Gaza: 19. dzień „izraelskiej operacji wojskowej”. Zabici: Palestyna 1058, Izrael 46. Rozejm humanitarny zerwany.


Jak informuje agencja PAP: 

Belt Hanun w Strefie Gazy w czasie przerwy humanitarnej. Fot. AFP.com
Beit Hanun w Strefie Gazy w czasie przerwy humanitarnej.   Fot. AFP.com

Ziemia Święta w ogniu walk. Dzięki wczorajszemu zawieszeniu broni wielu mieszkańców Strefy Gazy mogło po raz pierwszy od wielu dni wyjść z domów, by uzupełnić zapasy żywności i leków. Służbom ratowniczym udało się dotrzeć do tzw. stref śmierci, gdzie toczyły się najbardziej zacięte walki, i wydobyć spod gruzów zniszczonych domów ponad 150 ciał.  – za NDz

 

Koniec rozejmu w Strefie Gazy

Izraelskie wojsko poinformowało o zakończeniu rozejmu humanitarnego w Strefie Gazy i wznowieniu ofensywy na tym terytorium. Jest to odpowiedź na „nieustanny ostrzał rakietowy” ze strony palestyńskiego Hamasu – wyjaśniła rzeczniczka armii.

Według wojska od sobotniego wieczoru palestyńscy bojownicy wystrzelili w stronę Izraela 25 pocisków rakietowych.

„Z powodu nieustannego ostrzału rakietowego ze strony Hamasu podczas humanitarnego zawieszenia broni”, które Izrael jednostronnie przedłużył w sobotę wieczorem, izraelskie wojsko wznowiło ataki z morza i powietrza, a także swoją operację lądową – napisała rzeczniczka armii na Twitterze.

Wschodnia Gaza po izraelskim ataku w niedzielę 27 lipca. Fot. Reuters
Wschodnia Gaza po izraelskim ataku w niedzielę 27 lipca.  Fot. Reuters

Wojsko nakazało też palestyńskim cywilom, by nie zbliżali się do terenów, na których toczą się walki.

W sobotę późnym wieczorem izraelski gabinet bezpieczeństwa złożony z resortów siłowych podjął decyzję o przedłużeniu, ze względów humanitarnych, rozejmu w Strefie Gazy. Przerwa w walkach, ogłoszona w odpowiedzi na apel ONZ, miała obowiązywać do godziny 23 czasu polskiego w niedzielę. Premier Izraela Benjamin Netanjahu zastrzegł, że mimo wstrzymania ofensywy, siły bezpieczeństwa będą kontynuowały niszczenie 31 tuneli, wykorzystywanych przez Hamas do przeprowadzania ataków przeciwko Izraelowi.

Na dalsze zawieszenie broni nie zgodził się z kolei Hamas, który kontroluje Strefę Gazy. Rzecznik ugrupowania oświadczył, że nie będzie wstrzymania ognia bez wycofania izraelskich żołnierzy ze Strefy Gazy i w sytuacji, gdy wielu jej mieszkańców nie może powrócić do swych domów. Domagał się też, by karetki pogotowia mogły swobodnie poruszać się po Strefie Gazy.

Palestyńskie dzieci czekają na pobranie wody w czasie przerwy w bombardowaniu.  Fot. AFP/Getty
Palestyńskie dzieci czekają na pobranie wody w czasie przerwy w bombardowaniu.
Fot. AFP/Getty

Według źródeł palestyńskich, podczas rozpoczętej 8 lipca izraelskiej operacji wojskowej śmierć poniosło co najmniej 1050 Palestyńczyków, a ponad 6 tysięcy zostało rannych. Po stronie Izraela zginęło 43 żołnierzy i trzech cywilów.

PAP/kop

Za:  http://www.stefczyk.info/wiadomosci/swiat/koniec-rozejmu-w-strefie-gazy,11261817928 , 27.07.2014

Wśród zabitych jest 80% ludności cywilnej. UNICEF podaje że do tej pory zostało zabitych 192 dzieci. Hamas domaga się aby jakiekolwiek porozumienie zawierało gwarancje odstąpienia Izraela od ośmioletniej blokady Gazy, Izrael zaś demilitaryzacji strefy Gazy – informuje AFP.

Ilość zabitych Palestyńczyków wzrosła do 1 058 – Telegraph.co.uk

Opr. i wybór zdjęć wg/PCO

POLISH CLUB ONLINE, 2014.07.27

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek