List na szczotce do zębów sprzed prawie 70 lat.


PROJEKT „ŁĄCZKA”

 

Kazimiera Adamkiewicz, Dęblin, ul. Lipowa 35. Adres nadawcy: Cela śmierci
Z drugiej strony znajduje się pseudonim „Świt” i napis „Dęblin, AK ‘Orlik’” czyli oddział „Orlika” oraz nazwisko i imię Kęska Zygmunt, a także data 8 marca 1946.

Dwa tygodnie później został wykona porucznik Zygmunt Kęska został zamordowany. Dziś w dołach śmierci na Bródnie odnaleziono jego szczątki i list wyryty po obydwu stronach szczoteczki do zębów.

Zygmunt-KeskaW latach 1938-1939 uczestniczył w dywizyjnym kursie podchorążych rezerwy przy 28. Dywizji Piechoty, który ukończył w stopniu kaprala podchorążego rezerwy. Brał udział w wojnie obronnej 1939 r. Na początku 1940 r. zaangażował się w działalność konspiracyjną, początkowo jako członek ZWZ, a następnie AK pod ps. „Świt”. Do lipca 1944 r. walczył w oddziale partyzanckim Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”, działającego na Lubelszczyźnie. Po jego rozwiązaniu powrócił do domu, ale od kwietnia 1945 r. ponownie znalazł się w szeregach reaktywowanego oddziału M. Bernaciaka, w którym objął funkcję dowódcy samodzielnej kompanii. Używał wtedy ps. „Krewny”. Na czele swojej kompanii odniósł wiele sukcesów w walce z UB, MO i KBW. Prowadził też akcje propagandowe.

W początkach kwietnia 1945 zaskoczony przez grupę operacyjną UBP i KBW, objął dowództwo nad oddziałem. Po krótkiej walce trzydziestu żołnierzy KBW złożyło broń i przeszło na stronę „Świta”. Oddział za namową nowo przyjętych odczekał na następną grupę KBW i gdy ta nadeszła, po krótkiej wymianie zdań kolejnych sześćdziesięciu żołnierzy poddało się i przeszło dobrowolnie do oddziału „Świta”. Z tych żołnierzy wkrótce zorganizowano III pluton. 16 kwietnia 1945 na rozkaz „Orlika” wspólnie z Wacławem Rejmakiem „Ostoją” zdobył posterunek MO w Adamowie, pow. Łuków. 24 kwietnia 1945 r ubezpieczał atak oddziału M.Bernaciaka na Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Puławach. Jedną z jego najbardziej spektakularnych akcji było przemaszerowanie 1 maja 1945 r. na czele swojego oddziału krokiem defiladowym przez Kock, a następnie wygłoszenie na rynku uroczystego przemówienia. Miejscowi milicjanci ukryli się. 14 czerwca 1945 r. rozbroił posterunek MO w Żelechowie. Nocą z27 na 28 lipca 1945 r. współuczestniczył w zasadzce koło Dęblina na pociąg przewożący do więzienia we Wronkach b. członków AK. Uwolniono wtedy ok. 120 więźniów, m.in. ppłk. Antoniego Żurowskiego ps. „Andrzej” vel. „Bóbr”, czy ppłk. Henryka Krajewskiego ps. „Trzaska” vel. „Leśny”. Również w czasie tej akcji sześćdziesięciu konwojentów – żołnierzy LWP przeszło na stronę „leśnych”, pozostali z ochrony pociągu zostali puszczeni wolno.

Był dowódcą lubianym, odważnym i nieugiętym.
Chwała bohaterom!

 Artur Stelmasiak

Za: FB – Projekt „Łączka” , 3 czerwca 2015.

 

*     *     *

 

RykiAK.pl

 

Ciało Zygmunta Kęski -Świta- odnalezione?

W dniu dzisiejszym zakończył się pierwszy etap prac ekshumacyjnych na kwaterze 45N cmentarza bródnowskiego w Warszawie. W ich rezultacie wydobytych zostało 6 szkieletów (w tym szkielet jednego dziecka), które nosiły ślady dokonania na nich zbrodni komunistycznej. Przy jednym ze szkieletów znaleziona została szczoteczka do zębów która po obydwóch stronach miała wyryte napisy o następującej treści:

Strona górna:
Kazimiera Adamkiewicz ul. Lipowa 35 Dęblin
cela śmierci

Strona dolna:
„Świt” Dęblin AK „Orlik”
Kęska Zygmunt 18 III 46 r.

Według wstępnych przypuszczeń ciało, przy którym znaleziono w/w szczoteczkę prawdopodobnie należy do Zygmunta Kęski „Świta” – dowódcy plutonu AK ze zgrupowania partyzanckiego mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”. Całkowitą pewność dadzą dopiero planowane badania genetyczne.

 

Zygmunt Kęska aresztowany przez UB na początku 1945 r. została wyrokiem Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 8 marca 1945 r. skazany na karę śmierci. Sądzony był wraz z czterema innymi żołnierzami „Orlika” – w tym z jego bratem Lucjanem Bernaciakiem „Januszem”. Wyrok śmierci wykonano 3 kwietnia 1946 r. w Więzieniu Karno-Śledczym nr III przy ul. 11 Listopada.

 

Kazimiera Adamkiewicz, która została wypisana na szczoteczce, prawdopodobnie była bliską osobą dla Zygmunta Kęski – narzeczoną, siostrą lub koleżanką z konspiracji. Wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje na temat Kazimiery Adamkiewicz, w celu pomocy przy dalszej identyfikacji zwłok, prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 509-629-213.

 

Kolejny etap prac ekshumacyjnych na kwaterze 45N, który obejmie teren pod pomnikiem, przewidziany jest na jesień b.r.

Krystian Pielacha
Prezes Koła ŚZŻAK w Rykach

Źródło:  http://www.rykiak.pl/aktualnosci,166.html , 3 lipca 2015.

 

Przeczytaj również:

 

 

Zobacz film:

 

Kwatera Ł 2013   

Film „Kwatera Ł” to zapis pracy zespołu ekshumacyjnego odkrywającego prawdę o komunistycznych mordach w pierwszym dziesięcioleciu PRL- u (lata 1948 – 52). Ekipa młodych naukowców
(archeologów, antropologów, lekarzy sądowych) w lecie 2012 na Cmentarzu Powązkowskim wWarszawie wydobywała z ziemi szczątki żołnierzy i działaczy podziemia antykomunistycznego w Polsce. Wśród zamordowanych, w więzieniu na ul. Rakowieckiej, znajdują się najwięksi Bohaterowie Polski: gen. August Emil Fieldorf „Nil” , rotmistrz Witold Pilecki, major Hieronim Dekutowski „Zapora” , major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” i wielu innych. Film ukazuje, również, rodziny pomordowanych, które dzięki ekipie dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka
odzyskują nadzieję na znalezienie szczątków swoich najbliższych.

https://www.youtube.com/watch?v=Ep0xMeA_6qU  

Źródło:  Ptaku FB: www.youtube.com/watch?v=Ep0xMeA_6qU , 13 lipiec 2014.

POLISH CLUB ONLINE, 2015.07.03

Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci