„Księża patrioci” na dziesięciolecie „Polski Ludowej”


MŁOT NA POSOBOROWIE

 

Wszyscy w miarę świadomi polscy katolicy starszej daty wiedzą, że na początku tzw. prlu funkcjonowały struktury „księży patriotów”, czyli kolaborantów, współpracowników polskojęzycznych okupantów spod znaku sierpa i młota. Wyobrażamy sobie, że „patrioci” donosili na „niepatriotów”, którzy mieli szpiegować na rzecz faszysty Piusa XII, reakcyjnego rządu londyńskiego, band leśnych i Stanów Zjednoczonych. Tak było lub nie było, bowiem przypadek każdego człowieka jest indywidualny. Z całą pewnością „księża patrioci” prowadzili prace duszpasterskie legitymizujące komunistyczny rząd warszawski. Ich liczba wynosiła ok. 10 % duchowieństwa, mieli więc znaczącą siłę oddziaływania. Współdziałali z tubami propagandowymi czerwonych, należącymi do Stowarzyszenia PAX. Alternatywą dla ich propagandy nie były pisma kościelne, gdyż podlegały one cenzurze państwowej i nie mogły prowadzić polemik merytorycznych z tezami „patriotów”. Ludzie wiedzieli jak jest i aż do 1989 r. byli znacznie bardziej odporni na manipulacje informacją w massmediach.

Jak wyglądały teksty „księży patriotów”? Było to pokazywanie pozytywnych stron „Polski Ludowej”, jej osiągnięć. Kształtowanie lojalnych obywateli, którzy mogli pozostawać katolikami. Katolikami pomijającymi takie zagadnienia jak np. procesy biskupa Czesława Kaczmarka czy księży kurii krakowskiej , terror stalinowsko – bierutowski i całą rzeczywistość niezgodną z katolicką nauką społeczną. „Księża patrioci” chwalili jakieś cząstkowe osiągnięcia „Polski Ludowej”, ale robili to raczej dyskretnie. Ich dzisiejszy wariant, znany nam z „Gazety Wyborczej” czy „Tygodnika Powszechnego” posuwa się dziś znacznie dalej w zachwytach nad nowoczesnością, europejskością i postępem.

Zeskanowałem Państwu książeczkę pt. „Kazania na dziesięciolecie Polski Ludowej”, wydaną AD 1954 przez PAX w … Stalinogrodzie i zachęcam do zapoznania się z prekursorami drogi jedynego i niepowtarzalnego Kazimierza Sowy (i przyjaciół jego: Adama Bonieckiego, Pawła Gużyńskiego czy Wojciecha Lemańskiego). Ku przestrodze!

Krusejder

Źródło:  http://przedsoborowy.blogspot.com/2015/07/ksieza-patrioci-na-dziesieciolecie.html , 22 lipca 2015

 

POLISH CLUB ONLINE, 2015.07.22

Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci