Izrael: 20 lat więzienia za kamienie


Kneset zdecydowaną większością głosów wprowadził prawo zaostrzające kary za rzucanie kamieniami – taktykę szeroko stosowaną przez palestyńskich manifestantów. Sześćdziesięciu dziewięciu deputowanych poparło projekt złożony jeszcze przez byłą minister sprawiedliwości Cippi Liwni w głosowaniu, które nastąpiło po trzecim czytaniu, mimo zdecydowanego oporu ze strony arabskiej mniejszości w parlamencie.

„Z dniem dzisiejszym kończy się tolerancja dla terrorystów. Rzucający kamieniami jest terrorystą i jedynie zaostrzenie kar może odstraszyć jego naśladowców” – powiedziała Ayelet Shaked, obecna minister sprawiedliwości i członkini ultrasyjonistycznej partii Żydowski Dom.

 

Prawo przewiduje karę 10 lat więzienia w sytuacji, gdy prokurator nie udowodni oskarżonemu intencji wyrządzenia krzywdy atakowanym Żydom i 20 lat więzienia w sytuacji, gdy taki zamiar uda się udowodnić. Ustawa zawiera również karę w wysokości 5 lat więzienia za rzucanie kamieniami w pojazdy wojskowe i policyjne. Prawo obowiązuje na terytorium Izraela, nie zaś na terenach okupowanych przez armię izraelską.

 

W ciągu roku około tysiąca osób jest sądzonych za rzucanie kamieniami, z czego większość otrzymuje wyroki od kilku miesięcy do dwóch lat. Minister Shaked powiedziała, że wyroki te były zbyt łagodne, ponadto dotychczas obowiązujące prawo nakładało na prokuratorów ciężar udowodnienia oskarżonemu złej intencji.

 

Nowelizacja oburzyła arabskich deputowanych. Jamal Zahalka z arabskiej Wspólnej Listy zapytał retorycznie podczas debaty, czy chłopiec rzucający kamieniami jest większym przestępcą od operatora buldożera, który zburzył mu rodzinny dom, osadnika, który zawłaszczył mu ziemię czy żołnierza, który zabił mu brata. Zwrócił uwagę, że prawo skupia się na karaniu ludzi, których agresja jest wyłącznie odpowiedzią na prawdziwą niesprawiedliwość, podczas gdy jej sprawcy chodzą obwieszeni medalami. Deputowany Ahmad Tibi dodał, że protestujący i tak już są wystawieni na nieproporcjonalną do okoliczności przemoc ze strony służb porządkowych, które regularnie stosują wobec nich broń na ostrą amunicję.

 

(Na podstawie rt.com opracował RS)
Fot. REUTERS/Ammar Awad, xportal.pl

 

Za: http://www.wicipolskie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=12175&Itemid=56 , 23.07.2015

 

POLISH CLUB ONLINE, 2015.07.23

Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci