Pod dyktando Bermana


Jakub Berman i Bolesław Bierut w Tatrach. Około 1950 r. Fot. Hoover Institution Archives
Jakub Berman i Bolesław Bierut w Tatrach. Około 1950 r.
Fot. Hoover Institution Archives

Jeden podręcznik, trzy socjalizmy 

Gdyby państwo trzymało się swoich właściwych zadań, kontroli społecznej (nie politycznej) w zakresie treści kształcenia dokonywałyby gremia kompetentne intelektualnie, w zakresie wychowawczym – gremium będące rzecznikiem moralnych i religijnych fundamentów kultury narodowej. W technicznym i organizacyjnym wykonaniu rzeczy roztropnie powinno pomóc państwo. Proste i naturalne? Nic nie jest proste, gdy na scenę wchodzi socjalizm. Termin ten rozumiem na potrzeby artykułu jako ideologię społeczną przeciwstawną personalizmowi (a nie system gospodarczy przeciwstawny kapitalizmowi).

Przeczytaj całość: 

Pod dyktando Bermana 

Kampania zniesławiająca polskich bohaterów trwa w najlepsze. Filmy, artykuły, wypowiedzi publiczne współbrzmią ze sobą i są elementami „pedagogiki wstydu”, przy pomocy której chce się nam obrzydzić naszą przeszłość. W ten nurt wpisuje się nagłośniona przez „Nasz Dziennik” sprawa bulwersującego filmu „Kamienie na szaniec”.

Przeczytaj całość: 


Chcesz walczyć i zwyciężyć w obronie Ojczyzny? 

Myślę, że 100 proc. w naszej grupie odpowiedziałoby, że jest w stanie poświęcić się dla kraju. Kiedy spotykam młodych na lekcjach historii, widzę, że są oni bardzo zainteresowani narodowym dziedzictwem. Chcemy także w sposób ciekawy przedstawiać historię, by młodzież mogła niemal jej dotknąć. Zobaczmy, ile młodych osób uczestniczy w lokalnych inscenizacjach, ile osób uczestniczy w Katyńskim Marszu Cieni, ilu jest zafascynowanych Międzynarodowym Motocyklowym Rajdem Katyńskim, to pokazuje, że jest wielu, którzy kochają Polskę.

Przeczytaj całość: 


Bolesława Prusa pieśń dla wolnej Polski 

„Oto miniatura kraju – myślał – w którym wszystko dąży do spodlenia i wytępienia rasy. Jedni giną z niedostatku, drudzy z rozpusty”. Jakże to aktualne.

Odczytywanie Bolesława Prusa wcale nie powinno być dzisiaj inne. Niepodległość wprawdzie posiadamy, wywalczoną w trudzie, za którą przelało krew wielu bohaterów, znanych i nieznanych, ale stajemy przed jakże bolesną rzeczywistością.

Przeczytaj całość: 

Sponiewierane Szare Szeregi 

Rodzina Zawadzkiego i Bytnara została zaprezentowana tutaj w wyjątkowo złym świetle, jako osoby podszyte tchórzostwem. Sam „Zośka” jako sfrustrowany młodzieniec, skłócony z całym światem, histeryczny, przeklinający, krzyczy na wszystkich, co jest absolutnie niezgodne z prawdą. (…)

Najbardziej środowisko „Pomarańczarni” boli jednak fakt, że zarówno serdeczna koleżanka „Zośki”, jak i „Rudego” – Maria Trzcińska – w filmie zostały przedstawione jak prostytutki.

Przeczytaj całość: 


Artykuły udostępniamy na portalu NaszDziennik.pl, ale zachęcamy też do wspierania „Naszego Dziennika” poprzez kupowanie wersji papierowej. 

Za: Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy Oddział w Łodzi , 15 lutego 2014

Wybór zdjęcia wg/PCO

POLISH CLUB ONLINE, 2014.02.15

Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci