Cezary Krysztopa: Lepszy stary wyga Juncker niż tresowany Tusk


Angela Merkel. Fot. Reuters
Angela Merkel. Fot. Reuters

Jacek Protasiewicz sugeruje, że Donald Tusk ma jeszcze szanse na posadę w Brukseli. I jest to, uważam, wcale niewykluczone. Donald Tusk, jako dobrze ułożony pupil Angeli Merkel (o czym pisałem we wpisie „Donald, nie uciekniesz”), zapewne byłby Niemcom bardzo na rękę. I zasłużył się przecież. Pozwolił na likwidację polskich stoczni, dzięki czemu niemieckie mogą szybciej się rozwijać, nie cisnął zbyt mocno w kwestii bałtyckiej rury, nie słychać z jego strony słowa sprzeciwu wobec dysproporcji z jaką są traktowane mniejszość polska w Niemczech i mniejszość niemiecka w Polsce. I na odcinku rosyjskim przestał sprawiać kłopot. Nie to, żeby kiedykolwiek sprawiał, ale jego poprzednicy napsuli krwi obu naszym wielkim sąsiadom.

Kadencja José Manuela Barroso kończy się w drugiej połowie 2014 r. Wprawdzie oficjalnie Merkel poparła kandydaturę byłego premiera Luxemburga, Jean-Claude’a Junckera, ale czasu jeszcze sporo, zastanawiam się, czy nie zrobiła tego by przedwczesnym ruchem, kandydatury nie „spalić”. A który spośród kandydatów byłby lepszy z naszego punktu widzenia?

Jean-Claude Juncker – stary europejski wyjadacz. Jego znaczenie na europejskich salonach znacznie przekracza znaczenie wynikające z potencjału kraju, który reprezentuje. Wszędzie go pełno, potrafi postawić na swoim. Nie zwykł kłaniać się w pas większym od siebie. Mało kto wie, że Luksemburg nie jest krajem szczególnie gorliwym w zakresie wdrażania europejskich dyrektyw (np. w sprawie VATu na e-booki,  ścieków, i innych). Oczywiście Luksemburg na to stać.

Donald Tusk – lubimy bawić się myślą, że kiedy jakiś Polak zostanie szychą w Brukseli to nam coś załatwi. A Buzek coś załatwił? Albo Huebner? Lewandowski? Nie inaczej byłoby w przypadku Tuska. Zresztą, to jak się zmienia optyka z „lokalnej” na „europejską” najczęściej widać na przykładzie naszych europosłów, którzy im dłużej w Brukseli siedzą, tym nosy im się bardziej zadzierają. Czy Donald Tusk broniłby w Brukseli polskiej racji stanu? Odpowiem pytaniem na własne pytanie: A w Warszawie broni? Obronił polskie stocznie? Merkel i Sarkozy swoje obronili. Zmniejszył biurokrację? Podpisał z Rosją korzystną umowę gazową? Taką chciał podpisać, że nas przed nim musiała Unia bronić. Może oddłużył kraj? Tak oddłużył, że jeszcze nasze prawnuki będą jego długi spłacać, a dziurę budżetową musiał zasypać wywrotką naszych składek z OFE. Może autostrady zbudował? Lubi mówić, że nikt nie zbudował tyle ile on zbudował. To prawda, ale jednocześnie manipulacja, bo porównywać go należy nie do tych premierów, którzy nie mieli do dyspozycji europejskiej manny, tylko do tych, którzy potrafiliby efektywnie wykorzystać ten deszcz pieniędzy. Ta oferma nie wykonała nawet własnych, wielokrotnie okrajanych planów (próżno szukać mapek w internecie, skrzętnie je pousuwano). I na koniec, czy podobnie jak Putin w pierwszych godzinach po katastrofie smoleńskiej zabrał ze sobą speców od prawa międzynarodowego czy też speców od wizerunku? W efekcie czego Rosjanie zrobili z nami co chcieli…

Stanowisko szefa Komisji Europejskiej nie ma już tej mocy co kiedyś. Centrum decyzyjne UE mieści się obecnie w Radzie Europejskiej, a właściwie w Berlinie. Natomiast Komisja Europejska ciągle jest zainteresowana obroną swojej pozycji, i nie jest powiedziane, że jest skazana na wieczną marginalizację. Jednym z atrybutów jej władzy są pieniądze, które dzieli. Im więcej tych pieniędzy tym więcej władzy. Nasz kraj jest w tej chwili największym biorcą europejskich dotacji. I w tym sensie Komisja Europejska jest naszym taktycznym sojusznikiem. I teraz pytanie. Czy lepiej żeby kierował nią ktoś w miarę samodzielny, czy ktoś kto zwykł czekać na dyrektywy z Berlina? Oczywiście popierając kandydaturę Junckera Merkel go od siebie w jakimś stopniu uzależnia. Lepsza jednak nadzieja na to, że nieskutecznie, niż pewność uzależnienia, w przypadku Tuska.


Cezary Krysztopa
 
blogpublika.com

Źródło: http://blogpublika.com/2014/02/10/krysztopa-lepszy-stary-wyga-juncker-niz-tresowany-tusk/ , 10 luty 2014

Przeczytaj więcej tekstów tego autora   >   >   >   TUTAJ .

Wybor zdjęcia wg/PCO

POLISH CLUB ONLINE, 2014.02.11

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek