MatkaKurka: W TVN będzie country, western i modlitwa przed II śniadaniem mistrzów


Kontrowersje.net   

 

Na początku sprawdziłem dwie rzeczy, chociaż jednej byłem prawie pewien. Stan Tennessee leży na Południu USA i graniczy z innymi stanami Konfederacji takimi jak: Georgia, Karolina Północna, czy Alabama. Stolicą Tennessee jest słynne Nashville, które zna każdy miłośnik muzyki country i nie tylko. W Tennessee prawie 90% mieszkańców stanowią chrześcijanie, w tym spory odsetek katolików. I to pierwsza rzecz, jaką sprawdziłem, przy okazji uzupełniając wiedzę. Druga interesująca kwestia była dla mnie całkowitą zagadką, ponieważ kompletnie nic nie wiedziałem na temat Scripps Networks Interactive, ale się dowiedziałem, że to amerykańska korporacja realizująca głównie z programy lifestyle, czyli kulinaria, podróże itp. Najbardziej znany kanał należący do Scripps Networks Interactive to Travel Channel i Food Network. Zasięg kanałów należących do firmy obejmuje ponad 220 mln abonentów w 180 krajach z Europy, Bliskiego Wschodu, Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Wartość Scripps Networks Interactive szacuje się na 11 mld dolarów, co w Polsce na pewno robi wrażenie, a i w USA jest niezłym kapitałem. Ojcem założycielem Scripps Networks Interactive był Edward Scripps, głowa tradycyjnej amerykańskiej rodziny przywiązanej do wartości konserwatywnych, i jak większość stanów z Południa, do partii republikańskiej. Potomkowie Edwarda hołdują tym samym wartościom.

Od kilku miesięcy i szczególnie dziś Scripps Networks Interactive stała się znana z jeszcze jednego powodu, mianowicie firma ta przejęła większości akcji TVN wraz z przyległymi kanałami. Nie ukrywam, że towarzyszył mi szeroki ironiczny uśmiech, gdy przedstawiłem krótką charakterystykę nowego właściciela TVN nazywanej też WSI24 i siedliskiem wszelkiego lewactwa. Ciekawe zderzenie kulturowe, po jednej stronie bogobojni republikańscy kowboje z Tennessee, po drugiej cała zbieranina hołdująca peerelowskiej spuściźnie. Wróżką nie jestem i chyba nie muszę być, żeby stwierdzić, że to się dla wielu Kuźniarów, Wojewódzkich i Pochanek dobrze skończyć nie może. Wcale nie mam na myśli jakiegoś amerykańskiego zamordyzmu, chociaż już się pojawiła zakulisowa sensacja, że prawniczka Scripps Networks Interactive zapytała wprost: „Czy wy tu dbacie o dziedzictwo Jana Pawła II?” Bardziej myślę o naturalnej blokadzie u gwiazdeczek TVN, które naturalnie będą się wić, mając w świadomości, że nie pracują już dla szefów umoczonych w PRL, WSI i innych biznesach zobowiązujących do służenia władzy.

Teraz przyszli Amerykanie z Południa, którzy nie widzą żadnej wiochy w country saloonach, modlą się przed posiłkiem, głosują za karą śmierci i przeciw dewiacyjnym „małżeństwom”. Niejednemu kredytobiorcy we franku chce się w TVN zapytać: „Jak żyć” i to pytanie ma dosłowny wymiar. Jestem przekonany, że chodzący małomiasteczkowy kompleks, w skrócie zwany Kuźniarem, nie ma pojęcia, co ze sobą zrobić, podobnie jak reszta realnie socjalistycznego towarzystwa. Pierwsze jaskółki zmian dały się zauważyć kilka, może nawet kilkanaście dni temu, jeszcze nie wygląda to na nową linię redakcyjną, bo mało stabilnie prezentują się przekazy dnia, ale jako żywo przypomina wchodzenie w tyłek amerykańskim właścicielom. Wszyscy się w tej chwili zastanawiają, w którą stronę pójdzie TVN i nie można wykluczyć, że zostanie, jak było, jednak wiele za taką wersją wydarzeń nie przemawia. Przede wszystkim biznes jest biznes i nie po to Amerykanie zainwestowali w Polsce, żeby bankrutować jak Walter.

Numerem jeden dla każdego właściciela mediów jest jak najszerszy odbiór. TVN lawinowo traciła widzów, gdy czekista Sobieniowski albo inny funkcjonariusz wypluwał z siebie kroniki filmowe dla 20% elektoratu, a zatem 3 milionów widzów. Takie numery, z definicji i bez żadnych dodatkowych presji ideologicznych, pod nowym zarządem przejść nie mogą. Po drugie Amerykanie, wierzący, czy nie, z Południa, czy Północy, musieliby być kompletnymi idiotami, aby w Polsce, gdzie nie ma ani jednej konserwatywnej telewizji o ogólnokrajowym zasięgu, budować konkurencję dla Polsatu i TVP. Wreszcie jest punkt trzeci. TVN choćby chciała reagować, to musiała puszczać mimo uszu opinie zbulwersowanych widzów, którzy wiedzieli na jakim poziomie topornej propagandy stacja nadaje.

Walter z Wejchertem dostali koncesje i potem reklamy tylko i wyłącznie dzięki esbeckim powiązaniom i porozumieniu ze skorumpowaną władzą. Amerykanie są niezwykle wyczuleni na takie historie, jak UZASADNIONE protesty widzów. Prawdziwe gwiazdy nie Kuźniar, przekonały się, jaką cenę się płaci za jedno nieostrożne zdanie i najmniejszą ceną są publiczne przeprosiny. Obojętnie, w którą stronę sprawy się potoczą, jedno jest pewne, o takiej TVN, jaką znaliśmy można zapomnieć. Cierpliwie poczekam na rozwój wypadków i coś mi się wydaje, że czeka nas prawdziwy szok obyczajowy. Kto wie, może nawet lawinowo posypią się kościelne śluby w redakcji, niegdysiejszy szef TVN, Donald Tusk, swego czasu przetarł szlaki.

 

MatkaKurka
kontrowersje.net

Zródło: http://kontrowersje.net/ydzi_tak_skutecznie_motywuj_kozich_syn_w_e_goj_na_goju_si_nie_ostanie, 2015-06-26

 

Przeczytaj więcej tekstów tego autora na naszym portalu   >   >   >   > TUTAJ .

 

POLISH CLUB ONLINE, 2015.07.02