Sławomir Śmiałowski: Każde barbarzyństwo można uzasadanić!


POLSKA NIEPODLEGŁA

 

Zakaz uboju rytualnego na potrzeby gmin żydowskich jest niekonstytucyjny – tak orzekł w minioną środę Trybunał Konstytucyjny. Wyrok był niejednogłośny, pięcioro sędziów złożyło zdania odrębne. Tym samym z dniem opublikowania tego wyroku ubój rytualny będzie dopuszczalny i niezagrożony żadną karą. Zaczną też obowiązywać przepisy Unii Europejskiej i możliwy będzie eksport koszernego mięsa.

Trybunał zajął się tą sprawą na wniosek Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, według którego zakaz uboju rytualnego prowadzi do dyskryminacji wyznawców judaizmu w życiu społecznym i gospodarczym.

– Ubój rytualny podlega ochronie w ramach wolności religijnej, ponadto jest dopuszczony w większości państw Unii Europejskiej – wskazał TK w uzasadnieniu wyroku. -Konstytucyjna gwarancja wolności religii obejmuje dokonywanie wszelkich czynności, praktyk, obrzędów i rytuałów, które mają charakter religijny. Tym samym konstytucyjna ochrona obejmuje również czynności religijne dalekie od zachowań konwencjonalnych dominujących w danym państwie, w tym także czynności niepopularne z punktu widzenia społecznej większości – powiedziała w uzasadnieniu wyroku TK sędzia Maria Gintowt-Jankowicz. Dodała też, że ubój rytualny ma charakter religijny, jest praktykowany od wieków przez wyznawców judaizmu i islamu. – Współcześnie ubój rytualny, mimo że najczęściej prowadzony jest w uprawnionych rzeźniach, w dalszym ciągu jest czynnością o charakterze liturgicznym. Trybunał wziął także pod uwagę to, że ubój rytualny jest dopuszczalny w zdecydowanej większości państw członkowskich Unii Europejskiej – powiedziała sędzia.

Jak to bywa w takich sytuacjach zwolennicy uboju rytualnego, w tym przede wszystkim środowiska żydowskie, cieszą się z wyroku, natomiast przeciwnicy ubolewają, i nie ma w tym nic dziwnego. Mnie osobiście ten wyrok bulwersuje. Dodam, że nie jestem jakimś szczególnie nawiedzonym miłośnikiem zwierząt (choć szanuję każdą żywą istotę, a swego pieska kocham). Nie wdając się w szczegółowe analizy cierpienia zwierząt podczas takiego uboju bulwersuje mnie coś innego, bulwersuje mnie uzasadnienie sądu. Sąd bowiem, jak zacytowałem powyżej, uzasadnił wyrok … „wolnością religijną”. Uznał, że czynności religijne, nawet te dalekie od zachowań konwencjonalnych, są chronione konstytucyjne. Czekam więc tylko na moment, gdy pojawią się wyznawcy jakiejś innej religii, którzy zgodnie ze swoim wyznaniem, w ramach obrzędów liturgicznych, będą chcieli np.: „na żywca” obcinać zwierzętom głowy, opróżniać wnętrzności lub w inny „niekonwencjonalny” sposób uśmiercać żywe istoty. Wspaniałomyślny TK będzie musiał zatwierdzić i ten sposób uśmiercania zwierząt, no bo przecież … „wolność religijna” jest najważniejsza. A niech pojawią się wyznawcy religii, w obrzędach której karą będzie np. kastracja, czy sterylizacja. „Wolność religijna” jest wg TK najważniejsza więc będą mogli to czynić. Każde, największe bestialstwo i barbarzyństwo będzie można w ten sposób uzasadnić. Wyrok TK jest więc sygnałem dla innych wyznań, aby wprowadzać swoje „niekonwencjonalne” zachowania religijne. Słuchając takie uzasadnienie wyroku mam wrażenie, że żyję w średniowieczu.

Na pocieszenie wiem jednak, że na „obrzędy” innych wyznań nasz wspaniałomyślny TK nie wyraziłby zgody. A to dlatego, że wyznawcy innych religii nie mają takiej „mocy przekonywania” jak gminy żydowskie. Rządzący nie raz, nie dwa razy, udowodnili już, że mają szczególną słabość i kompleksy wobec Żydów. Ci natomiast prowadząc szczególnie wyrafinowaną antypolonijną politykę historyczną wykorzystują nasze kompleksy. Szkoda tylko, że w te kompleksy wpisują się sędziowie TK (oprócz oczywiście tych pięciu mających zdanie odrębne).

Czasami, sądząc po czynach, skład Trybunału Konstytucyjnego przypomina mi skład Państwowej Komisji Wyborczej – ten drugi już wymieniono.

Sławomir Śmiełowski  

Źródło: http://polskaniepodlegla.pl/opinie/item/399-kazde-barbarzynstwo-mozna-uzasadanic , 15-12-2014

Fot. za PN – Internet

POLISH CLUB ONLINE , 2014.12.15

Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci