Tadeusz Zubiński: Bieda pod laickimi palmami


Gazeta Obywatelska

 

KORESPONDENCJA Z HISZPANII

Podczas koronacji księcia  Asturii Filipa na króla Hiszpanii Don Felipe VI nie odbyła się Msza święta koronacyjna. Sakralnie don Felipe nie jest więc Pomazańcem Bożym. Ze swego królewskiego herbu usunął  symbolikę katolickich królów: strzały-flechas -oznaczające siłę i stanowczość, yugo- jarzmo-znak trudu i pracy oraz rycerski czerwony Krzyż świętego Andrzeja- La Cruz de Begoña. Te działania pieczętują ostateczny upadek hiszpańskiej monarchii.

 

Usuwanie krzyży

Fakty są takie że 72 % Hiszpanów z aprobatą podeszło do świeckiej intronizacji króla. Nie jest to zaskakujące gdy się wie że 50 % rdzennych Hiszpanów deklaruje się jako ateiści i agnostycy, a tylko 10% uważa się za katolików.

Właśnie są usuwane ostatnie krzyże ze szpitali, domów dziecka, przedszkoli etc.

15 lipca  2014 podano że zamknięta ma być kaplica uniwersytecka na najlepszej hiszpańskiej wyższej uczelni humanistycznej: na Uniwersytecie Complutense (UCM)  w Madrycie, ale co ważne młodzi ludzie- studenci zaczęli się masowo sprzeciwiać. Jednocześnie skrajnie lewicowy rektor zadeklarował że nie wyklucza wydzielenie sali skupienia i modlitwy dla studiujących muzułmanów. W kampusie tegoż uniwersytetu bez zgody władz miejskich, ale za aprobatą właśnie tego rektora wzniesiono pomnik ku czci Brygad Międzynarodowych. Ekspansywna lewica w Hiszpanii wyczyszcza wszystko także język hiszpański z pozostałości po znienawidzonym Franco.

Dziennikarz, lewicowego dziennika EL Pais – hiszpańskiego odpowiednika Gazety Wyborczej, dopatrzył się 184 frankistowskich toponimów w samym Madrycie i żąda : Wyczyszczenia naszego pejzażu z tych gorszych słów.

Islamizacja kraju

Z drugiej strony władze przez palce patrzą na postępującą penetracje kraju przez radykalne organizacyjne muzułmańskie. Dżihad założył bazę szkoleniową w górach Sierra de Gredos pod Madrytem. Hiszpańskie służby tajne szacują że w samej Hiszpanii kontynentalnej znajduje się 1400 przeszkolonych bojowników islamskiego Dżihadu. Miesięcznie ma przybywać co najmniej 40 nowych ochotników.

Na naszych oczach rodzi się nowe zagrożenie dla hiszpańskiej tożsamości narodowej – radykalna  islamizacja kraju. W 46 milionowej Hiszpanii mieszka już znacznie ponad 2 miliony muzułmanów i ich liczba stale się zwiększa. Raz że trwa często nielegalna emigracja, a dwa że muzułmańskie rodziny cechują się bardzo wysoka rozrodczością. Równieżprzybywakonwertytów na islam, wywodzących się z rodowitych Hiszpanów. Koran i inne materiały promujące Islam po hiszpańsku można kupić tanio w marokańskim sklepie spożywczym albo na bazarze, który odbywa się w każdym miasteczku tradycyjnie raz w tygodniu.

Nawoływanie do modlitwy muezina znacznie częściej się rozlega niż głos kościelnych dzwonów.

Formy instytucjonalne

Radykałowie islamscy nie ukrywają, że chcę Kordobę przekształcić w centrum pielgrzymkowe i serce wskrzeszonego kalifatu Al- Andaluz. Muzułmanie są szczodrze finansowani przez  szejków naftowych i wspomagani przez prężne organizacyjne misyjne z Maroka, Egiptu i naftowych krajów znad Zatoki Perskiej. Wielu organizacji muzułmańskich dotąd kierowanych przez umiarkowanych świeckich przechodzi w ręce radykalnych duchownych.

W lutym 2014 w Granadzie powstała pierwsza muzułmańska partia polityczna, która swoje działania w całości zamierza opierać na islamskich prawach. Partia nazywa się: Partido Renacimeinto y Unión  Espaňa (PRUNE), co oznacza Partia Odrodzenia i Unii. Jej liderzy jednoznacznie zadeklarowali że będą reprezentować interesy hiszpańskich muzułmanów. Ugrupowanie,szykuje się do udziału w wyborach lokalnychw największych miastach Hiszpanii: Madrycie, Barcelonie, Walencji. Maladze, Murcji, Oviedo i Toledo.

W manifeście politycznym PRUNE populistycznie wzywa do „sprawiedliwości, równości i solidarności”. Przedstawiciele ugrupowania zastrzegają, że choć do partii może należeć każdy, to w głównej mierzejej działanie opierać się będzie na zasadach zawartych w Koranie. Galopująca laicyzacja przynosi i takie skutki. Zwykle potulni biskupi hiszpańscy wyrazili zaniepokojenie że muzułmanie mają zakusy aby zdominować życie religijne i obyczajowe w Hiszpanii.

Kryzys ekonomiczny

Ale to jeszcze nie wszystkie wezwania i zagrożenia. Widmo kryzysu już dawno wisiało nad tym pięknym krajem. Hiszpanie są szczególnym pojemnym etnicznie narodem. Winią za kryzys nie tylko obecnie rządzącą partię, ale także imigrantów, wśród których panuje największe bezrobocie. Suma summarum obecnie emigranci stanowią ponad 12 % społeczeństwa w 46 lub 47 mln. Hiszpanii. Hiszpanie drugi co do obszaru kraj Unii Europejskiej zamieszkuje co najmniej 6,5 mln imigrantów. Na Półwysep Iberyjski migrują przede wszystkim obywatele krajów Afryki Północnej, jak również hiszpańskojęzycznych państw Ameryki Południowej.

Jesienią 2012 tysiące ludzi wyszło na ulice w ramach protestu przeciwko cięciom budżetowym, podwyżce podatków, obniżce zasiłków i najwyższego bezrobociu. Był czas że w stolicy Hiszpanii, Madrycie, średnio odbywało się sześć manifestacji dziennie.

To nie jest już kryzys, jak mówią niektórzy, to zapaść gospodarcza w pełnej swojej postaci. Jeśli chodzi o bezrobocie bliżej jest Hiszpanii do Nigerii (23% bezrobotnych) niż do Szwecji ( 7,2% ) przy średniej europejskiej 11,2%. Patrząc na dane oficjalne, tylko Republika Południowej Afryki (27,5%) i oczywiście Grecja (23,7%) znajdują się w podobnej sytuacji. Stosunek przeciętego Hiszpania do polityków jest jednoznaczny: to złodzieje dbający wyłącznie o własne ciemne interesy, bo aż 95% Hiszpanów jest przekonanych że politycy są z zasady skorumpowani.

Bez perspektyw 

Najgorzej mają się młodzi poniżej 25 roku życia. Ich sytuacja jest wręcz krytyczna. Nie ma mowy o opuszczeniu rodzinnego gniazda i usamodzielnieniu się, kiedy nie ma żadnej szansy na znalezienie jakiejkolwiek pracy. Tu już nie chodzi o to, że Hiszpanie są słabo wykształconym narodem. Wskaźnik przerwania szkoły wynosi 26,5 %, dwa razy więcej niż średnia europejska, a młodzieży między 15 a 29 rokiem życia, która nie studiuje ani nie pracuje jest aż 23,7% (tzw. generación ni-ni). Tylko 65 % kończy gimnazjum (82% to średnia europejska). Bezrobocie wśród młodzieży poniżej 25 roku wynosi ponad 52 %.

Edukacja w Hiszpanii jest płatna. Dlatego właśnie między innymi przez kryzys znacznie zwiększyła się liczba uczniów przerywających naukę ze względów ekonomicznych. Zlikwidowane zostały dofinansowania, stypendia, a także ograniczono liczbę nauczycieli, zmuszając tych którzy pozostali, do pracy w większym wymiarze godzin za mniejsze pensje. Minister Edukacji José Ignacio Wert usprawiedliwiał cięcia jako „wyjątkowe środki w wyjątkowych sytuacjach”.

 

Tadeusz Zubiński   

źródło: http://gazetaobywatelska.info/news/show/2480 , 14 stycznia 2015

Na zdjęciu z prawej król Hiszpanii Filip VI. Fot. casareal.es, Borja Fotografos, 19.04.2014.

POLISH CLUB ONLINE, 2015.01.14                                                             

Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci