Waldemar J. Rajca: Przełamanie monopolu


Orwell 2006

 

Waldemar Jan Rajca
Waldemar Jan Rajca

W porcie w Kłajpedzie zacumował pływający gazoport ”Independence”, przeznaczony do odbioru gazu LNG z całego świata. Ma on zapewnić Litwinom niezależność od Gazpromu – jedynego do tej pory dostawcy gazu dla państw bałtyckich. Państwo litewskie zrealizowało swój projekt uniezależniając się od Federacji Rosyjskiej bez dotacji Unii Europejskiej. Pływający gazoport „Independence” będzie mógł docelowo zaspokoić do 90% zapotrzebowania na gaz Litwy, Łotwy i Estonii. Popatrzcie Państwo! Jacy mądrzy są rządzący w tych krajach? Myślą o swoich krajach w kategoriach normalności.

A u nas? Kto ma myśleć o polskiej racji stanu? Platforma Obywatelska Unii Europejskiej? Prawo i Sprawiedliwość Ludowej Republiki Stanów Zjednoczonych i Izraela? Sojusz Lewicy Demokratycznej Federacji Rosyjskiej- tymczasowo Unii Europejskiej, czy Polskie Stronnictwo Ludowe, które głównie zajmuje się zagarnianiem i organizowaniem państwowych posad dla swoich działaczy. I utrzymywaniem chłopów pańszczyźnianych socjalizmu na dotacjach państwowych. Tworzeniem takiego socjalnego skansenu, który dryfuje, przejada i hamuje rozwój gospodarczy. Ten skansen jest wyłącznie dla biurokracji rolnej. A z biurokracji nie ma żadnego pożytku, oprócz biurokratycznego marnotrawstwa.

Pływający gazoport został zbudowany w Korei Południowej i dostarczony przez norweską firmę Hoegh LNG. Pierwszy statek z gazem – litewski gazoport w Kłajpedzie ma przeładować na początku grudnia. Pływający gazoport? A my już ileś lat budujemy gazoport stacjonarny? Jak zaczną się bombardowania Federacji Rosyjskiej – „Independence” będzie mógł sobie spokojnie odpłynąć. Nasz stacjonarny gazoport zostanie zaanektowany przez Rosjan. Ciekawe jaka jest różnica w cenie? Czy droższy jest stacjonarny czy pływający? Och, gdyby tak zrobić wolny rynek gazu…(???) Nie byłoby żadnych problemów. I byłoby pełno gazu, i byłby tańszy. Ale jakieś siły nie pozwalają. Monopol musi być i już. Nad całością czuwają rosyjskie i polskie służby tzw. specjalne. Od czego one są specjalne? Od utrzymywania monopolu.

I na jednej spółce siedzi inna, a na tej innej – jeszcze inna. Każda spółka doli na litrze, czy to gazu, czy to ropy, czy to benzyny. I dlatego w tak zorganizowanym monopolu cena jest najwyższa z możliwych. I wolny rynek spółkom nie jest potrzebny. Wystarczy, że one funkcjonują w łańcuchu pokarmowym opartym o paliwa. Federacja Rosyjska pompuje po najwyższych cenach na świecie, na cenie dokręcają spółki nomenklaturowe, a za całość płaci konsument, który wariuje przy tankowaniu. Nie dość, że akcyza, vat i cło – to jeszcze podatek od przymusowych pośredników. I dlatego cena paliwa taka wysoka.

Litwini będą mieli mniejszą cenę. Gazoport ”Independence” będzie oknem na świat. Będzie konkurencja gazu – będzie niższa cena. Federacja Rosyjska nie będzie się biernie przyglądać. Można przecież zatopić konkurencję – nie cenami, ale dosłownie. Jakaś torpeda, albo zabłąkana rakieta. I znowu wszystko wraca do normy – czyli dominacji Federacji Rosyjskiej. Ojjjj… Nie będzie się przyglądała Federacja Rosyjska naruszaniem jej interesów. Czyżby na Litwie nie było rosyjskich agentów, którzy wpływają na postępowanie Litwinów w zakresie gazu? Wygląda na to, że nie ma, albo są bardzo słabi. Co innego u nas. Monopol jest utrzymywany od dawna. Agentura rosyjska robi swoje – mamy strasznie wysoką cenę gazu. Czterokrotnie wyższą niż w USA. Kto podpisywał kontrakt? Proszę sprawdzić kto!

A najlepiej byłoby, żeby państwo biurokratyczne nie wtrącało się w handel gazem, tak jak w handel czymkolwiek. Państwo powinno stać na straży, a nie robić komuś konkurencję. Państwo powinno być neutralne, powinno nie przeszkadzać rozwijać się podmiotom prywatnym. Te sobie poradzą w utrzymaniu się na rynku. Nie potrzebują do tego państwa, jego podatków, jego urzędników, jego ingerencji. Podmioty potrzebują jedynie sprawiedliwego rozstrzygania sporów pomiędzy konkurującymi podmiotami. Żeby triumfowała sprawiedliwość.

Na razie Litwini, Estończycy, Łotysze próbują uniezależnić się gazowo od Federacji Rosyjskiej. Trzymam za nich kciuki. Może i na Polskę przyjdzie czas? Ale do tego trzeba obalić rządy PO-PiS- SLD- PSL.

Bandy, które napadły na Polskę, i robią z tubylcami co im się żywnie podoba. Już 25 lat!

Waldemar Jan Rajca
Blog Orwell 2006

Źródło: http://waldemar-rajca.blog.onet.pl/2014/11/16/przelamywanie-monopolu/ , 16/11/2014

Na zdjęciu: statek-terminal gazowy FSRU INDEPENDENCE (294 m. długości z 25. osobową załogą) wpływającego do portu w Kłajpedzie. Fot. za KLAIPEDOS NAFTA /  wybór zdjęcia wg.pco

Przeczytaj więcej felietonów Waldemara J. Rajcy  >    >    >  TUTAJ .

POLISH CLUB ONLINE, 2014.11.17

Waldemar J. Rajca

Autor: Waldemar J. Rajca