Rosja zaanektowała część Gruzji


Fot. narodowcy.net
Fot. narodowcy.net

Pod koniec stycznia Rosja przesunęła swoją granicę, o 11 km w głąb Gruzji. Rosjanie tłumaczą to koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Soczi.

 

Zaanektowany został teren leżący w Abchazji – spornym regionie, który od wojny z Gruzją w 2008 roku jest uznawany przez Rosję za niezależne terytorium. Prawie wszystkie państwa świata, uznają jednak te terytorium za gruzińskie. Funkcjonuje tam również gruzińska administracja państwowa. Cała sytuacja bardzo niepokoi NATO:

– Bardzo niepokoi nas ta sytuacja – powiedział szef NATO Anders Fogh Rasmussen w Brukseli po konferencji prasowej z Iraklim Garibashvilim, gruzińskim premierem.

Rasmussen skrytykował też Rosję za budowę ogrodzenia zwieńczonego drutem kolczastym wokół Osetii Południowej, innego spornego terytorium uważanego przez Rosję za niezależne, a przez Gruzinów – za gruzińskie. – XXI wiek powinien być wiekiem budowy mostów, nie murów – powiedział szef NATO.

Gruzja nie utrzymuje z Rosją stosunków dyplomatycznych od 2008 roku. Delegacja gruzińska nie pojawi się w Soczi, które jak tłumaczy strona rosyjska jest powodem całego zamieszania.

PS / źrod. Reuters

Za: http://narodowcy.net/europa-i-swiat/9011-rosja-zaanektowala-czesc-gruzji , 8.04.2014

POLISH CLUB ONLINE, 2014.02.08

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek