BRICS: Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA podpisali porozumienia w sprawie utworzenia wspólnego banku rozwoju


wGospodarce.pl

 

BRICS będzie mieć swój bank

 

Fot.Bjearwicke/sxc.hu
Fot.Bjearwicke/sxc.hu

Ministrowie finansów i szefowie banków rozwojowych państw BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA) podpisali we wtorek w brazylijskiej Fortalezie porozumienia w sprawie utworzenia wspólnego banku rozwoju i Prezydent Brazylii Dilma Rousseff poinformowała, że kapitał startowy tego banku BRICS ma wynieść 100 mld USD; złożą się na to po równo państwa członkowskie. Bank ten będzie miał siedzibę w Szanghaju. Według Rousseff pierwszym prezesem banku BRICS powinien być reprezentant Indii.

Prezydent Rousseff podkreśliła, że utworzenie banku i funduszu rezerwowego BRICS to ważny krok w kierunku zmiany „globalnej Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował w Fortalezie utworzenie zrzeszenia energetycznego BRICS, obejmującego rezerwy paliwowe, by poprawić bezpieczeństwo energetyczne gospodarek wschodzących.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow podkreślił, że BRICS jest przeciwny jednostronnym działaniom ekonomicznym i politycznym krajów trzecich, ale nie szuka konfrontacji z Zachodem.

Po spotkaniu przywódców BRICS Ławrow powiedział dziennikarzom, że ten blok opowiada się za wspólnym podejściem do rozwiązywania globalnych kwestii.

„Szczyt potwierdził, że wypowiadając się przeciwko jednostronnym krokom w globalnej polityce i gospodarce, członkowie BRICS nie szukają konfrontacji, lecz oferują wypracowanie kolektywnego podejścia do rozwiązywania wszystkich (globalnych) kwestii” – oświadczył rosyjski minister spraw zagranicznych.

Szczyt BRICS zakończy się w środę spotkaniem z szefami państw i rządów krajów południowoamerykańskich.

(PAP)

Za: http://wgospodarce.pl/informacje/14818-brics-bedzie-miec-swoj-bank , 16 lipca 2014

POLISH CLUB ONLINE , 2014.07.16

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek