Zygmunt Kęska „Świt” – dowódca pluton w zgrupowaniu partyzanckim mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika” odnaleziony!


Zygmunt-KeskaZarząd Koła ŚZŻAK w Rykach pragnie poinformować, iż w wyniku przeprowadzonych badań porównawczych materiału genetycznego pobranego z ciała uważanego za należące do Zygmunta Kęski „Świta” oraz materiału genetycznego od jego siostry, uzyskany został wynik pozytywny. Tak więc potwierdziło się przypuszczenie, że ciało odnalezione podczas prac ekshumacyjnych w lipcu br. należy do Zygmunta Kęski „Świta” – dowódcy plutonu w zgrupowaniu partyzanckim mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”.

 

Na obecną chwilę rodzina Zygmunta Kęski nie podjęła żadnej decyzji, odnośnie miejsca pochowania jego ciała. Zgodnie z wolą bliskich może być złożone w dowolnie wybranym miejscu, także w obecnie budowanym panteonie ma Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

 

Nadal istnieją trudności z ustaleniem osoby Kazimiery Adamkiewicz (w 1946 r. zamieszkałej w Dęblinie na ul. Lipowa 35), której dane Zygmunt Kęska umieścił przed śmiercią na szczoteczce do zębów, ukrytej pod ubraniem.

Wszystkie osoby, które posiadałyby jakiekolwiek informacje na temat tej osoby prosimy o kontakt pod telefonem 509-629-213 lub drogą e-mail: [email protected]

Zarząd Koła ŚZŻAK w Rykach
im. Majora Mariana Bernaciaka „Orlika”

 

Źródło:  http://www.rykiak.pl/aktualnosci,169.html , 28 sierpnia 2015

 

Przeczytaj również:

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-1, 2015.08.28

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek