Płk Ryszard Kukliński – uroczystości w Krakowie w 10. rocznicę śmierci


Bog-Honor-OjczyznaPanie Pułkowniku !

Uratowałeś Honor Wojska Polskiego

 

Pułkownik Ryszard Kukliński w obronie honoru Wojska Polskiego poświęcił życie swoje i swojej rodziny.
Hasło na sztandarach: Bóg – Honor – Ojczyzna, jest najwyższym wskazaniem służby dla Polski.
Dlatego postać i czyn pułkownika Kuklińskiego stanowi dla nas oraz przyszłych pokoleń refleksję i przykład, jak stawiać interes Ojczyzny – ponad wszystkie inne.

 

Ryszard Kaczorowski
prezydent II RP

Kuklinski-honorowy-ob-krakowa

 

*     *      *

Krakowskie Obchody X Rocznicy śmierci płk. Ryszarda Kuklińskiego  zostały zaplanowane na cały m-c  luty 2014.

 

Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie  Sympatyków płka Ryszarda Kuklińskiego w Krakowie.

Każde zaplanowane wydarzenie  ( EVENT )  jest organizowane wspólnie z innym stowarzyszeniem patriotycznym  lub środowiskiem  patriotyczno-niepodległościowym.

 

*     *     *

Kuklinski-SZAKUroczystość główna  11 luty 2014.

 

Krakowskie Obchody   X  rocznicy śmierci

 pułkownika Ryszarda Kuklińskiego

 

11 luty 2014  (wtorek)

Godz. 16:00

 • Msza św.  w Kościele O.O. Kapucynów w Krakowie ul. Loretańska 11 

Godz. 17:00

 • Pochód patriotyczny do Parku im. dr. Henryka Jordana.

Godz. 17:30

 • Uroczystość w plenerze parku  w alei głównej przy pomniku płka R. Kuklińskiego
 • Wystawienie posterunków honorowych
 • odegranie Hymnu Narodowego (plik audio)
 • powitanie i słowo wstępne
 • wystąpienia zaproszonych gościKuklinski-Kosciuszko-Krakow
 • modlitwa  Kapelana Środowisk Niepodległościowych
 • pieśń patriotyczna
 • złożenie wieńców i wiązanek kwiatów- zapalenie zniczy
 • strofy poezji patriotycznej
 • odegranie Roty (plik audio)
 • Zakończenie uroczystości 

Organizatorzy:

– Towarzystwo Parku im. dr. Henryka Jordana
– Stowarzyszenie Sympatyków płk. Ryszarda Kuklińskigo w Krakowie

* * *

12 lutego 2014, środa godz. 17:00
Pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu – in memoriam
Klub „Pod Jaszczurami” / Rynek Główny 8.

szaniawski-kuklinski-polska-samotna-misja-okladka

Stowarzyszenie Sympatyków Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Krakowie  i Krakowski Klub Gazety Polskiej im. Janusza Kurtyki zapraszają na spotkanie z p. Filipem Frąckowiakiem, dyrektorem Izby Pamięci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Warszawie oraz promocję albumu  „Pułkownik Kukliński – Polska Samotna Misja”  wyd. V uzupełnione i rozszerzone.

Autorem albumu jest Józef Szaniawski.

Za stroną wydawcy (exlibris-pl.com) przedstawiamy Państwu niezwykłą pozycję albumową, autorstwa śp. profesora Józefa Szaniawskiego – „POLSKA. Samotna Misja. Pułkownik Kukliński”:

„Bogato ilustrowany album, przedstawia historię życia i działalności „pierwszego polskiego oficera w NATO” pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. W swej samotnej i niebezpiecznej misji wywiadowczej odwoływał się on do polskich tradycji walki o wolność. Podejmując świadomie współpracę z wywiadem Stanów Zjednoczonych, kierował się motywacją ideową i patriotyczną. Album przedstawia i demaskuje imperialną i zbrodniczą politykę Związku Radzieckiego – Polska i Europa Środkowa miała być dala komunistów miejscem atomowej konfrontacji z Zachodem – kosztem zniszczeń i ofiar jej mieszkańców. Dzięki materiałom przekazanym przez Kuklińskiego te plany stały się znane a dzięki polityce Reagana nie mogły być wprowadzone w życie. Album zawiera wiele zdjęć, map i materiałów oraz wspomnień i wypowiedzi na temat pułkownika Kuklińskiego”.

*    *    *

W II połowie lutego planujemy również zorganizować:

„SPRAWA PUŁKOWNIKA  KUKLIŃSKIEGO”

Spotkanie rocznicowe dla młodzieży  szkolnej.

w programie:

 •  Odczyt  „Bohater zimnej wojny”  wygłosi   dr historii  prac. Kuklinski-honorowy-SZAKnaukowy UJ Kraków
 •  wyświetlenie filmu dokumentalnego o pułkowniku R. Kuklińskim
 • dyskusja

 –   –   –   –

„Żołnierz wyklęty czyli spór o pułkownika  Kuklińskiego”

debata historyczna

– Sowiecka strategia wojenna lat 70. i 80. XX w.

– Stany Zjednoczone wobec systemu komunistycznego w okresie działalności płk. Ryszarda Kuklińskiego

– Działania płk. Ryszarda Kuklińskiego – między faktami a wiedzą obiegową

Udział zapowiedzieli  pracownicy naukowi wydziału  historii UJ i innych uczelni wyższych w Polsce

Prowadzenie  Filip Frąckowiak  – Dyrektor  Izby Pamięci Płk. Ryszarda Kuklińskiego

*     *     *

 

Plk-Ryszard-Kuklonski-portretPolacy, Polonia i Prezydent USA  o płk. Ryszardzie Kuklińskim

Zbigniew Brzeziński w przemówieniu na forum Kongresu Polonii Amerykańskiej przekonywał, że debata na temat Kuklińskiego pokazuje wciąż występujące wśród Polaków niezrozumienie tego, czym był ich kraj za rządów komunistów. „Czy było to prawdziwe państwo polskie, czy zdominowane państwo satelickie?” – pytał retorycznie. Ameryka nie mogła zrozumieć, że polska opinia publiczna ocenia stan wojenny jako czyn patriotyczny, a gen. Jaruzelskiego nazywa bohaterem.

Bronisław Kwiatkowski – generał, dowódca operacyjny Wojska Polskiego: Pułkownik Kukliński był wybitnym oficerem i genialnym sztabowcem. Mówią o tym wszyscy ci, którzy go znali. Wyprzedził swoją epokę, rzeczywiście był pierwszym oficerem Wojska Polskiego w NATO, w czasach kiedy nikt o tym nawet nie myślał. Ci, którzy zarzucają mu złamanie przysięgi wojskowej – zapominają dodać jaka była jej treść.

Tadeusz Płużański: W mojej ocenie płk. Kukliński nie jest w żaden sposób kontrowersyjny. Oceniam go jednoznacznie pozytywnie. Jego wkład dla sprawy polskiej jest olbrzymi. W mojej ocenie wciąż ten wkład nie jest doceniany. W pewnych środowiskach jest wciąż uważany za zdrajcę. Jednak te same środowiska uważają gen. Jaruzelskiego za bohatera. Dla środowisk postkomunistycznych, dla liberalnych elit płk Kukliński zawsze będzie wzbudzał kontrowersje. Oni mają innych bohaterów, takich jak Jaruzelski. Kukliński to z kolei człowiek, którego można by nazwać ostatnim żołnierzem wyklętym. Sądzę, że to nie jest nadużycie. On walkę o wolną Polskę, którą prowadzili wyklęci, kontynuował w zmienionych warunkach i innej sytuacji. Jednak jego misja wcale nie była prostsza. Szczęśliwie on tę walkę, inaczej niż wyklęci, wygrał. Udało mu się przez lata przekazać bardzo dużo cennych materiałów Amerykanom. Oni go bardzo cenili i honorowali, w przeciwieństwie do zdrajców sprawy narodowej w Polsce. W USA miejsce Kuklińskiego jest w panteonie bohaterów. W Polsce sytuacja jest inna, tu jest w sposób celowy przemilczany.

Ryszard Kaczorowski – prezydent II RP: Pułkownik Ryszard Kukliński w obronie honoru Wojska Polskiego poświecił życie swoje i swojej rodziny. Hasło na sztandarach „Bóg-Honor-Ojczyzna”, jest najwyższym wskazaniem służby dla Polski. Dlatego postać i czyn pułkownika Kuklińskiego stanowi Dla nas oraz przyszłych pokoleń refleksję i przykład jak stawiać interes Ojczyzny ponad wszystkie inne.

Lech Kaczyński – prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: Gdy rozpoczynał swoją misje dla ratowania Polski, sowieckie imperium było w ofensywie . Gdy wydawało się, że to imperium zawładnie Europą i światem, pułkownik rozpoczął swoją samotną walkę i odniósł zwycięstwo.

Georg W. Bush – Prezydent Stanów Zjednoczonych: Przekazuję wyrazy głębokiego szacunku dla pamięci Pułkownika Kuklińskiego. To wielki zaszczyt dla mnie oddać cześć i honor wielkiemu bohaterowi Polski i Ameryki – Pułkownikowi Kuklińskiemu, który pomógł USA, a zarazem tak bardzo przyczynił się do wolności Polski.

Ryszard Jerzy Kukliński – pułkownik Wojska Polskiego: Misja, której się Kuklinski-pomnik-Park-Jordanapodjąłem, a która w powszechnym odczuciu rozumiana jest jako działalność szpiegowska czy wywiadowcza, była w swej istocie desperacką próbą nawiązania operacyjnej (ponad głowami władców PRL) współpracy wojskowej z USA w celu zapobieżenia wojnie oraz wsparcia wysiłków amerykańskich zmierzających do rozwodnienia i zburzenia metodami pokojowymi porządku jałtańskiego oraz przywrócenia Polsce niepodległości i demokracji. Wszystko co robiłem – robiłem z myślą o Polsce. Nawet jeśli mój czyn był niewielki, to stałem po właściwej stronie. A nawet jeśli było to niewiele, gdy rozważyć rzecz w szerszej perspektywie, to było to wszystko co miałem. W istocie było to cale moje życie. Przystąpienie Polski do NATO oznacza prawdziwy koniec zimnej wojny. Miałem honor uczestniczyć w tej wojnie po stronie USA, po stronie NATO, po stronie Polski – przeciwko sowieckiemu Imperium Zła.

Opracowano na podstawie materiałów nadesłanych materiałów przez Pana Andrzeja Lorenca ze Stowarzyszenia Sympatyków płk. Ryszarda Kuklińskigo w Krakowie.

Więcej zdjęć i film video z odsłonięcia pomnika płk. Ryszarda Kuklińskiego w Parku Jordana w Krakowie w opracowaniu Pana Józefa Wieczorak >   >   >   TUTAJ.

wg/PCO

POLISH CLUB ONLINE, 2014.01.20

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek