremu to Lech Kaczyński swoimi decyzjami odnośnie Jedwabnego otworzył drogę do fantazyjnej twórczości. Obaj Grossy są Żydami, Alan jest amerykańskim, a Tomasz polskim, chociaż kto wie czy jedynie.

Dlaczego akurat Watykan ma się zajmować sprawą Alana Grossa? Otóż, gazeta Haaretz wysoko sobie ceni stosunki pomiędzy Stolicą Apostolską a Kubą, wygląda na to że ceni je wyżej niż powiedzmy relacje Izraela z Kubą. Tak więc można przypuszczać, że w tym jest sęk.

Ale ta Haaretz jest bardzo spostrzegawczą i zauważyła również taki zdawałoby się drobiazg, że Kerry jest KATOLIKIEM i że jest on pierwszym katolikiem który od ponad 30 lat dostąpił zaszczytu być sekretarzem stanu USA. Absolutnie, gazeta nic nie sugeruje, ani też żadnych szczegółów z kariery nie podaje. Kerry zanim został sekretarzem stanu US, czyli tym pierwszym katolikiem od 30 lat, wcześniej był senatorem ze stanu Massachusetts od 1985 roku.

Waldemar Glodek
www.polishclub.org

POLISH CLUB ONLINE, 2014.01.14

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek