Departamet Edukacji stanu New Jersey: „Rząd polski ułatwił Hitlerowi więzienie Żydów na terytorium Polski.” MSZ milcząc współuczestniczy w szerzeniu kłamstw historycznych.


NASZ DZIENNIK

Lekcja uprzedzeń

Ulmowie, cała rodzina bestialsko zamordowana przez Niemców za pomoc Żydom wraz z innymi mieszkańcami Markowej 24 marca 1944 r. Fot. Archiwum Mateusz Szpytma / Interia.pl
Ulmowie, cała rodzina bestialsko zamordowana przez Niemców za pomoc Żydom wraz z innymi mieszkańcami Markowej 24 marca 1944 r.
Fot. Archiwum Mateusz Szpytma / Interia.pl

Władze edukacyjne New Jersey rozpowszechniają konspekt, który oskarża Polaków o współudział w holokauście.

Departament Edukacji stanu New Jersey umieścił na swojej stronie internetowej konspekt do lekcji historii, który rozpowszechnia fałszywe informacje na temat Polski, szkalujące nasz kraj. W dokumencie czytamy m.in., jakoby „Żydzi zawsze byli wykluczani z polskiego społeczeństwa”, „w latach 30. antysemityzm władz nasilił się szczególnie w Niemczech, Polsce i Rumunii”. Dowiadujemy się również ze zdumieniem, że „rząd polski ułatwił Hitlerowi więzienie Żydów na terytorium Polski”.

Czytając konspekt, możemy poznać także historię kilku węgierskich Żydów, którzy ocaleni z holokaustu próbowali wrócić do ojczyzny z terytorium Polski. Zgodnie z ich relacją podczas tułaczki nie mogli liczyć na „bardzo niegościnnych” Polaków, za to bardzo pomocni mieli się okazać Niemcy i Rosjanie.

Konspekt, o którym mowa, został przygotowany przez ucznia liceum w Millburn, ale edytowała go i zatwierdziła New Jersey Commission on Holocaust Education. Umieszczono go następnie na stronie stanowego Departamentu Edukacji, w ten sposób rozpowszechniając nieprawdzie informacje o historii Polski i jej roli w czasie II wojny światowej.

Jak donosi portal Polish Daily News, sprawą zajął się już Frank Milewski, prezes jednego z oddziałów Kongresu Polonii Amerykańskiej. „Zawarte tam błędy i nieścisłości z łatwością wprowadzić mogą uczniów w błędne przekonanie oraz sprawić, że niesłusznie nabiorą oni uprzedzeń do Polski oraz społeczności polsko-amerykańskiej” – pisze Milewski do Davida C. Hespe, który pełni obowiązki komisarza edukacji w New Jersey. Następnie wylicza fałszywe tezy zawarte w konspekcie.

ŁS

Zródło:  http://naszdziennik.pl/swiat/91973,lekcja-uprzedzen.html , 18 sierpnia 2014

Wybór zdjęcia wg/PCO

POLISH CLUB ONLINE, 2014.08.18

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek