Dla głównych partii ważniejsze są pieniądze z państwowej kasy niż bajzel wyborczy


Na portalu parezja.pl pisarz i historyk Leszek Żebrowski pisze:

Na znak protestu zorganizowano strajk okupacyjny w warszawskiej siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej. Pierwszymi z protestujących byli Grzegorz Braun i Ewa Stankiewicz. Później do okupujących lokal PKW dołączyli Robert Winnicki i Krzysztof Bosak. Spontanicznie protestująca grupa zaczęła się powiększać.

Kilkugodzinna okupacja siedziby PKW zakończyła się policyjną interwencją. Po północy potestujących przewieziono do aresztu na ul. na Wilczą. Jak poinformowała Policja zatrzymano 12 osób. Wśród nich reżysera i dokumentalistę Grzegorza Brauna.

Powodem protestu były skandaliczne nieprawidłowości towarzyszące ostatnim wyborom samorządowym. Sformułowano trzy postulaty:

  • natychmiastowa dymisja PKW,
  • powtórzenie wyborów,
  • zmiana ordynacji wyborczej.

PiS odciął się od protestów i okupacji budynku PKW.

Powróćmy do opisu skandalicznych wyborów do samorządów i władz lokalnych przez dr. Leszka Żebrowskiego na portalu parezja.pl, który pisze:

Wybory samorządowe A.D. 2014 r. okazały się farsą. Odpowiada za nie grupa ludzi, mianowanych przez najważniejsze instytucje władzy sądowniczej i organa państwa, a wyglądają jak emerytowana grupa Gwardii Ludowej z dawno wyciętego lasu. Nie tylko wyglądają, mentalnie wcale nie są dalej od nich. Bez znajomości podstaw informatyki, drętwym, beznamiętnym głosem jak z lokalnych peerelowskich stacji kolejowych co chwila ogłaszają, że przecież nic się nie stało, iż nie ma wyników…

Na to nakłada się niesłychana kampania dezinformacyjna w reżimowych mediach, jakoby wg sondażu (!) przyszłe wybory parlamentarne wygra z ogromną przewagą partia rządząca, czyli ta, która przegrała wybory samorządowe. Co więcej, z rozkosznych symulacji, rodem z niedomytej kuchni wynika, że tak naprawdę wszędzie wygrał ZSL (pardon, teraz to się nazywa PSL…). Tylko czekać, aż się okaże, że obie partie rządzące mają np. 103,4 procent. A co, może nie mają?
To wszystko świadczy o naszej ogromnej niedojrzałości politycznej. W zdrowym społeczeństwie setki tysięcy ludzi wyszłyby na ulicę protestować przeciwko ośmieszaniu państwa, niszczeniu podstaw demokracji, w celu wymuszenia głębokich, koniecznych zmian. Polska ich potrzebuje, ale muszą o tym przekonać się przede wszystkim Polacy oraz siły aspirujące do rządzenia nami. Inaczej obecny, śmiertelnie chory układ będzie się odtwarzał na coraz niższym cywilizacyjnie poziomie a my spadniemy poniżej poziomu republik bananowych. – pisze Leszek Żebrowski.

Pierwsze reakcje zarówno liderów partyjnych jak i szeregu dziennikarzy były jednoznacznie za powtórzeniem wyborów. Z chwilą jednak jak dotarło do zarządzających partiami to, że w zasadzie to PKW decyduje o rozdzieleniu dotacji panstwowych, które przydzielane są w zależności od wyników osiągniętych przez poszczególne partie w wyborach, jedynie doły partyjne pozostały niezmiennie na stanowisku powtórzenia wyborów.

Konstutucjonaliści uważają jednak, że unieważnienie i powtórzenie wyborów nie jest proste ponieważ były to wybory regionalne i regiony odpowiadają za to co dzieje się na podległym im terenie. Okazuje się, że formuły prawnej na powtórzenie wyborów wcale nie ma.

Pojawiły się w tej skomplikowanej sytuacji sugestie aby skrócić, powiedzmy do dwóch tygodni kadencje nowo-wybranych władz lokalnych i po tym terminie wyznaczyć kolejne wybory.

Prezydent zamierza poprosić PKW o informację dotyczącą okoliczności zaistniałych po niedzielnych wyborach samorządowych. Nie ma jednak mowy o możliwości podjęcia decyzji o unieważnieniu głosowania, jak twierdzi Kancelaria Prezydenta.

Jak do tej pory jedynie Kazimierz Czaplicki, Szef Krajowego Biura Wyborczego (nomen omen KBW) złożył dymisję. Interesujące są życiorysy członków PKW i ich wcześniejsza działalność; widać wyraźnie ich zadanie utrzymania układu okrągłostołowego.

Bez zdecydowanej czynnej woli Polaków i wymuszeniu zmiany partyjniackiej ordynacji wyborczej żadne kosmetyki kładzione na aktualną atrapę Polski nie reanimują.

Na zdjęciu akcja policji kończy protest w lokalu PKW. Fot. prawy.pl

Opr. wg/PCO

Zródła:

  • http://parezja.pl/leszek-zebrowski-dla-parezja-pl-tylko-czekac-az-sie-okaze-ze-obie-partie-rzadzace-maja-np-1034-procent/
  • http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/222896-prof-zoll-namawia-sluzby-do-usuniecia-protestujacych-z-budynku-pkw-dokad-wedlug-policji-wczesniej-zaproszono-protestujacych
  • http://www.prawy.pl/z-kraju/7563-pis-po-knp-psl-oraz-goros-dziennikarzy-za-powtorzeniem-wyborow
  • http://polskaniepodlegla.pl/kraj-swiat/item/326-protesty-przeciwko-manipulacjom-wyborczym-w-calym-kraju

POLISH CLUB ONLINE , 2014.11.21

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek