Prezydent Izraela Riwlin otwiera się dziś na nowo


„To dobra inwestycja w przyszłość”

 

Bronisław Komorowski i Reuwen Riwlin otworzyli Muzeum Historii Żydów Polskich. Jeszcze przed uroczystością politycy spotkali się na dwustronnych rozmowach.

Muzeum zbudowano za 300 milionów polskich złotych. W swym przemówieniu Bronisław Komorowski podkreślił, nie da się zrozumieć historii Polski bez znajomości historii Żydów polskich, ani też historii Żydów bez znajomości historii Polski.

Jeszcze przed uroczystością prezydenci spotkali się na dwustronnych rozmowach dotyczacych m. in. Muzeum. Zdaniem Komorowskiego placówka „jest dobrą inwestycją w przyszłość i podsumowaniem wielowiekowej tradycji obecności Żydów, kultury żydowskiej na ziemiach polskich”.

W opinii Komorowskiego Polska i Izrael będą mogły pogłębić współpracę w wielu dziedzinach, przede wszystkim w gospodarce i dziedzinie innowacyjności.- Dla Polski współpraca z Izraelem w tym obszarze jest niesłychanie atrakcyjna – podkreślał Komorowski.

Według głowy państwa Izrael „wspólnym ideałom zagrażają postawy skrajne – głównie ze strony fundamentalistów islamskich”. – Rozmawialiśmy o potrzebie kształcenia młodych pokoleń, by przeciwstawić się nienawiści fanatyków – mówił Riwlin.

Rozpoczęta wizyta prezydenta Riwlina w Polsce jest pierwszą od czasu rozpoczęcia przez niego urzędowania w lipcu tego roku. – Wspólną misją wszystkich Polaków i Żydów na całym świecie jest obiecać i przysiąc, że otwieramy się dziś na siebie na nowo dla przyszłych pokoleń i ostrzegamy przed niebezpieczeństwami z przeszłości – powiedział prezydent Izraela Riwlin.

Prezydent Riwlin mówił o agendzie rozmów z polskimi władzami, wśród których znaleźć ma się między innymi temat zwrotu mienia żydowskiego. Nie jest to jednak – jak zaznaczył – „kwestia najważniejsza”. – Wiem rzecz jasna, jakie jest polskie stanowisko w tej sprawie, jak również znam obietnice i umowy, jakie zostały udzielone i zawarte – powiedział prezydent.

Żydowski prezydent, który nazwał Polskę „bliską przyjaciółką” Izraela podkreślił także, że powstałe w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich jest nie tylko ważnym narzędziem edukacyjnym dla upamiętnienia wspólnej przeszłości, ale stanowi ono także ważny przekaz dla ludzi całego świata.

TVP Info, Wirtualna Polonia

Zródło: http://wirtualnapolonia.com/2014/10/28/to-dobra-inwestycja-w-przyszlosc/#more-38921 , 28.10.2014

Zdjęcie: Reuwen Riwlin i Bronislaw Komorowski. Warszawa 27.X.2014. Fot za WP.com

POLISH CLUB ONLINE, 2014.10.28

Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci