Cimoszewicz i Pawlak pracują dla agencji sponsorowanej przez ukraińskiego oligarchę  


KRESY.pl

 

Jak informuje portal wyborcza.biz, dwóch byłych premierów Polski doradza Agencji Modernizacji Ukrainy, którą sponsoruje ukraiński oligarcha Dmytro Firtasz.

AMU została powołana w Wiedniu pod hasłem opracowania „nowego planu Marshalla”. Firtasz był jednym z głównych inicjatorów, a zarazem sponsorów tej inicjatywy. Jak twierdzi portal wyborcza.biz, Firtasz miał „sypnąć pieniędzmi” na Agencję, aby poprawić swój wizerunek na Zachodzie.

Współpracownikami agencji byli dwaj byli polscy premierzy: Włodzimierz Cimoszewicz i Waldemar Pawlak. Ten pierwszy twierdzi, że został poproszony o przedstawienie swoich rekomendacji ws. skutecznej walki z korupcją na Ukrainie, na co wyraził zgodę. „Nikt nie ma wpływu na to, co robię i co będzie rezultatem moich prac. Uprzedzając nieco opracowywany raport, mogę powiedzieć, że jedna z głównych rekomendacji będzie dotyczyła deoligarchizacji Ukrainy” – napisał Cimoszewicz. Były premier miał m.in. namawiać Kijów do prywatyzacji sektora energetycznego.

Z kolei Pawlak ma doradzać w sprawach gospodarki i nie widzi żadnego problemu we współpracy z AMU, którą uważa za niezależną organizację.

W gronie współpracowników AMU znaleźli się m.in. były wicekanclerz Austrii Michael Spindelegger, były komisarz UE Günther Verheugen i były szef francuskiej dyplomacji Bernard Kouchner.

Firtasz był właścicielem węgierskiej firmy Eural TransGas, która w 2003 r. dostała od Gazpromu lukratywny kontrakt na handel gazem z Azją. Następnie , wspólnie z Gazpromem był udziałowcem firmy RosUkrEnergo, która miała monopol na import gazu na Ukrainę. Była również jednym z największych dostawców „błękitnego paliwa” do Polski.

Dmytro Firtasz uważany jest za oligarchę skonfliktowanego z obecnymi władzami Ukrainy. Według komentarza Ośrodka Studiów Wschodnich autorstwa Wojciecha Konończuka jego wpływy, jak również powiązanej z nim grupy w ostatnim czasie uległy osłabieniu. „Firtasz uznawany jest za przedsiębiorcę związanego z Rosją, ze względu na prowadzony przez wiele lat handel rosyjskim gazem we współpracy z Gazpromem, co stanowiło źródło jego kapitału (…) Pomimo kłopotów z prawem Firtasz nadal próbuje wpływać na ukraińską politykę. Austriacka prasa poinformowała, że w końcu marca 2014 roku w Wiedniu doszło do spotkania Firtasza, Lowoczkina [deputowanego Bloku Opozycyjnego i kuratora interesów politycznych Firtasza na Ukrainie – red.] z Petrem Poroszenką i Witalijem Kliczką. Najprawdopodobniej jego głównym celem było ustalenie warunków, na jakich Kliczko zrezygnuje ze startu w wyborach prezydenckich na rzecz Poroszenki. Od początku istnienia partii Kliczki, UDAR, media ukraińskie wskazywały na jej powiązania z Firtaszem, który uchodził za głównego sponsora ugrupowania. Kilka dni po wiedeńskim spotkaniu Kliczko oficjalnie ogłosił, że nie wystartuje w wyborach i zapowiedział poparcie Poroszenki, co stało się początkiem trwającego do dzisiaj sojuszu obu polityków. (…) Można przypuszczać, że Firtasz, prawdopodobny „akuszer” tego porozumienia, otrzymał w zamian gwarancje bezpieczeństwa dla swoich aktywów – czytamy w analizie OSW. Firtasz ma również posiadać pewne wpływy w ramach Bloku Petra Poroszenki.

W ubiegłym tygodniu w wywiadzie dla należącej do niego telewizji Inter Firtasz stwierdził, że rząd zrzuca odpowiedzialność za problemy gospodarcze kraju zrzuca na oligarchów i wojnę w Donbasie. W tym czasie ujawniono również, że ukraińskie władze prowadzą śledztwo dotyczące rzekomego przejęcia przez związaną z nim firmę RUE 12 mld metrów sześc. gazu. Z kolei należący do niego holding chemiczny (Grupa DF) jest oskarżany o zaległości podatkowe w wysokości około 300 mln dolarów. NBU planuje również likwidację banku Nadra, kontrolowanego przez Firtasza.

Waszyngton domaga się od władz Austrii deportowania Firtasza do Stanów Zjednoczonych, gdzie jest oskarżany o korumpowanie urzędników w Indiach w celu przejęcia złóż tytanu. Pojawiały się spekulacje, że faktycznie chodzi o uzyskanie informacji na temat handlu gazem. Pod koniec kwietnia sąd w Wiedniu odmówił ekstradycji, ale USA zapowiedziały odwołanie od tej decyzji.

wyborcza.biz / wpolityce.pl / osw.pl / Kresy.pl , 15 czerwca 2015.

 

POLISH CLUB ONLINE , 2015.06.15

  Podziel się:
Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci