Niemcy blokują modernizację polskich sił zbrojnych


 wGospodarce.pl

 

fot. www.sxc.hu
fot. www.sxc.hu

Polska stoi przed wielkim wyzwaniem jakim są najbliższe lata – Ukraina, Irak – nasza obronność to kluczowy obszar przyszłych inwestycji i modernizacji. Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział zwiększenie nakładów na rozwój służb zbrojnych. Jednak jak modernizować armię gdy plany te blokują Niemcy?

Zbrojeniówka nie może wystartować z zaplanowaną modernizacją 128 używanych w naszej armii leopardów 2A4 bo niemieccy  producenci tych czołgów nie chcą się dzielić technologiami i potencjalnym zarobkiem.

Plan wart jest miliard złotych.

Monika Koniecko, rzeczniczka Polskiego Holdingu Obronnego, potwierdza, że negocjatorzy rodzimego konsorcjum, które z zagranicznymi partnerami miało unowocześniać czołgi, nie są w stanie nakłonić Krauss-Maffei Wegmann, producenta Leopardów, do efektywnej współpracy (…) Odblokowanie leopardowych inwestycji jest ważne nie tylko dlatego, że przemysł miał zarobić na modernizacji kilkaset milionów złotych, utrzymać miejsca pracy i po latach wreszcie spolonizować serwis niemieckich czołgów. Nie mniej ważne było pozyskanie przy okazji ich renowacji zachodnich technologii potrzebnych do rozwoju polskiej broni pancernej.

Czy oznacza to, że Niemcy sabotują nasze starania mające na celu rozwój i modernizację naszej obronności? Dokładnie tak. Czy czynią to w porozumieniu z Rosją? Na razie nie wyrokujemy.

Rp.pl/ as/

Za: http://wgospodarce.pl/informacje/15599-niemcy-blokuja-modernizacje-polskich-sil-zbrojnych , 25 sierpnia 2014

POLISH CLUB ONLINE , 2014.08.25

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek