Poparcie dla Palestyny. Protesty przeciwko rozładunkowi izraelskiego statku w Oakland, Kalifornia.


Pro-Palestyński protest. Port Oakland, Kalifornia, 17.08.2014. Fot. Justin Benttinen / The Guardian
Pro-Palestyński protest. Port Oakland, Kalifornia, 17.08.2014. Fot. Justin Benttinen / The Guardian

W sobotę, 17 sierpnia ponad 2000 manifestantów zablokowało w porcie Oakland w Kalifornii rozładunek izraelskiego statku cargo z Zim Integrated Shipping Services.

Statek miał wpłynąć do portu nad ranem, jednak z powodu zaplanownia protestu przez organizacje propalestyńskie na 5 rano zarząd portu przesunął rozładunek na godziny wieczorne.

„Zim Line jest największą izraelską morską kompanią transpotową i daje duży zysk dla Izraela” – powiedziała dyrektor jednej z 70 organizacji biorących udział w blokadzie.

„Nie możemy dopucić do zacumowania Zim Pireus na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych” – stwierdził inny lider protestu.

Podobna manifestacja w Oakland mająca na celu zablokowanie statku Zim miała miejsce w 2010 roku, kiedy palestyńscy aktywiści utworzyli pikiety w odpowiedzi na atak Izraela na flotyllę humanitarną płynącą do Gazy. Wcześniej już w 1984 roku robotnicy odmówili rozałdunku statku jako protest przeciwko zaborczym poczynaniom Izraela.

Read more in English …..

Opr. wg/PCO 

Zródło: http://www.theguardian.com/world/2014/aug/17/israeli-ship-remains-at-sea-thousands-protesters-gather , 17 sierpnia 2014

POLISH CLUB ONLINE, 2014.08.18

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek