XVII rocznica kanonizacji Św. Jadwigi Królowej


8 czerwca 1997 roku papież Jan Paweł II kanonizował Królową Św. Jadwigę. W XVIII rocznicę tego wydarzenia, 8 czerwca 2015 roku do Katedry Wawelskiej nazywanej „matką wszystkich kościołów” tłumnie przybyła młodzież z ponad 50 szkół noszących imię Św. Jadwigi i stanowiących Rodzinę Szkół im. Św. Jadwigi Królowej. Do Krakowa przybyła też młodzież z Węgier, której towarzyszyła pani konsul Ambasady Węgier w Warszawie. Kult urodzonej w Budzie Jadwigi Andegaweńskiej jest mocno obecny także u naszych bratanków.

Na ołtarzu katedry, miejscu koronacji królów polski stanął relikwiarz św. Jadwigi. Podczas uroczystości wręczono Statuetki Perełki ufundowane przez Dyrektora The Queen Jadwiga Foundation (QJF) w Melbourne w Australii, pana prof. Zbigniewa Lesia. Jedną ze statuetek przyznano wielkiemu polskiemu patriocie Prezesowi USOPAŁ, panu Janowi Kobylańskiemu, którą na życzenie pana prezesa i w jego imieniu odebrał redaktor „”Warszawskiej Gazety”, Mirosław Kokoszkiewicz. Następnie każdy uczeń złożył przed relikwiarzem św. Jadwigi czerwoną różę, a obok stanęły przygotowane przez szkoły „Szkatułki miłosierdzia św. Jadwigi Królowej”. Po uroczystościach w Katedrze Wawelskiej wszyscy uczestnicy udali się autokarami do Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach gdzie po uroczystej Mszy Św. miał miejsce poczęstunek, po którym rozpoczął się program artystyczny a w nim: wybór Królowej Roku 2015/2016 oraz rozdanie nagród w Konkursie historyczno-literackim, „O złote pióro św. Jadwigi Królowej”. Na zakończenie rozesłano „iskierki miłości” przez wstawiennictwo św. Jadwigi i św. Jana Pawła II. Jak zwykle podczas tak wspaniałych uroczystości nie zabrakło rejestrującej całe wydarzenie TV Trwam.

Mirosław Kokoszkiewicz

 

 

Z Australii:

 

W tym roku święto św. Jadwigi Królowej przypada w corocznie obchodzony uroczyście dzień urodzin królowej Elżbiety II. Ten szczególny dzień, jest w Australii dniem wolnym od pracy. Uczcimy go modlitwą w Mszy św. w katedrze św. Patryka w Melbourne. Nasza książka wydana w Springer-Verlag jest podarunkiem dla św. Jadwigi Królowej z okazji Jej święta. Z okazji tego święta i obchodzonej w tym roku 15-tej rocznicy powstania QJF prof. Z. Leś, dyrektor QJF, podarował Ian Potter Museum of Art at the University of Melbourne jedną ze swoich artystycznych prac, którą mamy nadzieję już niedługo będzie można oglądać w tej galerii. Prace prof. Lesia znajdują się już w kilku instytucjach australijskich, unikalne w skali światowej, są rezultatem filozoficzno-naukowych penetracji wizualnej sfery naszego rozumieniowego oglądu kategorycznej w swej istocie i zwielokrotnionej w swym przeskalowanym majestacie projekcji stwórczego aktu bezmiaru piękna zespolonego z materialnym jestestwem. Nie bez znaczenia jest tu wspomnieć o tym że św. Jadwiga Królowa za sprawą QJF-u ambasadoruje Polskość skrzącą się odbłyskami najwspanialszych dzieł kultury polskiej. Jak co roku do katedry wawelskiej zostały wysłane perełki na wykonanie repliki racjonału, dzieła św. Jadwigi Królowej, które dodawane są do co roku przysyłanych od QJF z Australii. Perełki te mają zostać pięknie wyeksponowane z dołączonym krótkim wyjaśnieniem znaczenia tego pięknego przedsięwzięcia i z zaznaczeniem autorów tej przepięknej inicjatywy. Mamy nadzieję że u progu nowych czasów krakowskiego prezydenta przeminie epoka anonimowości i QJF będzie mogła cieszyć się z przynależnego jej miejsca w przestrzeni polskiej kultury miasta Krakowa. Zostały przyznane statuetki-perełki wręczane uroczyście przy ołtarzu św. Jadwigi Królowej (wcześniej na ołtarzu koronacyjnym). W tym roku jednym z laureatów perełki-statuetki jest znany działacz polonijny, prezes USOPAŁ Jan Kobylański. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom perełek-statuetek jak również laureatom perełek i życzymy aby św. Jadwiga Królowa była dla nich natchnieniem w podejmowaniu życiowych decyzji. Skarb wiary przekazywany na ręce Królowej Roku został przyozdobiony prześlicznym tsaworytem. Poniewaz informacje o działalności QJF są na naszej stronie internetowej (www.qjfpl.org) przedstawiamy tylko króciutki fragment naszej działalności.

Z inspiracji dziełami naszej Patronki św. Jadwigi Królowej pragnęlibyśmy wykonać kopię Racjonału, który był zaprojektowany i być może w części wykonany przez świętą Jadwigę. Królowa Jadwiga podarowała ten Racjonał Biskupom Krakowskim. Statuetki-perełki z konkursu ‘Perełki św. Jadwigi Królowej’ są wręczane w katedrze wawelskiej 8 czerwca podczas Mszy św.

Prof. Zbigniew Les
Dyrektor
The Queen Jadwiga Foundation

 

POLISH CLUB ONLINE, 2015.06.09

Materiały nadesłane

Autor: Materiały nadesłane