Izabela Kozłowska: IPN podał nazwiska Niezłomnych z Łączki


NASZ DZIENNIK

Ekshumacja w kwaterze na  Łączce. Fot. R. Sobkowicz / NDz
Ekshumacja w kwaterze na Łączce.
Fot. R. Sobkowicz / NDz

Płk. Marian Orlik, kmdr. Stanisław Mieszkowski, ppor. Jerzy Miatkowski, kmdr. Zbigniew Przybyszewski, Karol Rakoczy, por. Edmund Tudruj, por. Arkadiusz Wasilewski – to wybrane nazwiska z dwunastu osób – ofiar komunistycznej bezpieki, których szczątki zostały zidentyfikowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Polscy bohaterowie, bestialsko zamordowani przez reżim komunistyczny, zostali odnalezieni a następnie zidentyfikowani po ekshumacjach prowadzonych na warszawskich Powązkach w kwaterze na Łączce.

Uroczyste przedstawienie nazwisk polskich bohaterów mordowanych w katowniach UB odbyło się w Belwederze w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada jutro.

Zidentyfikowani to: major Wojska Polskiego Jan Czeredys, Adam Gajdek „Agata”, „Antek”, „Olek”, porucznik Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Roman Groński „Żbik”, podpułkownik Wojska Polskiego Aleksander Adam Kita, podporucznik Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Jerzy Miatkowski „Zawada”, komandor Stanisław Mieszkowski, podpułkownik Antoni Olechnowicz „Pohorecki”, „Krzysztof”, „Kurkowski”, „Lawicz”, „Meteor”, podpułkownik Wojska Polskiego Marian Orlik, komandor Zbigniew Przybyszewski, żołnierz ruchu oporu Karol Rakoczy, porucznik Edmund Tudruj „Mundek”, porucznik Arkadiusz Wasilewski „Biały”.

Rodziny żołnierzy podziemia antykomunistycznego obecne na dzisiejszych uroczystościach, nie kryli wzruszenia i radości, że po tak wielu latach udało się odnaleźli ich bliskich. Przez dziesięciolecia pamięć o bohaterskich Polakach mordowanych w katowniach UB była wypierana z pamięci rodaków. Ich honor i dobre imię próbowano zszargać. Teraz pamięć o nich powraca.

Szczątki polskich żołnierzy zostały odnalezione i zidentyfikowane dzięki ogromnej pracy wykonywanej w ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Ekshumacje w kwaterze na Łączce odbywają się dzięki prowadzonemu ogólnopolskiemu projektowi badawczemu „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956”.

Dotychczas łącznie udało się zidentyfikować dwadzieścia osiem osób, w tym m. in. mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszki”, mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, kpt. Stanisława Łukasika ps. „Ryś”, por. Edmunda Bukowskiego „Edmunda”, czy Eugeniusza Smolińskiego „Kazimierza Staniszewskiego”. W dalszym ciągu czekamy na odnalezienie gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” i płk. Witolda Pileckiego.

Prowadzone są rozmowy oraz ustalanie warunków trzeciego, według planów – ostatniego etapu, który ze względu na problemy techniczne wynikające z usytuowania grobów nad miejscami pochówków będzie najtrudniejszy. Pierwszy etap prac ekshumacyjnych prowadzony był w lipcu i sierpniu 2012 roku. W ich efekcie odnaleziono szczątki 117 osób. Kolejny etap prac miał miejsce w maju i czerwcu 2013 roku. Dzięki niemu udało się wydobyć z ziemi szczątki 82 osób. Niewykluczone, że IPN będzie prowadził prace ekshumacyjne w innych miejscach Warszawy, m. in. na Służewie.

 TUTAJ dostępne są biogramy ogłoszonych dziś nazwisk żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Izabela Kozłowska

Źródło:   http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/69653,ipn-podal-nazwiska-niezlomnych-z-laczki.html , 28 lutego 2014

POLISH CLUB ONLINE, 2014.02.28

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek