Piotr Jakucki: Neobanderowiec w Lublinie


JAKUCCY.PL

 

Piotr Jakucki
Piotr Jakucki

Były nazista zostaje konsulem generalnym Niemiec w Gdańsku, Warszawie, Bydgoszczy, czy we Wrocławiu. Taka sytuacja byłaby od razu uznana za coś niemożliwego, za political fiction. Jednak w pewnych relacjach owa political fiction staje się rzeczywistością. Na przykład w przypadku kontaktów polsko-ukraińskich, gdy Poroszenko i Jaceniuk przysyłają na konsula generalnego w Lublinie Wasyla Pawluka, co prawda zaledwie ślusarza, ale najważniejsze, że wybitnego neobanderowca i czciciela Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Rzeczą normalną dla polityków ukraińskich, od liderów tzw. pomarańczowej rewolucji czyli Juszczenki i Tymoszenko poprzez różnych faszystów ze „Swobody”, po Poroszenkę i Jaceniuka, jest kult Bandery i UPA jako bohaterów-wyzwolicieli Ukrainy od „Lachów”. Rzezie dokonane na Polakach na Kresach nie są więc dla elit z Kijowa i okolic żadnym tam ludobójstwem, a walką wyzwoleńczą z okupantem. Normalne jest więc, że Pawluk, jako członek „Swobody” wysuwającej roszczenia terytorialne wobec Polski, stawia na politycznym pomniku chociażby takiego Ołeksa Hasynę, zastępcę szefa Sztabu Generalnego UPA w czasie największych mordów na Polakach na Wołyniu i we wschodniej Małopolsce.

Pawluk ma zresztą i inne zasługi w budowaniu stosunków dobrosąsiedzkich. Przed pójściem w dyplomaty był sekretarzem Rady Miasta Lwowa. I to m.in. dzięki jego postawie Polakom nie został zwrócony kościół św. Magdaleny, nomen omen przy ulicy Bandery, jak również nie oddawano w ręce naszych rodaków Domu Polskiego. W 2009 roku obecny konsul generalny w Lublinie żądał od ówczesnych władz ukraińskich wystosowania oficjalniej noty protestacyjnej przeciwko rozbiórce nielegalnie podstawionego na Chryszczatej w Bieszczadach pomnika ku czci „żołnierzy UPA poległym 23.01.1947 w walce z żołnierzami WP” oraz jego natychmiastowej odbudowy. Dodam jeszcze, że w odwecie radni Rady Obwodowej we Lwowie wystąpili o usunięcie z Cmentarza Orląt Lwowskich rzeźby Szczerbca. Radny „Swobody” Ołeh Pankewycz, nazwał wtedy Szczerbiec militarnym i antyukraińskim symbolem nielegalnie znajdującym się na ukraińskiej ziemi.

21 marca SLD wystąpił z projektem uchwały potępiającej odradzający się ukraiński nacjonalizm. Leszek Miller przekonywał, że „nasilanie tendencji nacjonalistycznych na Ukrainie powinno spowodować reakcję polskiego parlamentu. (…) Obserwujemy gwałtowny wzrost tendencji nacjonalistycznych w Rosji i na Ukrainie. Jeśli chodzi o Rosję, te tendencje poddane są krytyce przez wiele środowisk i oficjalne czynniki polskie. Jeśli chodzi o Ukrainę, panuje w tej sprawie całkowite milczenie”. SLD podnosi też sprawę, że kultywowania przez „ukraińskie władze państwowe tendencji nacjonalistycznych, nawiązujących do myśli Dmytro Doncewa i praktyki politycznej Stepana Bandery, a także gloryfikowania postaci odpowiedzialnych za zbrodnie popełnione na ludności polskiej”.

Koniec świata, prawda? Największa i najważniejsza i najbardziej patriotyczna z patriotycznych partia opozycyjna w sejmie nie zająknie się nawet o kulcie UPA na Ukrainie i wspieraniu go przez władze w Kijowie, a robią to tzw. postkomuniści. Teraz też jakoś nie słyszałem by przysłanie Pawluka, jakby nie patrzeć policzek wobec Polski, wywołało jakąkolwiek reakcję opcji, która przekonuje nas o swoim oddaniu praworządności i suwerenności przez duże „P” i duże „S”. Nie mówiąc już jej kandydacie na prezydenta. A przecież Pawluk w Lublinie to uderzenie w naszą podmiotowość i pamięć historyczną, a także kpina z tysięcy ofiar rzezi UPA i ich rodzin.

Ale jeżeli polityka wobec Ukrainy jest bardziej niż spolegliwa i to bez oglądania się na straty ponoszone przez przedsiębiorców i rolników, jeżeli w tej samej orkiestrze grają prezydent, rząd, opozycja i koalicja, a sejm uznaje, że nie było ludobójstwa na Kresach, tylko „czystki etniczne”, jeżeli cmentarze upamiętniające ofiar zbrodni UPA zarastają krzakami i chwastami, to o czym my w ogóle mówimy?

Piotr Jakucki
31 marzec 2015

Dziennikarz i publicysta, m.in. „Nowy Świat”, „Gazeta Polska”, w latach 1995-2010 redaktor naczelny tygodnika „Nasza Polska”, „Głos Polski” (Kanada), „Goniec” (Kanada), „Kurier Chicago” (USA), korespondent radia „Sami Swoi. W porannym rytmie” (Chicago). 

Źródło: http://jakuccy.pl/neobanderowiec-w-lublinie/  , 03-31-2015

Zdjęcie: Konsulat Ukrainy w Lublinie. Fot. Inter– wybór zdjęcia wg/PCO

Przeczytaj więcej artykułów Piotra Jakuckiego >   >   >   >   TUTAJ.

POLISH CLUB ONLINE, 2015.04.08

Piotr Jakucki

Autor: Piotr Jakucki