Stanisław Bulza: Sobótka. I Bieg Niezłomnych – Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Fot. Dominik Kornafel
Start. Fot. Dominik Kornafel

23 sierpnia 2014 r. w Sobótce odbył się I Bieg Niezłomnych- Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorami byli: Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Sobótce, Stowarzyszenie „Odra-Niemen”, Dom Turysty „Pod Wieżycą”, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych im. Gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Traugutt.org. I Bieg Niezłomnych odbył się pod patronatem Lidii Lwow-Eberle, Weroniki Sebastianowicz, Zbigniewa Lazarowicza. Pani Lidia Eberle- podporucznik AK w Brygadzie Wileńskiej, gdzie była sanitariuszką i pierwszą kobietą w oddziale partyzanckim na Wileńszczyźnie. Pan Zbigniew Lazarowicz od 1 stycznia 1942 żołnierz Związku Walki Zbrojnej; od jesieni 1942 słuchacz konspiracyjnej Szkoły Podchorążych, w 1943 zdał maturę przed Państwową Tajną Komisją Egzaminacyjną Kuźnica w Obwodzie AK Dębica. Od marca 1944 dowódca plutonu, którym dowodził w czasie Akcji Burza. Pani Weronika Sebastianowicz – kapitan Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, działaczka polska na Białorusi. Obecni byli weterani AK, oraz NSZ Brygady Świętokrzyskiej. Sponsorem strategicznym I Biegu Niezłomnych był Bank Zachodni WBK.

Specjalnie dla kibiców oraz uczestników „Biegu Niezłomnych” organizatorzy przygotowali dwa bezpłatne autobusy (40 miejsc każdy) z Wrocławia do Sobótki i z powrotem.

Trybuna Honorowa.  Fot. Dominik Kornafel.
Trybuna Honorowa. Fot. Dominik Kornafel.

W biegu na dystansie 10 km. uczestniczyło ponad 1,5 tys. zawodników. Trasa przebiegała częściowo drogą asfaltową, w znacznej jednak większości obejmowała trakty leśne Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Start wyznaczony został na Rynku w Sobótce. Następnie pętla zboczami Góry Stolnej (+371m), później przełęcz pod Wieżycą, pętla dookoła Góry z metą z powrotem na przełęczy pod Wieżycą. Start nastąpił o godz. 11:00 w Rynku, natomiast meta była pod Wieżycą. Trasa została podzielona na 9 traktów z tablicami upamiętniających sylwetki bohaterów. Takie tablice były też na starcie.

W biegu mężczyzn zwyciężył Krzysztof Wiśniowski z Nowej Wsi z czasem 0:37:39, drugi na mecie był Grzegorz Kiełczowski z Wrocławia z czasem 0:38:46, trzeci Marcin Brynda z Olecka z czasem 0:39:27.

W biegu kobiet zwyciężyła Justyna Romanowska z Kąt Wrocławskich z czasem 0:47:55, druga była Weronika Machowska z Legnicy z czasem 0:48:14, trzecia Ewa Waleńska z czasem 0:48:16.

Zespół Forteca.  Fot. Dominik Kornafel.
Zespół Forteca.  Fot. Dominik Kornafel.

Wśród imprez towarzyszących w ramach „Biegu Niezłomnych” wystąpi zespół historyczno-patriotyczny „Forteca”, który jest zespołem z ciekawym pomysłem na muzykę. Rockowo – metalowe brzmienie z dynamicznymi rytmami i melodyjnymi solówkami wprost idealnie wpasowało się w docelowy przekaz. A nie jest on banalny.

Grupa w większości przypadków czerpie teksty z bogatej twórczości poetów tworzących w okresie II wojny światowej, tj.: K.K. Baczyński, W. Broniewski, czy F. Konarski. To właśnie historia tego okresu jest jedynym motywem ich twórczości.

Zespół kieruje się następującą zasadą: „Nie chcemy, aby patriotyzm był pojmowany jedynie jako martyrologia, czy gra polityczna. Jesteśmy patriotami i chcemy poprzez swoją twórczość pokazać, jakie wydarzenia i ich bohaterowie doprowadziły do miejsca, w którym się teraz znajdujemy. Mamy nadzieję, że nasze utwory przybliżą Wam te losy. Patrzymy wstecz, ale także w przyszłość. To od nas, młodych ludzi zależy przyszłość naszej Ojczyzny”.

 

 

Film pochodzi ze strony You Tube Stowarzyszenia Odra Niemen .

Stanisław Bulza
24.08.2014

POLISH CLUB ONLINE, 2014.08.24

 

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek