Abp Hoser: jakość Kościoła zależy od świętości ludzi, którzy go tworzą


POLONIA CHRISTIANA

 

Abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski. Fot. Janusz Halczewski / WikiComm, cc
Abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski.
Fot. Janusz Halczewski / WikiComm, cc

Jakość Kościoła zależy od świętości ludzi, którzy go tworzą – powiedział abp Henryk Hoser. Biskup warszawsko-praski przewodniczył w niedzielę uroczystej Mszy św. w parafii św. Brata Alberta w Wesołej – Zielonej, gdzie miało miejsce uroczyste poświęcenie świątyni.

W homilii abp Hoser przypomniał, że Kościół jest wspólnotą ludzi ochrzczonych, których prowadzi Duch Święty. – Święty Piotr nazywa nas wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, a św. Paweł – żywymi kamieniami budowli, której głową jest Jezus Chrystus. Stąd jakość Kościoła nie zależy w pierwszym rzędzie od architektury czy piękna świątyni, w której się modlimy, ale od jakości naszego życia. Co więcej, zależy od świętości naszego życia, od wierności Jezusowi Chrystusowi, od stopnia złączenia z Nim, czyli tego, co popularnie nazywamy komunią – podkreślił abp Hoser.

Zachęcał wiernych do osobistej refleksji nad własnym życiem: „Warto zadać sobie dziś pytanie, czy jestem święty? – mówił. Nawiązując do modlitwy konsekracyjnej kościoła, biskup warszawsko-praski zwrócił także uwagę, że świątynia jest miejscem nieustannej obecności Boga. – Właśnie tu dokonuje się nasze odrodzenie, najpierw w chrzcie świętym, a później w sakramencie pokuty i pojednania, gdy na nowo otrzymujemy czystość naszej duszy i możemy ponownie wejść w ścisły, komunijny związek z Jezusem Chrystusem – powiedział kaznodzieja.

Przypomniał także o potrzebie budowania ludzkiej wspólnoty. – Nawiązujcie dobre relacje sąsiedzkie, żeby dostrzec tych, którzy potrzebują pomocy, a którym skromność nie pozwala o nią poprosić. Dostrzegajcie zwłaszcza rodziny wielodzietne, które są w Polsce w bardzo trudnej sytuacji ze względu na brak mądrej polityki prorodzinnej – zachęcał abp Hoser.

Podkreślił, że rodziny wielodzietne nie są rodzinami patologicznymi. – Im trzeba dziękować za to, że są tak szczodre, że są hojne, ofiarne, że dają życie drugiemu człowiekowi – zaznaczył hierarcha.

Plac pod budowę kościoła św. Brata Alberta w Wesołej-Zielonej poświęcił 7 września 1985 r. bp Jerzy Modzelewski. Nową parafię erygował w 1988 roku kard. Józef Glemp.

KAI / mat

Za:   http://www.pch24.pl/abp-hoser–jakosc-kosciola-zalezy-od-swietosci-ludzi–ktorzy-go-tworza,23728,i.html , 23 czerwca 2014

*    *    *

Ks. Kozera administratorem parafii w Jasienicy

Ks. Krzysztof Kozera został mianowany przez ks. abp. Henryka Hosera nowym administratorem parafii w Jasienicy – poinformował rzecznik prasowy kurii diecezji warszawsko-praskiej Mateusz Dzieduszycki.

Rzecznik dodał, że nowy administrator ma przejąć parafię w najbliższym czasie, do 5 lipca.

Dzieduszycki poinformował też, że jest już decyzja Watykanu w sprawie poprzedniego proboszcza parafii ks. Wojciecha Lemańskiego, ale nie chciał jej ujawnić. Ks. abp Hoser chce najpierw przekazać decyzję osobiście samemu zainteresowanemu – zaznaczył. Dodał, że arcybiskup od ponad tygodnia stara się nawiązać kontakt z ks. Lemańskim, ale on jednak unika kontaktu ze swoim zwierzchnikiem.

AN, PAP

Za: http://www.naszdziennik.pl/wiara/83135,ks-kozera-administratorem-parafii-w-jasienicy.html , 25 czerwca 2014.

POLISH CLUB ONLINE , 2014.06.25

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek