Ks. prof. Stanisław Koczwara: Europa Środkowo-Wschodnia potrzebuje realizowania Idei Jagiellońskiej


Ks. prof. Stanisław Koczwara. Fot. Agnieszka Piwar / KSD
Ks. prof. Stanisław Koczwara.
Fot. Agnieszka Piwar / KSD

Na potrzebę realizowania Idei Jagiellońskiej w Europie Środkowo-Wschodniej zwrócił uwagę ks. prof. Stanisław Koczwara, podczas uroczystego otwarcia wystawy „Unia Horodelska 1413-2013” w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL w Lublinie. Ten jeden z najwybitniejszych na świecie teologów dziejów, z wykształcenia archeolog chrześcijański zauważył, że to Kościół – wychowawca narodów – powinien realizować tę ideę, ponieważ politycy nie są do tego zdolni, gdyż nie wychowali się na klasycznych wartościach.

Ks. Stanisław Koczwara, związany z Instytutem Teologicznym w Wilnie jest fundatorem tablicy upamiętniającej historyczne przymierze Polski i Litwy. Jej uroczyste odsłonięcie i poświęcenie odbyło się 6 października 2013 r. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wilnie. Tablica znajduje się przy Ołtarzu Świętej Jadwigi Andegaweńskiej. Umieszczono na niej motto będące fragmentem z aktu Unii Horodelskiej, które brzmi: „Nie dozna łaski zbawienia, kto się na Miłości nie oprze”. To właśnie w Horodle oba kraje zobowiązały się do tworzenia wspólnoty zbudowanej na miłości – zwraca uwagę ks. Koczwara. Przymierze zawarte przed sześcioma wiekami dało fundament Idei Jagiellońskiej.

(…)

Przeczytaj cały artykuł Agnieszki Piwar i wysłuchaj wykładu prof. Koczwary  >   >   >   TUTAJ .

Źródło:  http://ksd.media.pl/aktualnosci/1836-europa-srodkowo-wschodnia-potrzebuje-realizowania-idei-jagiellonskiej , 7 luty 2014

POLISH CLUB ONLINE, 2014.02.07

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek