Abp Henryk Hoser: Rzeź Woli pokazuje do czego może doprowadzić ludzkość tracąca kontakt z Bogiem


polonia-christiana-logo

Rzeź Woli jest wyrazem skrajnej pogardy dla ludzkiego istnienia – podkreślił abp Henryk Hoser w rozmowie z KAI. 5 sierpnia obchodzony jest ‘Dzień Pamięci Mieszkańców Woli’ zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r. Masakra cywilnej ludności stolicy była odpowiedzią hitlerowców na wybuch Powstania Warszawskiego. Zginęło wówczas od 50 do 65 tys. mieszkańców Woli.

 

Zdaniem abp Hosera Rzeź Woli stanowi jeden z największym dramatów Powstania Warszawskiego stając się memento dla przyszłych pokoleń. – Zbrodnia dokonana na bezbronnej ludności cywilnej jest wydarzeniem, które urasta dziś do wymiaru symbolu tego wszystkiego, co stanowiła totalitarna wojna rozpętana przez fanatyzm hitlerowski – powiedział ordynariusz warszawsko-praski. Stwierdził, że dramat pierwszych dni sierpnia 1944 roku jeszcze przez wiele lat będzie kładł się cieniem na naszej narodowej historii.

– Rzeź Woli pokazuje również do czego może doprowadzić ludzkość, która traci kontakt z Bogiem – Stworzycielem i Zbawcą. – Zbrodnia ta jest bowiem konkretnym dowodem tego, że wszystkie normy dotyczące zachowań mogą być łatwo przekroczone aż po skrajną pogardę dla ludzkiego istnienia. Nie możemy zapominać, że w rzezi ginęli wszyscy – nie tylko żołnierze, których stosunkowo trudno było znaleźć ponieważ bronili się. Ludność cywilna, a wiec w większości – dzieci i kobiety – w sposób bestialski byli systematycznie mordowani przez około tydzień. Tym sposobem śmierć poniosło ponad 50 tys. ludzi – przypomniał abp Hoser, który stracił wówczas własnego ojca i dziadka.

Zwrócił uwagę, że podobne zbrodnie ludobójstwa powtarzają się nieustannie w historii świata w różnych miejscach na ziemi. – Można odnieść wrażenie, że nie jesteśmy w stanie niczego nauczyć się z błędów przeszłości. Tymczasem jeśli będziemy nadal budować cywilizację śmierci to tego typu epizody mogą się powtórzyć – ostrzegł bp warszawsko-praski

Wyraził nadzieję, że Bóg wynagrodzi bestialsko zamordowanym wszystkie poniesione przez nich krzywdy.

Prochy ponad 100 tys. powstańców i zamordowanych przez hitlerowców mieszkańców Woli spoczywają obecnie na Cmentarzu Wolskim. Jest to jedna z największych wojennych nekropolii Europy.

 

W ramach tegorocznych obchodów przy Pomniku Pomordowanych na Woli przy ul. Leszno złożone zostały wieńce. Wieczorem zaś zostanie otwarta wystawa plenerowa „Zachowajmy ich w pamięci”. Wzdłuż alejki cmentarza umieszczono słupy, na których wypisano 60 tysięcy nazwisk osób pomordowanych lub zaginionych w Powstaniu Warszawskim.

KAI / luk
Źródło:  http://www.pch24.pl/abp-hoser–rzez-woli-pokazuje-do-czego-moze-doprowadzic-ludzkosc-tracaca-kontakt-z-bogiem,37386,i.html , 5 sierpnia 2015

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-1, 2015.08.05

Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci