USA: Zdewastowano powstańczy mural na Greenpoincie


Jak informuje nowojorski NOWY DZIENNIK w nocy z czwartku na piątek został zdewastowany powstańczy mural, który umieszczono był w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na Polskim Domu Narodowym „Warsaw” na Greenpoincie.

Nieznani sprawcy umieścili na nim obrzydliwe graffiti, zamalowali m.in. twarze powstańców oraz znak kotwicy – symbol Polski Walczącej. – czytamy w Nowym Dzienniku.

Nowojorska policja poszukuje wandali, którzy pozostawili jak się domniema swoje znaki, a zainstalowane przemysłowe kamery utrwaliły podobizny nocnych „artystów”.

Grzegorz Fryc, pomysłodawca memoriału, powiedział : „Wandale doskonale wiedzieli, na czym malują. Musieli zdawać sobie sprawę z tego, że niszczą coś, co jest ważne dla nas Polaków. Tam nie ma przecież, jakiś bliżej nieokreślonych znaków, tylko było napisane ‘Warsaw Uprising 1944’ oraz krótka historia tego patriotycznego zrywu„.

Prace związane z odmalowaniem muralu mają kosztować około 5 tysięcy dolarów i rozpoczną się już w tym tygodniu.

Mural upamiętniający Powstanie Warszawskie powstał dzięki współpracy nowojorskiego oddziału Pangea Network, Polskiego Domu Narodowego „Warsaw” na Greenpoincie oraz Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, które sfinansowało przedsięwzięcie. Wielkoformatową grafikę, upamiętniającą warszawski zryw, namalował Rafał Pisarczyk, polski malarz mieszkający w Nowym Jorku. Jego odsłonięcie nastąpiło 3 sierpnia br. w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego – pisze Nowy Dziennik.

Akt wandalizmu może zostać sklasyfikowany jako przestępstwo motywowane nienawiścią narodowościową.

Na zdjęciu zniszczony memoriał na ścianie Polskiego Domu Narodowego „Warsaw”. Fot. Grzegorz Fryc, Nowy Dziennik.

Opr. wg/PCO

POLISH CLUB ONLINE, 2014.11.16

Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci