Pogrzeb Bohdana Poręby (video). List otwarty Lecha Niekrasza do Ministra Zdrojewskiego.


Pogrzeb Bohdana Poręby na cmentarzu na Wólce Węglowej. Fot. Sendecki / TN
Pogrzeb Bohdana Poręby na cmentarzu na Wólce Węglowej.  Fot. Sendecki / TN

W dniu dzisiejszym (7.02.2014) na cmentarzu, na  obrzeżach Warszawy, w skromnej mogile spoczął wielki Polak Bohdan Poręba, państwo potraktowało go tak samo jak Romana Dmowskiego.

W trakcie uroczystości pogrzebowych nad trumną Lech Niekrasz odczytał list otwarty do Ministra Zdrojewskiego:

W. Pan Bohdan Zdrojewski
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wielce Szanowny Panie Ministrze

Znana jest Panu zapewne anegdota o tym, że nikt nie wie kto był ministrem kultury we Francji za czasów Balzaka, ale wszyscy na ogół wiedzą, kto to był Balzak. Czy podobnie stanie się i w tym przypadku: ludzie będą wiedzieli, kim był Bohdan Poręba – twórca najbardziej polski z polskich filmów powstałych po wojnie – natomiast nie potrafią odpowiedzieć na pytanie kto za jego czasów był w Polsce ministrem kultury?

Nie, to Panu ministrowi nie grozi po tym, jak ustosunkował się Pan do sprawy pochówku Bohdana Poręby. Pan i Pański resort wejdziecie do historii jako ci, którzy plunęli na tego filmowca i jego dokonani, które są i pozostaną na zawsze trwałym elementem dziedzictwa narodowego. Postawa Pańska wobec tej sprawy, niestety, przypomina niedawne praktyki stalinowskie, polegające na zabijaniu polskich patriotów milczeniem, co wydaje się być pomnażaniem tradycji hańby narodowej.

Nie kto inny jak Pan Minister winien wystąpić o zapewnienie Bohdanowi Porębie miejsca na Powązkach, a nie w niewybredny sposób odżegnywać się od jego pochówku z powodu jego „kontrowersyjności” tego patrioty i znanego oraz cenionego w świecie filmowca. Nie są kontrowersyjni Chochlew, Szumowska, Pasikowski tym podobni antypolscy reżyserzy, których Pański resort wyraźnie hołubi, podczas gdy Poręba jest kontrowersyjny, ponieważ w wolnej Polsce reprezentował postawę narodowca.

Korzystając z okazji, pragnę Pana poinformować, że trwa akcja społecznej zbiórki na pokrycie kosztów tego pochówku i że ta cała skandaliczna sprawa zainteresowała już Polonię w USA i Kanadzie.

Z poważaniem

Lech Z. Niekrasz

publicysta i reporter, autor ponad 50 pozycji wydawniczych, w tym o kulturze (vide: „Chopin gra w duszy japońskiej” i „Tropem antyku po Grecji”

Warszawa 3 lutego 2014r.

Dla Wirtualnej Polonii: 
Żałobnik  Mirosław Chandrała

Za:  http://wirtualnapolonia.com/2014/02/07/nad-trumna-bohdana-poreby-lech-niekrasz-odczytal-list-otwarty-do-ministra-zdrojewskiego/#comments , 7 lutego 2014

* * *

Ministerstwo Kultury odmówiło pochówku na koszt Państwa i nie udzieliło żadnej pomocy. Nie wyrażono zgody na pochowanie Bohdana Poręby na cmentarzu powązkowskim w Al. Zasłużonych. Nie ukazała się też żadna wzmianka medialna na ten temat.

Panie Zdrojewski, to hańba dla pana i pana resortu.

A może to zemsta za działalność Bohdana Poręby w Stowarzyszeniu Grunwald?

 

Pogrzeb Bohdana Poręby – wybitnego polskiego reżysera

Źródło: Stanisław Dominik – You Tube: www.youtube.com/watch?v=H8kK6QeFdtg#t=451

 

Za: Nowy Ekran

POLISH CLUB ONLINE,  2014.02.08

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek