Żagle pod MOST-em, czyli o tajnej konferencji służb


Sensacyjna konferencja naukowa o operacji MOST. Sensacyjna z kilku powodów. Do niedawna opreracja była ścisle tajna. Dwa, trzy lata temu wyszły na jaw pierwsze fakty. Dziś sporo już można przeczytać. Sensacyjna, bo większość uczestników to byli oficerowie służb, dziś w stopniu generała.

obowCiekawe jaki stopień ma dziś Jerzy Dziewulski? Ściskał się dziś z prowadzącym konferencję Andrzej Gąsiorowskim co nie dziwi. Dziewulski był bliskim znajomym z Bagsika. W 1991 r. pół roku przed ucieczką Bogusława Bagsika z Polski pożyczył nawet od niego większą kwotę pieniędzy na leczenie. Prasa pisała też o pochodzącym z kradzieży samochodzie rodziny posła, co wyszło na jaw, kiedy Dziewulski wstawił pojazd do komisu. (za http://ludzie.wprost.pl/sylwetka/Jerzy-Dziewulski/) Baksik też był dziś w gronie organizatorów. Widziałem też m.in. pana Aleksandra Żagla. Facet się trzyma, to mu trzeba przyznac. Wygląda tak samo jak w czasach gdy organizował z panem Andrzejem Kuną spotkanie Kulczyka z Ałganowem.

Sensacyjna konferencja ale ściśle tajna medialnie. Przeznaczono dla mediów początkowo 45 sekund zapisu. Skreslono ten zapis i każdy dziennikarz podpisał zobowiązanie że nagra jedynie pierwsze 15 minut z 4 godzinnej konferencji. Załączam skan tego oświadczenia.

oswiadczenie-most

Drobiazg, ale pierwszy raz zobaczyłem coś takiego. Rozumiem prawa autorskie, ale do historii III RP? No w sumie słusznie to nie jest historia wolnej Polski. Wracają czasy ART-B? W kwietniu Gąsiorowski wziął udział w konferencji dotyczącej wartości w biznesie organizowanej w sejmie. Pytanie tylko czy jest jeszcze coś do ukradzenia?.
O samej operacji przerzutu dziesiątek tysięcy rosyjskich Zydów do Izraela przez Polskę w roku 90 znajdziecie państwo w sieci sporo informacji. Niedługo rozpocznie się finasowana produkcja filmu o tych wydarzeniach. Zapowiedział to na koniec prowadzący. Mówił też o pomniku dla byłych oficerów służb zaangażowanych w tę akcję, o którego postawienie na Okęciu będa wnioskowac organizatorzy:

  • Organizacja Byłych Oficerów Wywiadu Polska
  • Associated Former Intelligence Officers in Israel
  • Helping Hand Coalition Global Forum

Co mnie „wzruszyło” i skłoniło do napisania tej notki to jedno z ostatnich zdań Gąsiorowskiego. Brzmiało ono mniej więcej tak: juz miesiąc po zmianie orientacji, polskie słuzby potrafiły podjąć się takiego zadania. Dokładnie miesiąc! Wokół wszędzie funkcjonowały systemy komunistyczne. (Cytuje z pamięci, a pamięć mam słabą – tak odebrałem sens). Pytania o jakim miesiącu mówił? Czy któregos z letnich roku 1988 kiedy premier Izraela Izak Szamir otrzymał raport Mosadu w którym pisano o mozliwym kryzysie i upadku ZSRR? Sankcje Regana odnosiły efekty. Mozliwe były, jak to w komunie bywało, nagonki na Zydów. Czy moze o któryms z miesięcy kiedy poproszono Gorbaczowa o pomoc w ewakuacji? Ten sie zgodził wyrazając ponoć warunek że majątek ich zostaje w ZSRR. Z filmu który dzis na konferencji puszczono wynika że deal się udał
.
A może, co prawdopodobne najbardziej o którymś z miesiecy roku 1989, kiedy powołano rząd Mazowieckiego, a prezydentem był niezdegradowany jeszcze generał z WSI? Wtedy to, jak podają źródła wpłynęła oficjalna prośba po tym jak Węgry i Rumunia odmówiły zgody na tak wielką lotniczą operację. W tym czasie musiała sie takze znaleźć kasa na tę operację. I wbrew pozorom nie była to, albo nie była to jeszcze kasa ART-B. Niewiele dzis słyszałem, dosłownie kilka zdań, ale jedno własnie dotyczyło kasy. Gąsiorowski odpowiadając na domniemane zarzuty dziennikarzy odpowiedział ze oczywiście pieniądze dały rządy (w domyśle dwa-trzy amerykański, izraelski i (polski?)) a takze prywatni „darczyńcy”. Po czym jednego z nich – Rogera Westa – uhonorował. Firma dzisiejszych organizatorów działała na oscylatorze dopiero albo w trakcie, albo juz po tej operacji. Mamy więc także źródło wielkiej kradzieży na polskim systemie bankowym.

Czy zastanawialiscie sie państwo nad tym, że żeby zarobic na odsetkach liczącą sie kasę trzeba mieć jeszcze większe środki niż oczekiwany zysk? Jeśli nie spóbujcie takiej symulacji. Ja nie wiem skąd ma się pierwszy milion, ale sądząc z dzisiejszego obywatelstwa panów których zarzuty sie przedawniły w 2011 r. a wdziecznego (z wdzięcznosci?) azylu udzielił im Izrael, jest to chyba jasne i historycznie uzasadnione. Firma Gąsiorowskiego i Baksika nie powstała z drobnych oszczędnosci. Nie powstała też z obojętnego kapitału. To wszystko było efektem, jak to pięknie dzis okreslił pan Aleksander, zmiany optyki. Nie zyjemy w państwie prawa, czy jakiejs demokracji. Sprawiedliwych wyroków czy skutecznych działań prokuratuty spodziewać sie na razie nie możemy. Mozemy za to zadać sobie pytanie: skąd dzis taka konferencja i czemu (komu) ma ona służyć? Przypominam że oficjalnie malo sie o tej operacji mówiło w III RP. A dzis nastepuje nowe otwarcie. Pytanie otwarte.
Moja myśl jest taka, ze (stare-nowe) słuzby oczekują wsparcia „partnerów”, starych druchów. Wydaje się, że tym razem spodziewaja się wiekszej miotły i liczą na pomysłodawców i organizatorów operacji, a to wazne kraje i rzady światowe. Rosja jak widac juz nie jest gwarantem a namiestnik i gwarant własnie upadł. Trzeba więc operacje wypromować. Stąd dzisiejsza konferencja nie dla Polaków czy polskich mediów i zapowiedz konferencji w Izraelu oraz filmu. Pomnik dla siebie, to kwiatek do kożucha, no chyba że ktos się zgodzi…

PS. Ciekaw jestem Państwa opinii.

MarkD
naszeblogi.pl

 

Źródło – artykuł i zdjęcia:  http://naszeblogi.pl/55517-zagle-pod-most-em-czyli-o-tajnej-konferencji-sluzb , 18 czerwca 2015

 

POLISH CLUB ONLINE, 2015.06.20

Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci