Kim jest Dmytro Firtasz? Ukrainski oligarcha aresztowany w Wiedniu.


Dymytro Firtash i książe Filip. Fot. en.dmitryfirtas.com/ibtimes.com
Dmytro Firtash i książe Filip.
Fot. en.dmitryfirtas.com/ibtimes.com

Wpływowy oligarcha, czołowy sponsor Majdanu, wpadł w Wiedniu. Dmytro Firtasza ujęli antyterroryści z austriac- kiej spec jednostki EKO Cobra. Goryle miliardera mogli jedynie bezradnie przyglądać się akcji specjalistów.
Firtasza zatrzymano na prośbę amery- kańskiego Federalnego Biura Śledcze- go (FBI) w dzielnicy Margaret, nieda- leko miejsca zamieszkania. Policja USA podejrzewa pojmanego o udział w zmontowaniu zorganizowanej grupy przestępczej, naru- szającej prawo w Ameryce, m.in. dającej łapówki. Śledztwo w tej sprawie toczy się od ośmiu lat.

48-letni dziś magnat finansowy zaczynał jako strażak w Czerniowcach. Gdy ruszyła pierestrojka Gorbaczowa, czyli pakiet reform w Związku Radzieckim, Dmytro wziął się za handel na bazarach. Potem już jego kariera ruszyła z kopyta.

U zarania trzeciego tysiąclecia biznesmen podjął współpracę z Gazpromem. Dostawał działkę od sprzedaży gazu: najpierw w ramach Eural Trans Gaz, później RosUkrEnergo. Jest jednym z kluczowych udziałowców tej drugiej spółki, swego czasu pośredniczącej w dostawach – tranzytem przez Ukrainę – gazu m.in. do Polski. Nie zapisała się chlubnie. Działalność Firtasza obejmuje takie kraje jak Ukraina, Austria, Węgry, Niemcy, Włochy, Cypr, Szwajcaria, Estonia, Tadżykistan.

Ukraiński bogacz jest właścicielem Group DF, potężnego konglomeratu, na który poza sferą energetyczną, składają się aktywa w branży chemicznej, w dziedzinie nieruchomości i w wydobyciu tytanu. Potentat kontroluje też media, w tym wiele kanałów telewizyjnych. Dmytro Firtasz ma majątek wartości 3,3 mld dolarów. Daje mu to czwarte miejsce na Ukrainie.

Firtasz potrafi lawirować. Gdy obalono Wiktora Janukowycza, któremu wcześniej wiernie służył, błyskawicznie zmienił front i poświęcił się sprawie Majdanu. Miał go finansować razem z innymi grubymi rybami biznesu, Petro Poroszenką czy Wiktorem Pinczukiem. Ostatnio, jako szef Federacji Pracodawców Ukrainy, Dmytro Firtasz wezwał przedsiębiorców na Krymie, by zbojkotowali najbliższe niedzielne referendum, które ma rozstrzygnąć o przyłączeniu półwyspu do Rosji.

(a) / Aspekt Polski

Źródło: http://www.aspektpolski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=6483&Itemid=1 , 2014.03.15

Wybór zdjęcia wg/PCO

POLISH CLUB ONLINE, 2014.03.15

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek