Artur Łoboda: Popatrzcie na Ojczyznę – jak na własny dom. Inteligencja patrioty (1).


Polskie Niezależne Media

 

Każdy myślący człowiek – tworzy na własne potrzeby prywatną teorię otaczającego świata.
Taki „mikrokosmos” – w którym „oddycha” własnym intelektem.
Ja swój świat buduję od pierwszych chwil świadomości. Podobnie – jak każdy myślący człowiek.

Z Końcem lat siedemdziesiątych – czytałem różne publikacje – na temat inteligencji zwierząt i ludzi. I wtedy postawiłem tezę, że NIE MA ŻADNYCH RÓŻNIC W INTELIGENCJI CZŁOWIEKA I ZWIERZĄT, bo inteligencja – jako byt – jest jedna.
I to zagadnienie opiszę kiedyś dużo obszerniej.
Kolejne lata moich doświadczeń – tylko upewniły mnie w przeświadczeniu, że inteligencja jest tylko jedna , a najlepszym tego dowodem jest cały dział technologii cyfrowej, który nieuchronnie powtarza wszystkie funkcje ludzkiego mózgu.

W związku z czym – określenie „na chłopski rozumu”, które opisuje ludzką inteligencję – wykształconą w kontakcie z naturą, a nie z zatęchłych gabinetach naukowych – opisuje pełnoprawny przejaw intelektu człowieka.
I najczęściej – ten „chłopski rozum” – nie poddaje się wielu oszustwom intelektualnym – zawartym w dziwacznych figurach stylistycznych.
W świecie tak zwanych naukowców – wyżej ceni się formę wypowiedzi – niż jej sens.

Ale bycie tak zwanym „naukowcem”, „analitykiem” , ” rzeczoznawcą” i „specjalistą od wszelkich dziedzin życia” – to jest biznes. I każdy dba o swój biznes – tworząc klikę „uprawnionych do wyrażania opinii”.
Dlatego – nawet najinteligentniejszą wypowiedź – sprzeczną z celami politycznymi, bądź gospodarczymi – zamawiających ekspertyzy tak zwanych „fachowców” – określa się mianem – na przykład „amatorszczyzny”.
Rzecz jednak w tym, że w angielskim źródle słowa „amateur” – jest mowa o osobie – nie czerpiącej dochodów ze swojej działalności – w przeciwieństwie do „professional”, które pierwotnie określało osobę utrzymującą się z wykonywanej pracy.
W tym sensie – mimo odpowiedniego wykształcenia i kilkudziesięciu lat doświadczenia – ja jestem „amatorem” w dziedzinie Kultury – bo do niej dopłacam.

Przechodzę jednak do meritum sprawy.
Może się Państwu wydawać, że moje wypowiedzi są bałwochwalcze, bo powołuję się na własne działania sprzed kilkunastu lat – gdy większość z Państwa nie miała dostępu do Internetu.
Nie mogą więc zweryfikować prawdziwości podanych informacji. Ale nie widzę innej możliwości opisu niektórych zjawisk.

Z końcem lat dziewięćdziesiątych zdałem sobie sprawę – z wybitnie antypolskiej polityki – tak zwanej Akcji Wyborczej Solidarność.
Byłem jedynym w swoim środowisku.
Wszelkie próby przekazania swojej wiedzy przez Internet – kończyły się głupawymi komentarzami.
Tacy ludzie – jak Ziemkiewicz- byli wtedy rządowymi piewcami – monstrualnego oszustwa wobec Narodu Polskiego.
Po wielokroć pytałem samego siebie: czy nie popadam w paranoję, bo – gdy ja widzę nadchodzącą nędzę i poniewierkę milionów Polaków, wielki kryzys i wojny na świecie – moje otoczenie i pierwsi dyskutanci w Internecie – opowiadają o jakiejś „złotej przyszłości”.
By najzwyczajniej – nie zwariować, a jednocześnie nie poddać się socjotechnice pseudonaukowej demagogii – starałem się powtórnie analizować posiadane informacje – w najbardziej konstrukcyjnej (ogólnej) formie, w więc „na chłopski rozum”.

I dziś zachęcam Rodaków, by w identyczny sposób patrzyli na postępowanie polityków i tak samo tworzyli własną wizję naprawy Polski.
W tym kontekście najbardziej uprawnione porównanie do Ojczyzny – jest „dom”.
Wyobraźmy sobie, że żyjemy w zagrzybionym budynku, z uszkodzonymi elementami nośnymi – w którym zgromadzono niewyobrażalną ilość trujących i utrudniających nasze życie gratów (czytaj antyspołecznych ustaw).
A do tego – po naszym „domu” – bezkarnie pałętają się złodzieje, a przez wyburzone ściany – wylatują na zewnątrz różne przedmioty.

Od czego w takim razie zacząć.
To pytanie pozostawiam Państwu do przemyślenia.
Popatrzcie na Ojczyznę – jak na własny dom. A wtedy wiele rzeczy stanie się jasnych.

 

Artysta i teoretyk Kultury
Artur Łoboda
Polskie Niezależne Media
Fundacja Promocji Kultury
www.fundacja.zaprasza.eu

 

Źródło:    http://zaprasza.net/a.php?article_id=33241 ,  06.06.2015

  • Zdjęcie główne za Renowacje / wybór zdjecia wg.pco. 

 

Przeczytaj więcej tekstów Artura Łobody na naszym portalu >    >    >    TUTAJ .

 

POLISH CLUB ONLINE, 2015.06.06

Artur Łoboda

Autor: Artur Łoboda